24h Le Mans 2022: kõik, mida teada vaja, et Martin Rumpile kaasa elada

Foto: Facebook, Absolute Racing

Pärast kahte koroonapandeemia tõttu augustis toimunud Le Mans’i sõitu on kuulus 24-tunni sõit tagasi traditsioonilise juuni keskpaiga juures. Kõige tähtsam uudis sel aastal on muidugi see, et 90ndal kestvussõidul Circuit de la Sarthe’i rajal võtab esimest korda osa eestlane Martin Rump.

Nagu Autogeeniuses juba traditsiooniks on muutunud, paneme kirja kiire eelvaate saabuvast võidusõidust – millised tiimid on favoriidid, kellel veel silma peal hoida ning kust seda kõike üldse vaadata.

Vaadata saab igast nutiseadmest

Le Mans’i 24-tunni sõit algab laupäeval kell 17:00. Traditsiooniliselt on kõige kindlam viis vaadata Eurospordi kanalitelt. Kahe kanali peale katavad nad terve 24 tundi sõidust ära ning lisaks saab soovi korral ka telepildi reklaame ignoreerida kui maksta Eurosport Player tasulise voogedastuse eest. Viimast saab vaadata ka nutiseadmest vastava äpi kaudu.

Kui mingil põhjusel ei ole võimalik telepilti kuskilt seadmest vaadata, on muidugi ka lihtsamaid alternatiive. Kestvussõidu maailmameistrivõistluse FIA WEC veebilehel on reaalajas olemas kogu info autode ringiaegade, positsioonide ja ajavahede kohta ning raadio formaadis kommentaare saab kuulata Radio Le Mans kodulehelt.

Foto: Facebook, 24 Heures du Mans

61 autot, 4 sõidukiklassi – pole nii keerulist tegelikult midagi

Algajal vaatajal võib neljas eri sõidukiklassis kihutavad autod pea sassi ajada. Siin on kiire ülevaade igast klassist ja nende favoriitidest.

Sõidukiklassid on identsed eelmise aastaga, kui tutvustati endise LMP1 tippklassi asemel LMH (Le Mans Hypercar) klassi. Prototüüpide aeglasem klass on ikka LMP2 (Le Mans Prototype 2) ning lõpetavad kaks eri GT-autode klassi GTE Pro ja GTE Am kujul.

Foto: Facebook, Toyota Gazoo Racing Europe

  • LMH (Le Mans Hypercar) – Teist aastat sõitev võidusõiduklass pole võrreldes mulluse sõiduga uusi osalejaid kahjuks saanud. Sellegipoolest on senine hooaeg näidanud, et kuigi Toyota on üldiselt favoriit, tundub konkurentidel väikene šanss siiski olevat, kui Toyota autodega midagi juhtuma peaks. Autod tunneb ära punasel taustal olevate numbrite järgi.
    • Kellel silm peal hoida?
      Kõikidel osalejatel teoreetiline võimalus, kuid favoriidiks on kindlasti Toyota Gazoo Racing oma GR010 hübriid autodega #7 ja #8, kes on võitnud neli viimast Le Mans’i.
    • prantslased Alpine’i meeskonnast pakuvad konkurentsi sõidukiga A480 #36, mis baseerub varasema LMP1 auto baasil. Meeskond on rohke kogemusega madalamast LMP2 klassist ning kodupinnal kohalikke fännide lemmik.
    • Teist hooaega Le Mans’il osalev meeskond Ameerikast on Glickenhaus Racing. Glickenhaus 007 LMH sõidab numbrite all #708 ja #709. Kuigi eelmine aasta oli Le Mans ning LMH klass uus katsumus, on ühe hooaja jagu kogemuse võrra rikkam sats kindlasti näljane ja soovib oma märgi maha jätta.
Foto: Facebook, United Autosports
  • LMP2 (Le Mans Prototype 2) – Natuke aeglasem prototüüp klass väiksema võimsuse ja aerodünaamilise pidavusega. Tasavägise sõidu eesmärgil kasutavad kõik autod identset V-8 jõuallikat. Tavavaatajale tõenäoliselt kõige keerulisem klass, sest lemmikuid on raske valida, kuna puuduvad autotootja logod ja tehasemeeskonnad. Äratundmiseks on autodel numbrid sinisel taustal.
    • Kellel silm peal hoida:
      Tõenäoliselt leiab iga aastasest Autogeeniuse Le Mans’i eelvaatest peale tippklassis asetseva Toyota nime ka LMP2 klassis United Autosports ja Jota meeskonnad. Juba mitu hooaega LMP2 teravamas otsas võistlevad meeskonnad on lihtsalt alati favoriitide nimekirjas. See aasta ei erine.
    • Belgia meeskond Team WRT võitis mulluse sõidu ja on näidanud tugevat tempot ka sellel hooajal. Kaks järjestikust klassi võitu Le Mans’il oleks ilmselgelt teretulnud.
Foto: Facebook, 24 Heures du Mans
  • GTE Pro – GT-klassi nö. tugevam klass. Õnneks on GT-klassi autod selgelt äratuntavad, sest baseeruvad tänavalegaalsetel sportautodel. Kahjuks aga pole sõidukite arv kõige suurem, kuid see ei tähenda, et põnevust vähe oleks. Autod tunneb ära rohelisel taustal olevate numbrite järgi.
    • Kelle silm peal hoida:
      Kõikidel. Jah ütlesime seda ka eelmine aasta, kuid tänavu on tõesti sama seis. Kui välja jätta #62 Ferrari 488 GTE Evo’ga sõitev Riley Motorsports, siis kõik ülejäänud on ülitugevad tehase meeskonnad.
      Osa võtavad veel kaks Ferrari 488 GTE EVO‘t #51, #52 AF Corse meeskonnaga ja kaks Chevrolet Corvette C8.R’i #63, #64 Chevrolet tehase meeskonnaga. Kohal on ka kaks Porsche 911 RSR’i, mis sõidavad numbrite #91 ja #92 all.
Foto: Facebook, Absolute Racing
  • GTE Am – Autod on sisuliselt identsed GTE Pro klassiga. Nagu klassi nimi ka petab, on erinevus ka sõitjate tasemes, kus igas autos peab olema vähemalt üks amatöörtasemega võidusõitja. Äratundmiseks on autodel numbrid oranžil taustal.
    • Kellel silma peal hoida:
      Puhtalt populaarsuse tõttu peab välja tooma kohe kaks autot. #99 all sõitev Porsche 911 RSR, mill üheks juhiks kolmest on eestlane Martin Rump. Kuigi Euroopa Le Mans’i sarjas on meeskonnaks Absolute Racing, sõidavad nad Le Mans’il Hardpoint Motorsport meeskonna nime all, kes loovutas oma koha Absolute Racing meeskonnale.
    • Teiseks autoks, kes saab kindlasti ka sõiduajal palju meedia tähelepanu on #93 numbrit kandev 911 RSR. Antud juhul on Proton Competition meeskonna juhtide rivistuses tuntud näitleja Michael Fassbender.
    • Veel peaks välja tooma #33 Aston Martiniga sõitev TF Sport, kes võitis 2020. aasta Le Mans’i sõidu ja tuli mullu teisele kohale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.