Eestisse jõudsid maailma võimsaimad elektrikrossikad

Elektrikroosika eeliseks on tohutu pöördemoment ja samas väiksem hooldusvajadus.

Rubriiki toetab

Velt Motocenter sõlmis Hispaanias Valencia lähistel asuva tehasega maailma kõige võimsamate Stark VARG tsiklite esindusõiguslepingu ning neid saab nüüd ka Eestist osta.

Velt Motocenteri juhi, motosportlase Hanno Velti sõnul on võimsamatel sisepõlemismootoriga krossiratastel maksimaalselt 60, aga elektrilisel Starkil 80 hobujõudu. „Sellist jõudu on ka kõige profimatel motokrossistaaridel raske taltsutada ja väändemoment on meeletu. Starkil on nii tava- kui elektritsiklite arvestuses praegu maailmas kõige parem hobujõudude ja kaalu suhe – masina mootor kaalub ainult 9 kilo, aga annab tagarattale 938 njuutonmeetrit pöördemomenti pinnasesse,” ütles Velt.

“Stark on sisuliselt krossimaailma Tesla – see ei tee müra ja võimaldab seetõttu palju rohkemates kohtades sõita kui tavatsikliga. Esimesed Starkid on eestlaste poolt juba tellitud ja käeski,“ lisas Velt.

„Elektritehnoloogial on hobi- ja motospordis selge tulevik: nad on harjumatult vaiksed, käike vahetama ei pea ja jõud on kohe taga ning näiteks Starki võimsust saab äpiga ohutuse mõttes ka elektrooniliselt piirata.

Mobiiliäpist saab seadistada nii võimsuse vahemikku, mootorpidurdust kui tagaratta haarduvust pinnasesse. Sõidu ajal saab lenksult valida viie eelseadistuse vahel – muuta võimsust ja mootorpidurdust. Sisuliselt võib sama ratas käituda kahetaktilise 125-kuubikulisena ja sekund hiljem juba nagu 450-kuupsentimeetrine neljataktiline masin. Samal ajal on elektrimootoril vähe liikuvaid kuluosi ning ära jääb tülikas õhufiltrite pesu ja määrimine, mida krossispordis tuleb muidu väga tihti teha. Pole ka vajadust mootoriõli või kolbi vahetada, sisuliselt lae ja sõida,” rääkis Velt.

Stark VARGil on 6,5 kWh aku, mis kestab kuni kuus tundi sõltuvalt sõiduseadest, -stiilist ja pinnasest. Täislaadimine võtab 1–2 tundi. Stark VARG hind algab Eestis 13 000 eurost.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.