Nutikas reisimine

Uuring: autos tekib iiveldus igal viiendal inimesel. Kuidas seda vältida?

Rubriiki toetab

Uuringutulemuste kohaselt on auto tagaistmed kõige rohkem iiveldust tekitavamad kohad, kus võimalik istuda. Kõige levinum põhjus autos halva enesetunde tekkimisel on aga sõidu ajal lugemine.

Briti kindlustusfirma RAC poolt läbi viidud uuringu tulemused leidsid, et umbes 18% kõikidest liiklejatest Suurbritannias kannatavad autos reisides iivelduse või halva enesetunde all. Kõige levinumaks põhjuseks iivelduse tekkimiseks peale lugemise (61%) tunnistasid vastajad telefoni näppimise (50%).

Samuti tekitavad iiveldust kurviderohked sõiduteed (37% vastajatest) ning vastamisi 32% ja 30% nimetasid peamiseks iivelduse tekkimise põhjuseks värske õhu puudumise ja aknast välja vaatamise. Vastustest selgus, et 37% inimesi on pidanud sõites kellegi halva enesetunde tõttu peatusi tegema ning 2% vastanutest on pidanud sõidu seetõttu üldse ära jätma.

Inimestelt küsiti ka iiveldusega toime tulemise kohta. Pea pooled (48%) vastanutest pole kunagi autos iivelduse tekkides arstiabi otsinud. Arsti juurde on autosõidu tõttu põhjustatud halva enesetunde tõttu pöördunud 2% inimestest ning 13% on kasutanud käsimüügiravimeid või muid lahendusi – näiteks söönud ingverit.

Osa vastanuid (24%) on sõites kasutanud ka enda avastatud lahendusi. Näiteks silmade sulgemist, magamist või pingsalt horisondile keskendumist. RACi esindaja soovitab sõidu ajal raamatute lugemise ja nutiseadmete kasutamist vältida ning autosse värske õhu sisse laskmist.

Samuti võib iivelduse tekkimist vähendada ühtlane sõitmine – vältida tuleks järsult kiirendamist ja pidurdamist – ja seda eriti kurviderohketel teedel.

Märksõnad: ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses