Tark liikleja

Kas sina oskad seda parempööret õigesti sooritada?

Lisasektsiooniga foorituli tekitab miskipärast paljudes juhtides segadust. Ilmselt seetõttu, et puudub keelav foorituli ehk punane ja loogiline on järeldada, et kõik mis pole keelatud, on lubatud. Antud juhul see siiski nii ei ole.

Küsisime autokooli juhilt ja sõiduõpetaja Aire Tammikult täpselt järgi, kuidas käituda lisasektsiooniga fooritule korral.

Koht, kus väga sageli eksitakse

Heaks näiteks on Nunne ja Rannamäe tee ristmik Balti jaama juures. Autod, mis tulevad vanalinnast Nunne tänavalt, saavad pöörata paremale ja vasakule. Mõlemat manöövrit reguleerib foor.

Kui vasakpöörde sooritajad saavad üheselt aru, kas fooris põleb lubav või keelav tuli, siis paremale pööratakse tihti ka juhul, kui peasektsiooni on punane ja parempööret lubav lisasektsioon on kustunud.

Kustunud lisasektsioon, isegi kui peateel keegi ei liikle, tähendab, et pöörata EI VÕI. Ükskõik, kui mõttetu tundub seal ootamine või kui kõvasti keegi seljataga tuututab, ootama peab rohelise tule süttimist.

Väga oluline on selgeks õppida alltoodud punktid:

  • kui põhifooris põleb keelav punane ja lisasektsioonis põleb parempöörde roheline nool, siis tohib paremale pöörata vaid juhul kui vasakult sõidukit ei tule . Kui vasakult, Toompuiesteelt ligineb sõiduk, siis Nunne tänavalt liginedes peab sellele andma teed ja alles siis tohib teha parempööret.
  • kui põhifooris põleb roheline ja lisasektsioonis ka roheline nool paremale, siis tohib Nunne tänavalt teha parempööret täie eesõigusega (§58/4) ja vasakult tulevad sõidukid annavad teed Nunne tänavalt väljasõitjale.
  • kui paremale lisasektsioonis roheline ei põle, siis kohe kindlasti ei tohi parempööret teha.
  • kui foor on rikkis ja ei tööta, siis juhindume liiklusmärgist 221 Anna teed.
  • valgete joontega ala nimi on märgis nr 916 Eraldussaar, mis lahutab pärisuunavööndi sõiduradasid ja selle peale sõita ei tohi.

Võimalik segaduse põhjus

Segadus võib olla põhjustatud Liiklusseaduse paragrahvis 58 asuvast reeglist:

(5) Kui ristmikul on parempöörderada muust sõiduteest eraldatud ohutussaarega ja enne ristmikku paremal pool foori ei ole, tuleb paremale pöörata, sõltumata ristmikul olevate fooride tuledest, andes teed mis tahes teisest suunast sõitvale juhile.

Siin ristmikul puudub aga ohutussaar (ei ole sama asi, mis eraldussaar) ja paremal pool on olemas ka foor.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.