Enne reisi: kuidas edukalt autot rentida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alustame auto rentimisest ülevaadet sellest, kuidas enne reisile minekut selleks valmistuda.

On sul üldse autot vaja?

See on esimene ja kõige tähtsam küsimus. Auto rentimine tähendab lisakulutusi ja lisariske. Mõtle läbi, mida sa rendiautoga teed ja kuhu lähed ning kas auto on selleks kõige mugavam valik.

Kui vastus on jah, siis vaata edasi.

Kas sul juhiluba on? Kui vana sa oled?

Esimesele küsimusele peaks sul olema vastus “jaa”, kuhu iganes sa reisid. Kas su luba sihtriigis ka kehtib, vaata siit.

Vanusega on selline lugu, et üldiselt on auto rentimiseks vaja olla 21-aastane, isegi kui sa kodumaal saad nooremana liikluses osaleda. Aga see pole veel kõik.

Nimelt on enamikul maailma rendifirmadest nöök nende inimeste suhtes, kes on nooremad kui 25. See tähendab üldjuhul rendiarvel “noore juhi lisatasu”. Nii et kui tahad eelarvet optimaalsena hoida, pane reisiseltskonnast juhikohale vanem inimene.

Rendifirma valimine: võimalusel väldi lennujaama

Oletatavasti on sul teada sihtkoht ja periood, kus ja mitu päeva autot vajad. Kui lähed kohale lennukiga, on tavaliselt lennujaamas hulk rendifirmasid. Esimene kokkuhoiukoht ongi siin: kui vähegi viitsid, mine lennujaamast eemale näiteks linna ja rendi auto sealt. Tõenäoliselt saad parema hinna.

Kui ka jääd lennujaama, tuleb sul valida ikkagi mitme pakkuja seast üks. Enne veel, kui hakkad konkreetsete autode hindu jälgima, tee rendifirmade taustauuringut.

Tee taustatööd

Üks parimaid kohti teiste reisijate soovituste saamiseks on TripAdvisor, kust võib leida foorumipostitusi kõikvõimalike maailma sihtkohtade kohta. Suur tõenäosus on, et kui otsid seal oma sihtkohta ja sõna “car rental”, saad juba esimesed soovitused, milline rendifirma on head teenust pakkunud ja milline mitte.

Teine koht, mille peale tihti ei tulda, on Google Maps. Otsi kaardilt oma lennujaam üles, leia rendifirmad ja kui nende peale klikid, võid endalegi üllatuseks avastada sadu või isegi rohkem kommentaare ja hindeid.

Arvustusi lugedes katsu hoida külma pead. Tõenäoliselt satud sa sadade lugude otsa, kuidas keegi pole rahul või vastupidi.

Usalda statistikat. Mida rohkem on keskmiselt positiivseid hinnanguid, seda parema teenuse tõenäoliselt saad. Oluline on ka see, kui palju kliente firma üldse teenindanud on. Väike rendifirma, mille kõik 10 kommentaari on positiivsed, pole nii usaldusväärne kui teine, millel on 20 negatiivset ja 950 positiivset kommentaari. Vaata ka negatiivsete kommentaaride muutust ajas: kas neid on viimase kuue kuuga juurde tulnud või vähemaks jäänud.

Broneeri auto ette, kaalu reisibürood

Kui sul on sobiv rendibüroo välja valitud, siis broneeri auto ette. Nii saad ilmselt suurema valiku sõidukeid ja ka parema hinna. Alles kohapeal autot rentima minnes on võimalus, et sulle polegi sobivat võimalust.

Eestist reisiks valmistudes arvesta veel ühte varianti. Piilu korraks rahakotti, kas sa ei ole järsku unustanud, et sul on mõne reisibüroo kliendikaart. Reisibüroo teenuseid on mõtet vähemalt uurida, isegi kui neid kindlalt ei kasuta.

Asi on selles, et mõnikord on reisibüroodel teatud sihtkohtades autorentijatega lepingud või partnerlused. See tähendab, et sa võid saada Eesti reisibüroo kaudu auto broneerides kas parema hinna või siis sama hinna eest parema auto.

Mis dokumente mul vaja on?

Küsisime, millised on Eesti reisijate levinumad murekohad autot rentides Estraveli turundusdirektorilt Airi Ilisson-Cruz’ilt. Tema andis muidugi soovituse kasutada Eesti reisibürood ja see võib olla tõesti võimalus mugavamaks reisimiseks, kuigi tähendab ka lisakulu.

Aga ta andis ka paar head soovitust ja meelespead auto rentimiseks:

  • Auto kättesaamisel peab juht (või isik, kelle nimel on rendileping) esitama kehtiva krediitkaardi, millelt autorendi firmal on õigus võtta deposiit kokku lepitud summas. Krediitkaardi maksimaalne limiit peab olema suurem, kui deposiidi summa.
  • Selgita välja, milline on kohapealne liikluskultuur ja seadused ning arvestada nendega reisil liigeldes (nõutud dokumendid, teemaksud, parkimistasud jmt).
  • Arvestada kohalike eripäradega: näiteks mägedes on liiklus aeglane, Aasias on liiklus meile harjumatult kaootiline, paljudes maades on liiklus vasakpoolne. Kui võõras sihtkohas auto juhtimine tekitab ebakindlust, siis alternativiks on koos juhiga auto rentimine, mis on populaarne ja soodsa hinnaga nt paljudes Aasia maades.
  • Erinevates riikides nõutakse autojuhtidelt erinevaid dokumente – see tasub välja uurida juba enne reisile minekut. Kõige mugavam on auto juba Eestis olles broneerida ning seeläbi ka vajalikud lisadokumendid vormistada, lisaks on varakult broneerijatel laiem sõidukite valik ja ka soodsamad hinnad.
  • Paljudes riikides on auto rentimiseks ja juhtimiseks vajalik rahvusvahelise juhiloa olemasolu (nt Araabia Ühendemiraatides, Brasiilias, Kanadas, Indias, Indoneesias, Sri Lankal, paljudes Lähis-Ida riikides ning USAs). See kehtib ainult koos Eesti juhiloaga ja kehtivus on kolm aastat. Eestis väljastab rahvusvahelist juhiluba maanteeamet, taotlus tuleb esitada koos isikut tõendava dokumendi ning dokumendifotoga. Rahvusvahelise juhiloa väljastamise aluseks on Eestis kehtiv juhiluba. Riike, kus nõutakse rahvusvahelist juhiluba, saab kontrollida Maanteeameti kodulehel või küsida infot reisikonsultandilt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.