5 head elektrilist tänavamootorratast, mida saab ka Eestis suuremate probleemideta soetada

Millised on head elektrilised mootorrattad?Foto: Zero

Rubriiki toetab

  • Meilt leiab mopeedi, mootorratta, ATV
  • ja kogu varustuse igaüks!
  • MOTOKAUBAD.EE

Elektrilised mootorrattad on viimasel ajal tublisti arenenud ning kuigi mitmetel vanakooli tsiklimeestel jääb vaiksetest, kallitest ja üli-modernsetest elektriratastest pisut väheks, on uued elektrimootorrattad siiski hea alternatiiv.

Muidu oleks sääraste sõidukite segment suurem, kuid elektriliste mootorrataste hindadel on võrreldes vanakooli tsiklitega enamasti küljes väga kopsakas lisa. Siin on 5 head elektrilist mootorratast, mida saab praegu Euroopas osta või vähemalt eeltellida. Lisaks on ka üks kõige-kõigem mootorratas, millel on ulmelised näitajad ja veel ulmelisem hind.

Kindlasti ei ole see nimekiri ammendav ning turul on veel erinevaid ostmist väärt mootorrattaid. Siin on lihtsalt viis illustreerivat ja päris tüünet valikut.

1. Elektriline seiklusratas igale maitsele – Energica Experia

Meie nimekirja esikoha võtab Itaalias toodetud Energica Experia matkamootorratas, mille sõiduulatus on tootja sõnul maksimaalselt 420 kilomeetrit. Nagu elektrisõidukitega üldiselt, nii ka mootorratastel on maksimaalne sõiduulatus ideaaltingimustes ning linnas. Maantee kiirustel sõidab ratas ühe laadimisega umbes 210 kilomeetrit.

Experial on hea juhitavus ning pealevaadates täiesti tavaline, mootorrattale omane välimus. Kuna rattal on all suur gondel ja ees kaks radiaatorit, siis ei saa tõenäoliselt keegi kohe aru, kas rattal on elektri- või sisepõlemismootor.

Sõidukil on 75 KW ning nullist sajani läheb see 3,5 sekundi jooksul. Ratta maksimaalne kiirus on 180 km/h. Näitajatest võib välja veel tuua selle, et suurema akuga versioon kaalub 260 kilogrammi, mis on säärase matkamootorratta kohta pigem raske, kuid mitte midagi astronoomilist.

Ratta hind algab praegu 28 995 eurost. Kuigi Eestis tootja esindust ei ole, on lähim Lätis Siguldas.

2. Väike ja võimas matkatsikkel: Zero DSR-X

Zero Motorcycles on Ameerika Ühendriikidest pärit elektrimootorrataste tootja, mille asutas 17 aastat tagasi üks endine NASA insener. Zero’l on olnud mitmeid erinevaid mudeleid ning siia nimekirja jõudis nende 180-kilomeetrise tunnikiirusega DSR/X. Tegu on rattaga, mis on meie esimese valikuga suhteliselt sarnane, kuid tuleb natuke soodsama hinnasildiga ja natuke teistsuguse disainiga.

DSR-X on matkaenduuro, aga samas pisem ja vähemate lisadega. Kui meie esimene valik võis jalakäijad oma mootorrattaliku välimuse, kuid ülivaikse häälega segadusse ajada, siis DSR/X-il on näha juba kaugelt, et tegu on elektrimootoriga sõidukiga.

Zero sõnul sõidab tsikkel linnas maksimaalselt 290 kilomeetrit ning maanteel 89 km/h tunnikiirusega 172 kilomeetrit. Ratta kombineeritud sõiduulatus on umbes 216 kilomeetrit. Sõidukil on 75 KW võimsust ning see kaalub 252 kg. Lähim Zero esindus on üle lahe Helsingis. Seal on ratta hind ilma automaksuta 28 500 eurot.

3. Sommid vaatavad tulevikku, aga mitte rahakotti: Verge TS Ultra

Järjekordne Euroopas toodetud elektrimootorratas ning selline, mida tehakse meie naaberriigis Soomes. Ratas on selle nimekirja kõige futuristlikum ning meenutab oma õõnsa tagarattaga Troni mootorratast ja eest natuke Batmani mootorratast. 

Verge TS-i on nimetatud maailma kõige võimsamaks elektriliseks tsikliks ja kui selle ratta näitajaid vaadata, siis ei pea kaua mõtlema, miks. 150 kW, 0-100 km/h 2,5 sekundiga ja tippkiirus, mis on 200 km/h. Kõige selle juures on tootja sõnul ratta sõiduulatus tervelt 375 kilomeetrit ja kiirlaadijaga saab selle täis laadida vaid 25 minuti jooksul.

Tarbijani hakkab ratas jõudma eeldatavasti järgmise aasta märtsis ning kes mõtles, et peaks selle ratta ostu kaaluma, peaks ehk korraks veel mõtlema. TS-i alghind on 54 880 eurot ja teatud konfiguratsioonid küünivad üle 60 000 euro.

4. Seda valikut sa ei oodanud: LiveWire One (Harley-Davidson)

Kes pole niivõrd elektrimootorrataste maailmaga kursis, ei osanud tõenäoliselt oodata seda, et nad siit nimekirjast mõne Harley-Davidsoni (HD) leiavad. LiveWire on nimelt HD tütarfirma, mis tõi oma esimese prototüübi avalikkuse ette juba tegelikult üle 9 aasta tagasi. 

LiveWire One mudel ise tuli välja 2019. aastal ning sellel on sarnaselt teistele jällegi 75 KW ning nullist sajani suudab mootorratas liikuda 3 sekundi jooksul. Tootja enda sõnul suudab mootorratas linnas läbida 235 kilomeetrit. 

Stiililt on mootorratas väga kahe vahel. Pealtnäha on tegu justkui tavalise mootorrattaga, kuid kui lähemalt hakata uurima, siis on näha, et HD-le omase silindri V asemel on vaid üks suur radiaator.

Selle aasta alguses jõudis LiveWire One ka Euroopasse ning Saksamaal on sõiduki hind praegu 24 990 eurot. 

5. Tuntud tegija pisienduuro noortele – KTM Freeride E-XC

KTM tõi juba mõned aastad tagasi turule oma Freeride E-XC mootorratta, mis maksab 11 700 eurot ning millega saab sõita A1-kategooria juhilubadega.

Just selle hinna pärast tasub alapealkirjas sõna “noortele” võtta grammi soolaga, kuna keeruline on leida 16-aastane, kellel leidub 12 000 eurot mootorratta või ükskõik mille jaoks. Sellepärast jäi mootorrattas selles nimekirjas ka viimasele kohale. Sõiduk jääb oma hinna tõttu justkui hammasrataste vahele, kus ühelt poolt on see täiskasvanud sõitjate jaoks liiga lahja ja teisalt noorte jaoks liiga kallis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.