Puust ja punaseks: kas käitud raudtee ülesõidul õigesti?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pilt on illustratiivne. Foto: Elmo Riig, Sakala / Scanpix Baltics

Arvestades Eesti raudteevõrgu ja rongiliikluse tihedust, tundub auto ja rongi kokkupõrkeid olevat ebanormaalselt palju. Neid, mis napilt olemata jäävad, me isegi ei tea.

Küsisime Aire Tammiku Autokooli juhilt Aire Tammikult, kelle erialane lõputöö oli seotud raudtee ületamisega, kuidas on õige ülesõidul käituda ning mis võib lisaks veel olla õnnetuste põhjuseks.

LS §19 kohustab liiklejat ületama raudteed viivitamata aga loomulikult vajadusel lähenevale raudteesõidukile teed andes. Kuna raudteeülesõit on kõrgema ohu allikas, siis peab olema eriti tähelepanelik, arvestades kõiki liikluskorraldusvahendeid, tõkkepuu asendit või reguleerija korraldusi.

Mis on raudtee ületamisel kõige olulisem?

Ära usalda tehnoloogiat, vaid alati kontrolli visuaalselt, ega rongi ei tule!

Võta hoog maha ja vaata paremale ja vasakule. Minu liiklusohutuse eriala lõputöö 2012. aastal oli seotud raudtee ületamisega. Statistikast selgus, et 2011. aasta talvel ei vaadanud raudteed ületades lausa 98% liiklejatest (jalakäijad + sõidukijuhid) ei vasakule ega paremale ehk ei veendunud ohutuses.

Kui tõkkepuu on juba üleval, aga tuli veel vilgub, kas võib sõita?

Raudtee ületamine on keelatud foori keelava tule korral, sõltumata tõkkepuu olemasolust või asendist. Keelatud on ületada raudteed sulguva, suletud või avaneva tõkkepuu korral, sõltumata foorituledest.

Isiklik kogemus aastate tagant oli, kui ma ei oodanud tõkkepuu lõpuni tõusmist ja alustasin ülesõitu. Tulemuseks oli, et tõkkepuu kukkus tagasi ja ripsas minu auto tagaotsa (süsteemide riket tuleb ikka ette).

Närvilisi tuututajaid, kes arvavad, et võiksid juba sõita, ei tasu kunagi tähele panna.

Kui kaugel enne raudteed peab seisma jääma?

LS § 59 kohustab liiklejat liginema raudteele sujuvalt sõidukiirust vähendades, et vajadusel seisma jääda tõkkepuu ees, selle puudumisel vähemalt viie meetri kaugusel esimesest rööpast või liiklusmärgi Peatu ja anna teed olemasolul, selle märgi ees.

Kas ülesõidul võib teisest sõidukist mööduda?

Raudteeülesõidul ei tohi teha möödasõitu ja keelatud on loomulikult ka tagasipööre, rääkimata peatumisest ja parkimisest.

Millisel juhul ei tohi raudteed ületada, isegi kui liikluskorraldusvahendid lubavad ja rongi ei paista?

Juht ei tohi raudteed ületada, kui ta võib olla sunnitud raudtee ülesõidukohal seisma jääma; raudteed ei tohi ületada väljaspool ülesõidukohta; sõidukijuht ei tohi vedada üle raudteeülesõidukoha erinevaid haakeriistu või seadeldisi, mis võivad ülesõidukohta kahjustada.

Kas vastab tõele, et enne tõkkepuud pean jätma ruumi ka alarmsõidukile?

Tõkkepuu ees peatudes ei pea tavaolukorras ruumi jätma alarmsõidukile. Võimaluse korral ja vajadusel peaks (juhul kui ülesõidu laius seda võimaldab) tööülesannet täitvale alarmsõidukile siiski teed andma.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.