Kuidas autoreisi võimalikult muretult aga täpselt ette planeerida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Autoga reisimine on üks parimatest viisidest erinevate riikidega tutvumiseks. Seetõttu on muidugi ka autotripid alati elamusterohked ja horisonti laiendavad reisid. Ja kuigi väljas on suur talv, on aeg nii kevadisi kui suviseid reise juba planeerima hakata.

Kuigi mitme tuhande kilomeetrise sõidu planeerimine võib tunduda keeruline, on tänapäeval tehtud kõik jube lihtsaks. Vaja on internetti ning kohta, kuhu kõik oluline kenasti kirja panna. Siin paar näpunäidet, kuidas autoreisi plaani koostamine alati lihtsalt kulgeks.

Google Maps ja tekstitöötlusprogramm on su parimad sõbrad

Koosta endale meelepärase teksitöötlusprogrammiga autotripi plaan, kus kõik päevad on selgelt ära jaotatud. Iga päeva “peatükk” peaks tooma välja kogu olulise informatsiooni, mida vaja läheb.

  • Marsruut. Tänapäeval on Google Mapsi abiga väga lihtne marsruute paika panna. Koos algus- ja lõpp-punktiga saad valida kokku 10 peatuspunkti, mis võiksid ühel või teisel põhjusel selle päeval tee peale jääda. Kui marsruut olemas, saab soovikorral vältida näiteks teemakse, maanteid ja ka parvlaevu. Tee lõplikust teekonnast link, mille saad kenasti dokumenti kopeerida.
  • Kilometraaž ja sõiduaeg. Marsruudi valmimisel näitab Google Maps ka alati kilometraaži ja aega, mis kulub sõidule. Kui suuremaid ummikuid pole, on sõiduaeg üsnagi täpne. Olenevalt reisijatest ja nende harjumustest pea piiri sõidu pikkusega – kas väiksed lapsed peaksid autos vastu enam, kui 500 km ühes päevas? Kui reisil on kangem seltskond, võib ju üritada näiteks Berliinist sõita Tallinnasse ilma ööbimiseta.
  • Huvipunktid. Kõik muuseumid, vaatamisväärsused ja ka näiteks lõpliku ööbimispaiga võiks selgelt välja tuua.

Navigatsiooniseadme kasutust tasub ette planeerida

Kuigi Euroopa Liidus on tänapäeval mobiilse interneti kasutamine hõlpsaks ja võrdlemisi taskukohaseks muutunud, tuleb “vanamoodne” GPS-seade alati abiks.

Olgu GPS autosse juba sisse ehitatud, eraldi klaasile või armaturlauale kinnitatud, tasub planeeritud marsruudid juba varakult sisse toksida. Sarnaselt Google Mapsiga saab enamus navigatsiooniseadmetel samuti teekondi ette planeerida mitme peatuspunktiga.

Kindlasti tuleks võimalusel ka viimased kaardiuuendused alla tõmmata, kui need veel tasuta saadaval on.

Kui kodutöö tehtud, saad iga päeva hommikul valida vastava päeva marsruudi ning sõitu nautida. Kui sõites tundub asi liialt pikaks venivat või arvatakse mõned huvipunktid liialt igavaks, saab kiiresti ebavajalikud sihtkohad vahele jätta ja automaatselt marsruudi ümber arvutada.

Kulud kontrolli alla

Kindlasti on autoga reisimisel üks väga oluline punkt ka kütuse hind. Kui reis läbib mitut riiki kõiguvad ka bensiini ja diisli hinnad vastavalt. Euroopas reisides tuleb abiks fuel-prices-europe.info, kus on erinevate riikide keskmised 95 bensiini ja diiselkütuse hinnad.

Kui on otsustatud kasutada ka maksustatud kiirteid või näiteks sildu, tasub ka vastavad hinnad kindlasti arvesse võtta. Vajaliku informatsiooni leiab paari interneti otsingu tulemusel.

Parimatel juhtudel on kohalik teedehooldusettevõte teinud ka mugava veebilehe, mis arvutab sihtkohta sõitmise teetolli kulud ise, nagu näiteks ASFA Prantsusmaal.

Viimaseks soovituseks on võimalik kiirteede vältimine. Kui reisi mõte pole just kiiremas korras lõpp-punkti jõuda, on väiksemate, käänulisemate teede läbimine palju toredam ja elamusterohkem. Muidugi eeldades, et seda ei tehta tipptunnil.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.