Uudis

4 autot, mille mark on täiesti tavaline, aga mida Eestis hooldada ei saa

Tänapäeval pole see midagi erilist, et üsna tavalistel automarkidel on rariteetsed ja väga kallid mudelid, mis ahvatlevad pea kõiki autohuvilisi. Näiteks Audi R8, BMW i8 või Mercedes-AMG GT sportautod.

Kohati võivad sellised “halo” autod olla aga lausa nii erilised, et neid Eestis omades, peab tavaliste hooldustööde jaoks minema hoopiski välismaale.

Uurisime milliseid igapäevaste automarkide erilisemate sõidukitega peab hooldustööde jaoks väljamaale minema.

Siinkohal peame muidugi silmas mudeleid, mis on Euroopa turul saadaval ja mille margiesindus on Eestis olemas. Seega näiteks puhtalt USA või Jaapani turule mõeldud mudelid selle kategooria alla ei käi.

Honda NSX

Legendaarse Jaapani sportauto taassünd saabus 2016. aastal, kui Honda tõi tagasi NSXi. Nelikvedu, kahe turboga V6 mootor koos kahe esi- ja ühe tagumise elektrimootoriga toodab kokku 581 hj ja 645 Nm väänet.

Kuigi Honda esindusi üle Eesti on mitmeid, ei saa NSXi isegi kodumaalt osta. Sellegipoolest on Honda Eesti kodulehel NSX kenasti mudelivalikus olemas, kuid sportauto ostmiseks peab eraldi pöörduma valitud Euroopa esinduste poole.

Kokku on NSXi tarnivaid ja hooldavaid esindusi Hondal Euroopas 8, millest kolm lähimat on Saksamaal Frankfurtis, Leipzigis ja Düsseldorfis.

Sportliku Honda janu peab Eestis kustutama Civic Type-R luukpära, mis on pea sama silmatorkav, kui NSX sportauto.

Nissan GT-R

Teine Jaapani sportauto legend on muidugi Nissan GT-R. Praegune GT-R on kunagise Skyline GT-R sportkupeede järglane ja on pärast saabumist 2007. aastal saanud hulganisti väikseid uuendusi.

Auto, hüüdnimega Godzilla, retsept püsib aga sellegipoolest alati sama: kahe turboga V6 mootor, eriti tark ja kiiresti reageeriv nelikvedu ning kiirus sirgetel ja kurvides, mis paljud kallimad autod häbisse jätaks.

Kui oled üks õnnelikest, kes suudab endale Nissan GT-R’i lubada, peab ka sellega paraku Eestist lahkuma, et regulaarseid hooldustöid teha.

Kontakteerusime Fakto autoga, Nissani esindusega Tallinnas ja meile kinnitati, et vaid Nissan NISMO (sportautode) esindused on varustatud vajalikke eritööriistade ja koolitusega, et GT-R sportautot hooldada.

Lähimad esindused oleks näiteks Soomes Porvoos, Rootsis Göteborgis või hoopiski Poolas Varssavis.

Ford GT

Jah, Ford GT on kordi rariteetsem, kui seda on kaks esimest sõidukit. Kokku plaanitakse kahe turboga V6-mootoriga superautot toota toota kõigest 1 350. Kuidas selle auto ostmiseks kandideerida, on tõenäoliselt üks veidramatest protsessidest, mis lähiajal olnud.

Näiteks pidid kõik soovijad esitama Fordile avalduse, kus muu hulgas pidi märkima, mis autod nende garaaži praeguseks täidavad ja kuidas nad plaanivad Ford GT’d maailmaga jagada sotsiaalmeedia või muude vahendite kaudu.

Valitute hulgas on muidugi eelistatud kuulsused ja varasemate ekslusiivsete Fordide ja Ford GT omanikud.

Lisaks peavad kõik valitud Ford GT omanikud allkirjastama lepingu kinnitades, et nad ei tohi müüa oma ekslusiivset superautot esimese kahe omamisaasta jooksul.

See kõik tähendab, et ametlikud esindusi, mis suudaksid Ford GT’d ka mehhaaniliselt tervislikus seisukorras hoida, on väga vähe. Tegelikult on isegi väga raske hinnata, kui palju neid on, sest ametlik nimistu nendest puudub.

Jalopnik vahendas 2016. aastal osasid nõudeid, mida vastavad Fordi esindused pidid täitma. Muuhulgas pidid nad näiteks muretsema 30 000 dollarit maksva treileri, milles klientide superautosid nende kodust esindusse transportida.

Eestis on kuulujuttude järgi vähemalt üks Ford GT, aga Info-Autos see ilmselt hoolduses ei käi.

Lexus LFA

Oleme nõus – Lexus LFA puhul teeme siin natuke sohki. Tegemist on peaaegu 8 aastat vana autoga, mis on isegi veel rariteetsem, kui Ford GT. Aga kuna tegemist on ühe väga erilise superautoga ja vaieldamatult kõige ägedama Lexusega, pidime me selle siia ikkagi lisama.

Lexus LFA omab vabalthingavat V10 mootorit, mille heli on tuunitud koostöös Yamahaga. Täpsemalt on see muusikainstrumentide tootja osa Yamahast, mitte mootorrataste valmistaja. Just seetõttu on tegemist ka väga meeldejääva mootori heliga.

Kokku toodeti aastatel 2011-2012 500 LFA’d, millest viimased 50 olid Nürburgring Edition erimudelid. Uuena maksis Lexuse ainuke superauto ligi 400 000 eurot ja tootmise ajal olid kõlakad, et auto arendamine oli niivõrd kallis, et Lexus ei teenud sentigi kasumit nende müügist.

Tänapäeval on LFA hinnad tõusnud ligemale 500 000 – 600 000 euroni. Vähese läbisõiduga võivad küündida pea 800 000 euroni.

Tallinna Lexuse esindus kinnitas, et eriti rariteetse LFA omanikud said valida, milline esindus nende autot hooldama hakkab. Kuna Baltikumis pole ühtegi LFA’d pole ka esindust keeruka superauto hooldamiseks ja tõenäoliselt on neid Euroopas vaid loetud arv.

Märksõnad: , , , , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.