Millistes välisriikides kehtivad Eesti juhiload?

Foto: Erik Prozes/PM/Scapix

Juhiloaga ei ole asi sugugi nii lihtne nagu passiga, et kehtib universaalselt igal pool. On erinevad konventsioonid, reeglid ja võimalikud erandid. Tegime välisministeeriumi lehe abil väikse ülevaate, kuhu võib oma juhiloaga minna ja kuhu mitte.

Euroopa Liidus on kõik hästi

Euroopa Liidu liikmesriigis väljastatud juhiluba tunnustatakse kõikjal Euroopa Liidus. Lisainfot leiad ELi juhilubade teemaliselt veebilehelt. Tasub teada, et esmase ja ajutise juhiloa suhtes Euroopa Liidus ühtseid norme kehtestatud pole, mistõttu ei pruugi need kõikides ELi riikides kehtida.

Muude riikide puhul läheb asi keerulisemaks. Levinumad juhilubade vorme ja vastastikust tunnustamist käsitlevad konventsioonid on Genfi 1949. aasta teeliikluse konventsioon ja Viini 1968. aasta teeliikluse konventsioon.

Osalisriikide nimekirjad: Viini 1968 ja Genfi 1949.

Pane tähele! Osalisriigiks loetakse need, kelle nime taga on märgitud kuupäev veerus “Ratification, Accession (a), Succession (d)”.

Eesti on liitunud vaid ühe konventsiooniga

Eesti on liitunud vaid Viini 1968. a teeliikluse konventsiooniga. Seega kehtib Eesti juhiluba kõikides Viini konventsiooni osalisriikides. Samuti kehtib neis riikides Eestis väljastatav rahvusvaheline juhiluba. Juhiluba tunnustatakse teise osalisriigi poolt seni, kuni juhiloa omanik ei ole asunud elama selle riigi territooriumile.

Ühtlasi tuleb meeles pidada, et konventsioon ei kohusta osalisriiki tunnustama teise osalisriigi poolt väljastatud juhiluba, kui see oli väljastatud ajal, mil juhiloa omanik elas tema territooriumil. Näiteks ei pea Ukraina tunnustama Eesti juhiluba, kui see oli väljastatud ajal, mil juhiloa omanik elas Ukrainas.

Viini konventsiooniga mitteliitunud riigid ei ole kohustatud Eesti juhiluba tunnustama. Eesti juhiloa tunnustamine neis riikides on iga sellise riigi enda otsustada. Ka rahvusvaheline juhiluba ei pruugi neis riikides abiks olla.

Välisministeeriumi kodulehel Reisi targalt on info Eesti juhiloa kehtivuse kohta eraldi välja toodud juhul, kui info on Välisministeeriumile teada. Kui info puudub, siis on soovitatav enne reisi ise infot hankida.

Kindlam on taotleda maanteeametist rahvusvahelist juhiluba

Igaks juhuks tuleks kaugemale reisides, näiteks Aasiasse või Ameerikasse, teha igal juhul ka rahvusvaheline juhiluba.

Rahvusvaheline juhiluba on A6-formaadis vihik ning selle vormistus vastab kõikidele Viini konventsiooni nõuetele. Rahvusvaheline juhiluba, olles sisuliselt Eesti siseriikliku juhiloa tõlge prantsuse, inglise, hispaania ja vene keelde, võib osutuda vajalikuks mootorsõiduki juhtimisel riikides, mis ei kuulu Euroopa Majanduspiirkonda.

Kohapeal võivad tulla veel lisanõudmised

Mõned riigid nõuavad lisaks kohapeal väljastatavat luba, mis kehtib kas eraldi või koos rahvusvahelise juhiloaga. Sageli nõutakse rahvusvahelist luba ka auto rentimisel. Seega ära eksootilisematesse kohtadesse reisides eeltöö pealt aega kokku hoia.

Tuleb meeles pidada, et rahvusvaheline juhiluba kehtib ainult koos Eesti siseriikliku juhiloaga ning väljastatakse kehtiva Eesti siseriikliku juhiloa alusel kehtivusega kolm aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.