1. detsembrist laienes liikluskindlustus mootorsaanidele ja teistele maastikusõidukitele

Mõlema ATV sadulasse mahub ka suur mees, kuid näiteks kahele on ruumi rohkem Stelsil (paremal). Manööverdusvõime poolest teeb aga puhta töö naksakam Linhai, püsides kindlamalt kursil ka kruusateel. Foto: Pille Russi
Ka maastikul on võimalik kahju tekitada. Uus kord püüab seda nüüd reguleerida. Foto: Pille Russi

Detsembrist jõustunud liikluskindlustuse seaduse muudatuse kohaselt tuleb liikluskindlustuse leping sõlmida ka maastikusõidukitele, näiteks mootorsaanidele ja maastikusõidukina registreeritud ATV-dele. Liikluskindlustus laieneb sõiduki kasutamisele transpordivahendina, sõltumata asukohast, kus sellega sõidetakse. Maastikusõidukil peab olema liikluskindlustus ainult sel perioodil, kui seda kasutatakse.

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul tuleb üldjuhul maastikusõiduk liiklusregistris registreerida.

„Kui maastikusõidukit kasutatakse transpordivahendina, siis sel peab olema liikluskindlustus sõltumata sellest, kas sõidetakse teel, maastikul või metsas. Alates detsembrist hüvitab liikluskindlustus ka maastikul juhtunud õnnetuse kahju. Näiteks kui kaks lumesaani kokku põrkavad või kaasreisija saab viga, siis hüvitab õnnetuse põhjustaja liikluskindlustus kannatanule kahju ja kahju tekitaja ei pea seda ise kinni maksma“ ütles Potsepp.

„Kui kahju põhjustatakse kindlustuseta maastikusõidukiga, siis LKF hüvitab kannatanule kahju, aga nõuab selle kahju põhjustajalt tagasi,” lisas ta.

Potsepa hinnangul on oluline eristada, kas sõiduk on registreeritud mootorsõidukina või maastikusõidukina. „Mootorsõidukil on pidev kindlustuskohustus, välja arvatud 12 kuu jooksul peale lepingu lõppu, kui sõidukit ei kasutata ja seda hoitakse nii, et sellega ei saa kindlustusjuhtumit põhjustada. Maastikusõidukil peab aga liikluskindlustus olema ainult siis, kui seda kasutatakse,“ ütles Potsepp.

LKF on e-posti teel teavitanud detsembrist jõustunud liikluskindlustuse kaitse laienemisest ligi 5000 liiklusregistris registreeritud maastikusõiduki omanikku, sealhulgas 3500 mootorsaani ning 1500 maastikusõidukina registreeritud ATV omanikku.

Millised sõidukid ikkagi peavad kindlustatud olema?

LHV kindlustuse tooteosakonna juhi Alver Kivirüüti sõnul saab maastikusõiduki omanik sõlmida liikluskindlustuse mugavalt kindlustusandja kodulehel. „Lumesaanile tuleb teha kindlustus enne, kui seda kasutama hakatakse. Kuigi maastikusõidukil peab olema kindlustus ainult sellega sõitmise ajal, siis võiks mootorsaanile kindlustuse teha kogu talveperioodiks, et see ei ununeks,“ soovitas Kivirüüt.

Kivirüüti sõnul tuli enne seadusemuudatust maastikusõidukiga tekitatud kahju sõiduki juhil endal kinni maksta. „Näiteks tuli ette, et maastikusõidukina registreeritud ATV-ga lükati lund ja selle käigus kahjustati seisvat autot ja aeda. On ka juhtunud, et maastikusõidukiga sõideti metsas seenelisele otsa ja ta sai viga,“ ütles Kivirüüt.

Liikluskindlustuse seaduse muudatused puudutavad veel kindlustuskaitse laienemist registreerimata sõidukitele nagu teatud tüüpi elektritõukerattad ja muud kergliikurid. Samuti laieneb kindlustuskaitse sisu – kindlustus hüvitab kahju liike, mida seni ei hüvitatud. Rohkem teavet on LKF-i veebilehelt liikluskindlustuse muudatused 2024. aastal. LKF-i veebirakendusest www.lkf.ee/kindlustuskohustus saab kontrollida, millistele maastikusõidukitele, elektritõukeratastele ja teistele sõidukitele liikluskindlustus laieneb. Hea näitlik dokument on ka SIIN.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.