Loll liiklussõlm

Viru ring jääb vähemalt kuni Tallinna peatänava väljaehituseni lolliks liiklussõlmeks

Viru ring: antud hetkel on bussid pidanud sõiduradadelt välja keerama, et mööduda Mere pst foori taha jäänud autodest. Fotod: Geenius

Pärast meie eelmist artiklit Tehnika–Toompuiestee ristmikust saime palju lugejakirju probleemsete Tallinna ristmike kohta. Üks neist on Viru ring.

Levinuim probleem Tallinna südames oleva ristmikuga on tekkinud pärast seda, kui paar aastat tagasi paigaldati Mere puiestee algusesse foorid.

Keeruline hetk saabub nii: Pärnu maanteelt Viru ringile tulnud sõidukid tahavad väljuda Mere puiesteele, kuid seal on fooris punane tuli. Autod jäävad ringile seisma ja blokeerivad sellega tee neil, kes tahavad Narva maanteelt ringile tulla. Kui viisakad autojuhid jäävad veidi kaugemale seisma, ohustab neid trammiteel peatumine.

Ummikud, üksteise blokeerimine ja närviline signaalitamine on seal igapäevased nähtused.

Sõiduõpetaja: vajadusel tuleb peatude enne trammiteed

Omanimelise autokooli juht teooria- ja sõiduõpetaja Aire Tammik läbis seda ristmikku eelmisel nädalal kaks korda eri suundadest.

“Esimest korda Pärnu maanteelt Mere puiesteele pöörates oli jalakäijatele punane tuli ning vasakule üle trammitee pööranud juhid olid jätnud vaba tee Narva maantee poolt tulnutele. Jäin ruumipuuduse tõttu seisma enne vasakule üle trammiteele pööramist ning kedagi ei takistatud. Ka üle trammitee pööranud juht oli jätnud vaba pääsu Narva maantee poolt ringile tulijatele. Lihtne ja loogiline ju,” kirjeldas Tammik.

Tuleb vaadata oma auto esiotsast kaugemale

“Teist korda tulin Narva maanteelt suunaga Pärnu maanteele ja siis sulges meie tee Taxify takso, kes peaks nagu olema oskustega juht, kuid mis jalakäijate raja rohelist tuld oodates sulges täielikult Narva poolt tulevate autode voolu, ise seda märkamata ja aru saamata. Vähemalt me pilgud ei kohtunud, me olime ringile minejatest esimesed,” rääkis ta.

“Sel ristmikul on autojuhtidel vajalik olukorramõistmine, mis heale juhile pole probleemiks. Tuleb osata vaadata oma auto esiotsast kaugemale ehk näha olukorda laiemalt ja leida seismiseks sobiv koht,” soovitas sõiduõpetaja.

“Foori taga ootavad juhid peaksid jätma vahe ja laskma ringile paremalt Narva maanteelt tulijad, kuid mitte end samas paigutama trammiteele – seda kõike tuleb osata jälgida ja ette näha. Kui on tipptund, siis ulatub autode järjekord palju kaugemale, kuid sõidusuunad tuleb osata vabaks jätta, muidu võimendub Narva poolt tulijate ummik oluliselt,” lisas Tammik.

Sageli tehakse ka nii nagu fotol alumise auto juht: ta sõidab risti üle Narva maantee sõiduradade, et pöörata siis bussi taha ja mitte blokeerida küljega teisi sõidukeid.

Villu Vane: ei tohi jääda teisi takistama

Maanteeameti liiklusekspert Villu Vane jagas Viru ringil liiklemiseks üldisi põhimõtteid. “Sõiduteede lõikumisalale ei tohi juht sõita, kui liiklusolude tõttu võib ta olla sunnitud lõikumisalal seisma jääma ja teisi liiklejaid sellega takistama,” lausus ta.

“Ülekäigurajale tohib sõita vaid siis, kui juht on kindel, et tal ei tule sellel seisma jääda,” lisas Vane.

Linnavalitsus: Viru ring oli jalakäijatele ohtlik

Foori paigaldamine Mere puiesteele oli vajalik ning see on parandanud liiklemistingimusi jalakäijate ja ka sõidukite jaoks, sõnas Tallinna linnavalitsuse liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa.

“Kuna antud koht oli ohtlik jalakäijatele ning jalakäijate voog oli pidev, siis ohutuse suurendamiseks ning ka ühistranspordile ja muudele sõidukitele liikumise tagamiseks paigaldati Mere puiesteele foor,” märkis Rüütelmaa.

“Võrdlus enne foori paigaldamist ja foori kasutusele võtmise järgselt näitas, et paranesid liiklemistingimused jalakäijatele ja ka sõidukitele ning ohuolukorrad vähenesid minimaalseks,” lisas ta.

Rüütelmaa märkis, et liiklusseaduse järi ei tohi sõiduteede lõikumisalale juht sõita, kui liiklusolude tõttu võib ta olla sunnitud lõikumisalal seisma jääma ja teisi liiklejaid sellega takistama.

Seega peaksid Pärnu maanteelt tulevad liiklejad arvestama sellega, et nad ei sõidaks Narva maantee suuna sõidutee lõikumisalale selliselt, et nende seal seisma jäämine võiks takistada Narva maanteelt tulijaid, kes soovivad sõita edasi Pärnu maanteele.

Rüütelmaa: lahendus tuleb Tallinna peatänavaga

“Antud kohas tuleb kindlasti arvestada ka trammiga. Tegemist on keerulise liiklussõlmega ning juhid ja jalakäijad peavad seal ilmutama keskmisest kõrgemat hoolsust liigeldes. Liiklejatel tuleb liikluses üksteisega arvestada ning seda ka antud kohas,” lausus ta.

“Lahendust on võimalik muuta paremaks suuremate ehitustöödega ning teadaolevalt on see plaanis seoses Narva maantee, Mere puiestee ja Pärnu maantee rekonstrueerimisega Tallinna peatänavaks,” märkis Rüütelmaa.

Loll liiklussõlm on rubriik, kus me juhime tähelepanu kehvasti, keeruliselt või veidralt lahendatud kohtadele Eesti liikluses. Saada meile kirjeldus mõnest sellisest kohast aadressile auto@geenius.ee ja me kirjutame sellest!
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.