Nutikas reisimine

Tarmo Tähepõld: 3 elulist asja, mida ma kahenädalasel autoreisil õppisin

Rubriiki toetab

Tegin just perega 6000-kilomeetrise ringi läbi Euroopa ning oleme sellega superrahul. Käin ringi nagu mõne eriti tüütu usulahu esindaja ning püüan kõiki veenda oma lennukipiletid puruks rebima ja rooli taha kargama. Anna oma hing maanteejumalale ja sind ootab tõeline spirituaalne kirgastumine!

Muidugi, valu on kiire ununema ja Tartu suusamaratoni 54. kilomeetril valitsev “halastuslasku, palun” emotsioon ning paar tundi pärast finišit “ma olen põhimõtteliselt Veerpalu” tunne on kaks diametraalselt erinevat asja.

15 päevase töö tulemus

Aga käsi südamel, suurema osa ajast oli mul entusiasm laes ka reisi ajal. Isegi kui käsil oli päeva 13. sõidutund ning tahavaatepeeglist vaatasid vastu vaid laste kurvad silmad, mis üksisilmi navigatsiooniseadmel aeglaselt allapoole tiksuvaid sihtkohani jäävaid kilomeetreid jälgisid.

Minu “Noh, kas pole mitte vägev mägi seal vasakul!” ei pannud enam päidki pöörama.

Siiski on kolm asja, mille osas oli mul ennatlikud eksiarvamused või lihtsalt amatööri hale läbikukkumine. Oli siiski tegu alles mu teise pikema autoreisiga välismaal.

Toitlustus

Ostke/laenake külmakast või kott ja toppige see head paremat täis. Näiteks võileivamaterjali. Te võite ju planeerida, et lõunasöögiks võiks mõnda hubasesse väikelinna sisse pöörata ja kohalikul köögil lasta endale korralik gurmeepai teha.

Karm reaalsus: konkreetse sihi suunas (rand, ööbimine, maailma pikima kõrvakarvaga mees või inimluudest letiga puhvet) sõites on kiirteelt lahkumine vaimselt väga kurnav otsus. Võrdne tarkusehamba välja tõmbamisega. Just see otsus, et ma nüüd teen seda.

Pikki distantse läbides tuleb süüa selleks, et elada. Mitte elada selleks, et süüa.

Lisaks on väga raske leida HEAD söögikohta kuskil Taga-Poola väikelinnas või Austria agrikultuurses regioonis. Mitte, et neid seal ei ole, lihtsalt – leidmine ja garanteeritud kvaliteet tähendab jõhkrat eeltööd. Kas see on avatud? Mis on menüüs? Kuidas külastajad hindavad? Kas taimetoitu ka saab? Aga veganit? Kas steik on on ikka medium? Päriselt, kes sellist eeltööd viitsib teha?

Ja nii sa lepidki kiirteeäärsete (tankla)söögikohtadega, kus sarnane kahvatu panini või burks esindab universaalset Euroopa tanklakööki. Mõnes soliidsemas kohas on ka restoran, mis esindab universaalset euroopa suvakööki. Seega ongi mõistlik raha kokku hoida ja see panini ise tagaistmel valmis teha. Ilmselt on maitsvam. Tanklasse võib kohviraha jätta.

Ajaplaneerimine

Kuigi kaardirakendused ütlevad täpselt ära, kui palju mingisse sihtpunkti sõit aega võtab, tekib kuskil universumi aegruumi koes nihe ning täiesti kindlalt arvutuslikult ühte päeva planeeritud kaks asja sinna ei mahu.

Plaan: käiks hommikul kaks tundi rannas ja siis sõidaks üle selle mäe sinna Itaalia külla ööbima ja tantsupeole. Kogenum inimene ütleb – minge kas randa või hakake kohe üle mäe sõitma. Üks kahest saab muidu poolpiduselt tehtud.

Alustades kahetunnise rannaga, ületate mäge kl 23 õhtul pimedas ja vihmasajus ning tantsupeol korjatakse just kingakontsi ja pillimehi kokku. Võtke kogu asja hästi rahulikult. Pigem planeerige autoreisiks rohkem puhkusepäevi (noh, näiteks jääte väheke tõbiseks), kui et olemasolevad päevad tuugalt täis topite.

Raha

Tegite reisi eelarve? Väga tubli. Nüüd keevitage sinna julgelt 20% otsa. Tehtud? Pange veel 10%, reserviks.

Asi selles, et kindlasti on tublisid inimesi, kelle finantsdistsipliin on tugevam kui Kapten Ameerika kilp või Nokia 3310, aga enamikul meil pole. Kuskil on ikka väike reservike või VÄGA olulisteks hetkedeks mõeldud krediitkaart, mis käiku läheb. Nii on see iga reisiga, aga autoretkega vist rohkem.

Nimelt jääb mööda maad liikudes kogu aeg midagi ette. Muuseum, lõbustuspark, allikas, kus Püha Spiridon oma nägu pesi ja kust saab kaasa osta pudelikese veega, et see kahtlane klõbin plokikaane all lõpuks kaoks.

Teate, Taani väinas on need suured sillad, ilmselt tasulised, aga kui kallis see ikka olla saab? 90 eurot, kuradi amatöör! Sa ei teadnud, et Lätis on kiiruskaamerad nüüd? Osta suurem postkast, sest Petškin on peagi suurema ümbrikupakiga kohal.

Milanost läbi sõites tuleb minna Alfa Romeo muuseumisse. See ei ole soovitus vaid fakt.

Ehk siis autoreisi mitmekülgsus ja võimalus näha väga paljusid ilmaimesid tähendab ka seda, et kindlat eelarvet on väga raske teha. Sest tundub ju tobe sõita Prantsusmaale kohale ja siis mitte külastada muuseumi, kus on 400 vanaaegset autot.

Võiks isegi öelda, et kõikide teelejäävate kohtade MITTEkülastamine ei ole majanduslikult mõttekas – transpordikulu on juba ju makstud. Kui olete selleks vaimselt valmis, et puhkusekuule järgneb kiirnuudlikuu, siis asuge teele!

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.