Suur lugu

Metsakutsul on mõte BMW E30st tiksunud kuklas lapsepõlvest saati

Rainer Olbri külastas hiljuti Autotunni podcasti, kus rääkis lähemalt oma suhetest autodesse ja eriti Porsche nime kandvatesse. Autogeeniusele andis ta intervjuu ka aastal 2017, mille nüüd uuesti avaldame.

Räppar Rainer Olbri (artistinimega tuntud kui Metsakutsu) on Eesti hip-hopi maastikul figureerinud juba aastaid ja on võitnud Eesti muusikaauhindade aasta parima hip-hop albumi kahel korral, aastal 2010 albumiga “Testament” ja 2017. aastal albumiga “Kuhu koer on maetud”.

Peale ilmselge armastuse muusika vastu on Raineris juba noorest peast pesitsenud see miski, mis teeb temast ühe tõelise autoinimese.

Esimene auto, millega sõitsid?

Kõige esimene auto, millega ma ÜLDSE sõitsin oli Opel Ascona C. See oli mu vanaisa masin ja ta õpetas mind kodutänaval autoga sõitma. Otse sõitmisel olin pro, kui tekkis aga vajadus umbes 30 kraadi vasakule keerata, siis ehmatasin ja sõitsin kenasti kurvi kõrval asuvasse sirelipõõsasse.

Aga järgmised autod, millega sõidad nüüd?

Keskkooli lõpus sõitsin palju vanaema 1992. aasta Opel Astraga. Minu kõige esimene päris oma auto oli E36 BMW 316. See tuli kohe pärast minu elu esimest kontserttuuri. Rahad kätte ja Kadaka tee autoplatsile! Käisin siis ka koolis ja täitsa oma biimeriga maja ette parkimine oli ikka rets asi. Vähemalt minu enda jaoks. Üldiselt on minu elus olnud ainult Opelid ja BMWd. Pärast 316 ostsin elus esimest korda täitsa uue auto ja selleks oli 2010. a Opel Astra ning praegu liiklen 2015. aasta Opel Insignia Country Toureriga. Eelmisel aastal viisin ellu minuga pikalt kaasas käinud unistuse ja soetasin endale teiseks autoks 1991. aasta E30 BMW, mille nüüd kohe-kohe ka uuesti teepeale loodan saada.

Sul on 3. seeria BMW E30 ehk nädalavahetuseauto, mida kasutad vaid suvel. Millest selline valik?

Minu BMW lood algasid väga varajases eas, kui lottis pükstega tattnokk Viva kanali kaudu Saksa räppi kuulas ja muusikavideoid vahtis. Plõksutasin oma tongipüstolit peeglisse ja unistasin mustast BMWst. Teadsin siis, et kunagi tuleb see päev, kui pühin ila lõua otsast ja ostan BMW. Biimer on olnud minu mark kogu aeg. Saan mõistusega aru, et tegelikult on hinna ja kvaliteedi suhtelt maailmas palju asjalikumaid automarke ja tavaelus käitungi ratsionaalselt. Ent poisi loll, puhtalt emotsionaalne ja igast nurgast ebafunktsionaalne unistus biimerist ei olnud nõus mu juurest lahkuma.

Mõte E30-st on tiksunud kuklas tegelikult kogu aeg. Kuna olen disainer, siis olen lummatud eelkõige selle auto väljanägemisest. Olen üldse lummatud asjade väljanägemisest, mille loomisaasta jääb 1980-ndate lõppu ja 1990-ndate algusesse. Eriti näiteks Michael Jordani hiilgeaegadega seotud Air Jordani tossud. Kannan ketse, mis ilmusid esimest korda 1989. ja 1990. ja 1991. aastal. Pole juhuslik kokkusattumus, et E30 samasse ajajärku jääb. Eriti meeldib mulle sedaankere – kõik on kuidagi ebamaiselt tasakaalus, midagi pole puudu ja midagi pole üle.

Kõige jahmatavam on minu jaoks fakt, et 30 aastat tagasi istusid kuskil toas mingid disainerid ja joonistasid paberile auto, mis on populaarne ja hea väljanägemisega 30 aastat hiljem. Kujutad sa ette, et peaksid praegu joonistama auto, mis meeldiks inimestele aastal 2045? Milline see maailm siis üldse on? 30 aastat tagasi Saksamaal mingid mehed teadsid. Ja sellist annet ma selle autoga ringi sõites austangi.

Vahetasid oma E30-l mootori ära, kas on veel töid plaanis ja on mingi kindel visioon, milline see auto aastate pärast välja näeks?

Ma ise muidugi mootorit ei vahetanud ja selles osas tuli appi hea sõber. Mootor on vahetatud, palju muid pisitöid on tehtud ja kõik ikka selleks, et auto tehniliselt korras oleks. Minu visioon on 10 aasta pärast omada heas korras 40 aastat vana autot, millega oma lastele manuaalkastiga sõitmist õpetada. Eelkõige tahan säilitada auto juures seda 1980-ndate ja 1990-ndate tunnet, mingit tuuningut külge kruvima ei hakka. Originaali on keeruline hoida, sest paljud jupid on juba praegu defitsiit, aga see on üldiselt ikkagi visiooni selgroog.

Kas sulle sõitmine põhimõtteliselt meeldib, kui jah, siis kus?

Muidugi meeldib! Mulle meeldib n-ö hood’is ringi sõita. Kruiisin tihti Kopli ja Pelgu tänavatel, nostalgitsen ja meenutan lapsepõlve. Kõige ägedam sõiduelamus oli, kui sain United Motorsist nädalavahetuseks enda käsutusse uue 5. seeria BMW. Laadisin masina sõpru ja fototehnikat täis ja sõitsime kaugele Lõuna-Eestisse. Seda trippi meenutame sõpradega siiamaani hea sõnaga.

Lemmikauto, millega oled ka sõitnud?

Mõtlesin pikalt sellele küsimusele ja mul lemmikautod on täitsa tõsiselt minu isiklikud autod. Paremat tunnet ei ole tundnud, kui Insigniaga Lääne-Eesti teedel liueldes või biimeriga lahtise katuseluugiga suvel tööle sõites.

Unistuste auto?

Neid ebareaalseid unistuste masinaid on ikka väga mitu. Olen oma biimeriga väga rahul, aga M3 versioon sellest oleks tore trofee. Üks suuremaid unistusi on BMW i8. Täitsa tore oleks, kui see maja ees pargiks. Ja mul on mingi naljakas lapsepõlve crush seoses Mitsubishi Lancer Evolutioniga. Pole vahet, kas 1, 3, 7 või 10.

Tippkiirus, millega sõitnud oled?

431 km/h Hiinas Maglev rongiga. Rets!

Mille eest viimati trahvi said?

Viimane trahv oli parkimistrahv. Unustasin parkima panna. Klassika!

Mis Eesti liikluses rõõmustab ja mis vihastab?

Raske on liikluses midagi rõõmustavat leida. Ikka väga ebatervislik on see olukord. Nii organisatoorse poole pealt kui ka liiklejate endi poolt. Õudukas kuubis. Täielikult läbi töötamata lahendused tänavatel, hoolimatu liikluskultuur, iganenud reeglid.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.