24h Le Mans 2021: mida, kust ja millal vaadata?

Fotod: Facebook, FIA WEC

Juba teist aastat järjest on legendaarne Le Mans’i 24-tunni kestvussõit traditsioonilisest juunikuu keskel nädalavahetusest mujale liigutatud. Seekord augustisse, kuid peamine on see, et sõit siiski toimub ja 24 tundi täis põnevust ja draamat ootab jälgimist.

Nagu Autogeeniuses juba väikestviisi traditsiooniks on muutunud, paneme kirja kiire eelvaate saabuvast võidusõidust Prantsusmaa linnas. Mis autodel ja sõitjatel silma peal hoida, kes on vanad tegijad, kes on uued üritajad ja kust seda kõike üldse vaadata? Lisaks on Autogeenius selle loo autori näol ka kohapeal ning tasub jälgida meie Instagrami voogu, kuhu sealt sisu postitame!

Le Mans jõuab otse telekasse, arvutisse või telefoni

Aastast 2008 on Le Mans’i 24-tunni sõidu koju kätte toonud Eurospordi kanal. Telekast saab vaadata iga minutit sõidust, lisaks saab Eurosport Player teenuse kaudu vaadata veel rohkem, sest siis pole ühtegi reklaamipausi.

Lisaks on veel WEC (World Endurance Championship) enda ülekanne nende kodulehelt või nutitelefoni rakendusest. Kui on soov vaadata vaid Le Mans’i sõitu, maksab se 9,99 eurot, terve hooaja pakett kergendab pangakontot 20,99 euro võrra.

Glickenhaus 007 LMH

Ja erinevalt möödunud aastast on tänavu võimalus sõitu jälgida ka oma silmaga raja äärest. Jah pileteid saab veel osta! Pealtvaatajate hulk on piiratud 50 000 inimeseni, mis võib tunduda palju. Kuid enne pandeemiat oli üsna regulaarne, et Circuit de la Sarthe ringraja ümbrusesse koguneb üle 250 000 fänni.

Algajal vaatajal võib neljas eri sõidukiklassis kihutavad autod pea sassi ajada. Siin on kiire ülevaade igast klassist ja nende favoriitidest.

61 autot, 4 sõidukiklassi – kõik on tegelikult väga lihtne

Tänavu 89. korda toimuval Le Mans’i 24-tunnisel sõidul on rajal korraga 61 autot. Sõidukid jagunevad nelja klassi, mis üldisemalt jagunevad kahte kategooriasse: prototüübid ja GT-autod.

Toyota GR010 #7, #8 ja Alpine’i A380 #36
  • LMH (Le Mans Hypercar) – Tippklass, mis on võistlustules esimest hooaega. Asendatud sai LMP1 (Le Mans Prototype 1) klass, LMH on pisut soodsam ja tagasihoidlikuma tempoga. Autod võivad omada hübriidajamit või sõita puhtalt sisepõlemismootoriga. Äratundmiseks on autodel numbrid punasel taustal.
    • Kellel silm peal hoida?
      Kuna hetkel on veel uus sõidukiklass üsna tagasihoidliku konkurentsiga, siis on kõikidel osalejatel reaalne võimalus. Vanadest tegijatest on alles vaid Toyota Gazoo Racing oma uue GR010 hübriid autodega #7 ja #8, kes on võitnud kolm viimast Le Mans’i.
    • Konkurentsi pakkuvad prantslased on sõidukiga Alpine A380 #36, mis baseerub möödunud LMP1 auto baasil. Meeskond on rohke kogemusega madalamast LMP2 klassist.
    • Uustulnuk Ameerikast on Glickenhaus Racing. Glickenhaus 007 LMH sõidab numbrite all #708 ja #709 ja enamus meeskonna jaoks on Le Mans uus katsumus, seega poodiumile pääsemine oleks juba suur saavutus.
Jota #38
  • LMP2 (Le Mans Prototype 2) – Natuke aeglasem prototüüp klass väiksema võimsuse ja aerodünaamilise pidavusega. Kõik autod kasutavad sama V-8 jõuallikat, et sõit tasavägine püsiks. Tavavaatajale tõenäoliselt kõige keerulisem klass, kus kellegile kaasa elada, sest pole ühtegi automargiga seotud tehasemeeskonda. Äratundmiseks on autodel numbrid sinisel taustal.
    • Kellel silm peal hoida:
      United Autosports
      #22 on kestva WEC hooaja seni kolmel sõidul poodiumile pääsenud. Eelmisel aastal saavutasid nad Le Mans’il ka oma klassi võidu.
    • Briti meeskond Jota suutis kahe autoga #28 ja #38 hooaja esimesel kahel sõidul täita poodiumi mõlema autoga ja eelmise aasta Le Mans’il saavutasid nad 2. koha.
Chevrolet Corvette C8.R, Ferrari 488 GTE EVO ja Porsche 911 RSR
  • GTE Pro – GT-klassi kõrgem ots. Autod on kohe automaatselt tuttavad, sest baseeruvad tänavalegaalsetel sportautodel. Kahjuks on viimaste aastatega klassis osalejate arv kokku kuivanud, sest lahkunud on BMW, Ford ja ka Aston Martin. Äratundmiseks on autodel numbrid rohelisel taustal.
    • Kelle silm peal hoida:
      Kõikidel. Kohe täitsa päriselt, sest sarnaselt LMH klassiga, on autosid üsna vähe ja reaalne poodiumišanss omas klassis on igal autol.
      Osa võtavad kaks Ferrari 488 GTE EVO‘t #51, #52 AF Corse meeskonnaga ja kaks Chevrolet Corvette C8.R’i #63, #64 Chevrolet tehase meeskonnaga. Corvette jättis eelmise aasta Le Mans’i vahele, seega kui C8.R on võitnud sõite USAs juba eelmise aasta algusest, on nad Le Mans’il uue keskmootoriga autoga esimest korda. Muidugi on kohal ka Porsche 911 RSR. Kokku neli autot, millest kaks on Porsche enda tehase meeskonna poolt.
AF Corse Ferrariga, Team Project 1 Porschega ja TF Sport Aston Martiniga

  • GTE Am – Autod on peaaegu identsed GTE Pro klassiga. Vahe on selles, et kõik masinad peavad olema eelmise aasta mudelid, seega Pro autodel on eelis väikestest uuendustest uue hooaja jaoks. Nagu klassi nimi ka petab, on erinevus ka sõitjate tasemes, kus Le Mans’i nõrgeimas klassis peab igas autos olema vähemalt üks amatöör tasemega võidusõitja. Äratundmiseks on autodel numbrid oranžil taustal.
    • Kellel silma peal hoida:
      Aston Martin Racing #98 osaleb vaid GTE Am klassis, kuna tipptaseme tehasemeeskond on pillid kotti pakkinud. Ainuke võimalus briti margi enda meeskonnal leida end Le Mans’i poodiumilt. Samuti Aston Martiniga sõitev TF Sport oli mullu Le Mans’i klassi võitja ja on alustanud hooaega ühe poodiumiga.
      Dempsey-Proton Racing #77, #88, Hollywoodi näitleja enda meeskond jätkab Le Mans’il osalemist ilma, et Patrick Dempsey enam ise roolis oleks. See hooaeg pole nende 911 RSR’id väga kiired olnud, kui kindlalt poodiumi läheduses üritanud. Team Project 1 kihutab samuti Porsche 911’ga ja korra selel hooajal juba poodiumile jõudnud. AF Corse osaleb ka GTE Am klassis, samuti Ferrari GTE 488’ga ja hooaja algus on neil tugev olnud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.