Uudis

3 vähemtuntud tõika liiklusseadusest, mille vastu sa eneseteadmata eksinud oled

Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane/Scanpix

Liiklusseadus on pikk ja täis punkte, mida enamus juhte une pealt teavad. Siiski on seal ka palju väiksemaid vähemtuntud tõikasid, mille vastu ikka ja jälle eksima kiputakse. Nende kolme vastu on ilmselt eksinud enamus juhid, seda ise teadmata.

Hoia käed signaalist eemal

Kui märkad teepervel sõpra või mõni auto julgeb rohkem kui sekundi rohelise fooritule taga oodata, siis on käsi kärme liikuma signaalinupule, seda ka linnas ning magalarajoonides. Tegelikkuses seda aga teha ei tohi.

Liiklusseadus sätestab selgelt, et asulas tohib helisignaali kasutada vaid selleks, et vältida ohtu. Sõbra nägemine kõnniteel sellena aga ei kvalifitseeru. Samas asulavälisel teel on lubatud signaali kasutada ka tähelepanu püüdmiseks.

Liigne ettevaatlikus on halb

Võiks ju mõelda, et tõmbad maanteel kiiruse 50 peale, et saaksid rahulikult vaadata loodust ja mõelda, kus võiks peatuse teha. Autod küll tuhisevad möödasõiduhoos pidevalt mööda, aga mis sellest!

Tegelikult ei ole selline käitumine lubatud.

Liiklusseadus sätestab, et põhjendamatult aeglase sõiduga teiste sõidukite takistamine ei ole lubatud. Seega tuleb sõita normaalse kiirusega ning vajadusel lihtsalt ohutus kohas seisma jääda, et vajalikud asjad läbi mõelda.

Loe ka: Politsei: liiga aeglaselt sõitvale inimesele võib patrulli kutsuda

Unusta udutuled

Ei ole just ebatavaline, et veidigi vihmasemas ilmas sõidab linnavahel ringi ports autosid, mil tagumine udutuli pidurituledest veelgi eredamalt helgib. Seegi tegevus pole aga lubatud.

Liiklusseadus sätestab, et eesmised udutuled võivad põleda sõidu ajal ainult koos lähituledega või lähitulede asemel, kui nähtavus on halb.

Tagumised udutuled võivad põleda sõidu ajal aga ainult asulavälisel teel, kui nähtavus on halb või kui sõidutuulest ülestõstetud lumi, tolm või pori halvendab oluliselt tulede nähtavust tahapoole. Seega asulasisesel teel tuleb tagumised udutuled väljas hoida.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevametest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.