Suur renditõukerataste test: Taxify vs. Lime vs. Bird – kes hiilgab ja kes põrub?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tavaline vaatepilt: kolm tõukeratast aia najal seismas.

Pariis. Euroopa ainus tõeline suurlinn. Laiad tänavad, ühenäolised majad, lummavad vaatamisväärsused ja…rohkem elektrilisi tõukerattaid, kui keegi jõuaks iial kokku lugeda.

Pariis on nende poolt üle võetud. USAs juba mõnda aega laineid löönud odavad renditavad tõukerattad on siginenud ka Euroopasse ja kanda kinnitanud just Pariisis. Erinevaid firmasid, kes turu üle kaklevad, on palju, kuid mitte ükski neist eestlaste jaoks rohkem oluline kui Taxify, kes hiljuti linnas oma Bolt renditeenuse käima pani.

Kuidas see aga teiste hiidudega sammu pidada suudab? Uurime järgi. Läksime nädalaks Pariisi, laadisime telefoni Taxify, Lime’i ja Birdi ehk Taxify ja kahe kõige suurema tegija äpi ning andsime valu, et näha, kes võidab ja kes kaotab.

Seega, testis on:

  • Lime, alustustasu 1 euro, iga sõiduminut 15 senti
  • Bird, alustustasu 1 euro, iga sõiduminut 15 senti
  • Bolt, alustustasu 1 euro, iga sõiduminut 15 senti

Katsumus 1: kust neid leida?

Sisuliselt ei saa Pariisis enam pöörata ühtegi tänavasse, ilma, et silma hakkaks mõni nukralt maja seina äärde jäetud tõukeratas. Kui mõni üksik nurgatagune maja on veel tõuksiuputusest pääsenud, siis vaatamisväärsuste, metroopeatuste ja kogunemiskohtade ümbrused on neid paksult täis. Aga mitte võrdselt, üldse mitte.

Linnas ringi jalutades saab esimese mõne hetkega selgeks, kes on tänavatele kallutanud kõige rohkem tõukerattaid – Lime. Ei saa astuda sammugi, ilma et näeksid mõnd valge-musta-rohelisekirjut sõiduvahendit. Hommikul pärast laadimist seisavad need kui pardipojad rattaparklate juures reas, päeva lõpuks vedeleb neid parkides, tänavatel, kangi all ja kõikjal mujal. Tee vaid silmad lahti ja näed mõnda.

Sellised Lime’i tõukerattaid on terve Pariis täis.

Birdiga enam asjad nii head ei ole ja on selge, et neid on linnapildis vähem. Siiski, kui mõni minut jalutada, siis ilmselt ühe või kaks ikka leiab. Ehk on asi on selles, et need on mustad ja ei jää lihtsalt nii hästi silma.

Taxify Bolt tõukerattad on aga pigem haruldane nähtus. Neid küll on linnavahel, kuid nädalase vaatluse põhjal kindlasti mitte nii palju, kui konkurente. Kui tahad kindlasti eestlaste tõuksiga sõita, siis pane vaim valmis, ilmselt pead mitu kvartalit edasi rändama ja lootma, et…

Katsumus 2: kas need ikka töötavad?

…need töötavad. Ma ei tea milles on asi, aga 2/3 kõikidest Taxify tõukeratastest, mis teele sattusid, ei olnud kasutatavad. Küll oli katki “gaasi”nupp, mis kinni jäi, või pidurinupp, mis enam pidurid vabastada ei tahtnud, siis leidsid aga pärast pikka otsimist tänava äärest tõukeratta, aga oh hullu, aku on tühi. Nii ongi oluline, et enne Bolti võtmist seda korralikult katsuda: kas ikka kõik töötab ja sõitmine on ohutu? Ära tee nii nagu mina, et võtad lolli peaga kaks korda järjest katkise tõukeka, enne kui taipad, et neid tuleks kontrollida.

Siit reast oli kaks proovitud tõukeratast katki.

Kahe teise firma sõidukitega selliseid probleeme ei esinenud. Need võisid küll olla veidi rapitud ja signaalkellad küljest ära varastatud, kuid need töötasid. Tasub aga märkida, et tegu võis olla lihtsalt õnnega. Kuna neid on nii palju, siis ei pruukinud lihtsalt katkise otsa koperdada.

Katsumus 3: kuidas nendega sõita on?

Kõigi kolme firma tõukerattad töötavad täpselt ühte moodi. Leia endale meelepärane sõiduriist, haara telefon, ava äpp, skänni ratta küljes olev QR-kood ja hakka sõitma.

Kui Birdi ja ja Taxify tõukerattad on üsna sarnased, mõlemad “tavalise” suurusega ja käepärased kõigile, siis Lime’i masinapargist leiab nii suuremaid, kui ka Birdi ja Taxify suuruseid tõukekaid. Neid on küll oluliselt vähem, kuid mõni siiski. Väiksemad tõuksid on igati sobilikud kõigile ning need sobivad nii õblukesele neiule, lapsele, kui ka täisjõus mehele. Suuremad Lime’i tõukerattad on aga oluliselt kobakamad ning nõrgema kehaehitusega inimesele võivad need veidi ebamugavad olla, samuti on nendega esimene sõit kõige keerulisem, kui varasem tõuksikogemus puudub.

Tõukerattad jäetakse sinna, kuhu jumal juhatab.

Kui sõiduga juba algust tehtud ja endale sobiva suurusega tõukeratas leitud, siis on sõit kõigi kolmega täpselt samasugune. Need on küllalt väledad, iga sõiduminut maksab 15 senti, mis lisandub algsele ühele eurole, ning vähemalt kohalikud teavad juba tee pealt kaduda, kui sumisev tõukeratas lähenemas on.

Julgemad sõidavad nendega mööda sõiduteid, turistid ja aremad mööda kõnniteid. Kui raha napib, saab suuremaid Lime’i tõukerattaud kasutada ka kahekesi, kuid ruumiga sel juhul just liialdada pole. See on tehtav, aga mitte ülearu soovitatud.

Kui soovitud kohta jõutud, võib ratta jätta kuhuiganes. Pane ta lihtsalt teistelt jalust ära.

Katsumus 4: millise ma siis ikkagi valima peaks?

See tuleb proovimise järel ära otsustada. Siinkirjutaja lemmikuks osutus Lime, seda selle suurema suuruse tõttu. Teisalt, kaasreisija leidis enda jaoks aga Birdi ning Bolti, seda samuti peamiselt suuruse pärast. Kui arvestada aga saadavust ja asjaolu, et Taxify äpp kippus tihti tõrkuma, tuuseldas Geeniuse testi raames peamiselt mööda linna ringi Lime’i ja Birdi duo.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.