Kuidas mõjutavad hinnakirja alusel tehtud trahvid võimalust saada juhiluba?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Erik Prozes, Postimees / Scanpix Baltics

Siiani on liiklusrikkumiste eest saadud karistused piiranud seda, kas potentsiaalsed juhid saavad sooritada eksamid juhiloa saamiseks. Seadusemuudatuse tulemusel enam väiksemad rikkumised aga karistusregistrisse ei jõua, seega tekib küsimus, kas ja kuidas need juhiloa saamist mõjutama hakkavad.

Ministeeriumi sõnul uus kord drastilist muutust kaasa ei too.

Liiklusseadus loetleb konkreetsed rikkumised, mille puhul juhiloa andmise piirang ette on nähtud, näiteks mootorsõiduki juhtimine ilma juhtimisõiguseta. Selliseid rikkumisi ei hakata lühimenetlust kasutades menetlema, kuna uus karistuskord on ette nähtud kergemate rikkumiste menetlemiseks ja punktis seaduses loetletud rikkumised sinna hulka ei kuulu.

Teise liiklusseaduse punkti kohaselt ei anta inimesele juhtimisõigust juhul, kui tal on kehtiv karistus mõne väärteo korduva toimepanemise eest, näiteks korduva kiiruse ületamise eest või mitteloetava numbrimärgiga sõitmise eest.

Juhiloata juht saab automaatselt kirja takistava rikkumise

“Samas on inimesel raske neid rikkumisi toime panna, kui tal ei ole juhiluba, sest sellise juhul kehtib talle automaatselt punktis 3 ette nähtud karistus – ilma juhiloata sõit,” märkis siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Karin Kase.

“Ja laiemas plaanis – me ei näe ka, et mõne korduva rikkumise toime panemisel (näiteks kaks korda porise numbrimärgiga sõitmisel) peaks inimesel tingimata olema kanne karistusregistris. Ülekriminaliseerituse vältimine on üks põhjus, miks lühimenetluse kasutamine on põhjendatud,” lisas ta.

Seadused pole vastandlikud

Kase märkis, et ministeeriumi hinnangul ei ole juhiloa saamist piiravad seadused ja lühimenetluse seadused vastandlikud. “Samuti on lühimenetlusega menetletavad rikkumised oma olemuselt lihtsamad. Näiteks punase tule eiramine kuulub lühimenetluse alla ainult juhul, kui sellega ei tekitata liiklusohtlikku olukorda. Niipea kui liiklusohtlik olukord tekitatakse, menetletakse juhtumit tavapärase väärteomenetluse alusel,” lisas ta.

Ta sõnas, et ministeerium näeb lühimenetluse kasutuselevõtus positiivseid aspekte liikluskultuurile, sest lühimenetlus vabastab politsei tööaega, mida saab kasutada järelevalveks ja tõsisematele õigusrikkumistele reageerimiseks.

“Samuti näeb kaasaegne karistusfilosoofia ette, et alati ei ole karistus käitumise muutmisel kõige efektiivsem vahend, mõnikord on efektiivsem hoopis selgitustöö, mille tulemusena inimene mõistab oma teo võimalikke tagajärgi. Ühtlasi vähendab lühimenetlus oluliselt karistusregistrisse kantud inimeste koguarvu, millega täidetakse eesmärk vähendada ülekriminaliseeritust,” ütles ta.

Mida kiiresti menetletakse?

Kase märkis, et lühimenetlusega menetletavad rikkumised valiti välja arvestades, et rikkumine on lihtne, väiksema ebaõigussisuga, sellega ei kaasne otsest kahju inimestele ega varale, tegemist on levinud rikkumisega ehk fikseeritavate juhtumite hulk on suur ning rikkumine on lihtsasti tõendatav.

“Samuti oli määrava tähtsusega teo toimepanemise eest ette nähtud karistus, ehk need on teod, mille puhul on karistuseks ette nähtud kuni 100 trahviühikut. See on indikatsioon, et tegemist on kergemate rikkumistega,” ütles ta.

Lühimenetlusega menetletavad rikkumised hõlmavad ligi kolmandiku PPA läbiviidavatest väärteomenetlusest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.