5 asja, mida mootorratturina peaksid kindlasti harjutama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Niimoodi sõitma ei õpetada, küll aga õigesti ja turvaliselt.

Ära unusta tagumist pidurit

Minule räägiti motokoolis ikka, et kui pidurdad, siis võimaluse korral alati mõlemaga. Muidu võib kujuneda harjumus, et lihasmällu jääb esipidur, mis asub parema käe all. Kui on vaja teha äkkpidurdust, on mootorratta pidurdusteekond lühim kasutades mõlemat pidurit.

Nii kujuneb ka hea harjumus ning ohuolukorras, kus pidurdamine tuleb automaatselt, vajutatakse mõlemat pidurit.

Internetist leidsin katse tulemused, mis olid läbi viidud kiirusel 48,3km/h. Üheks katse rattaks oli Honda VFR800. Pidurdusteekond mõlemat pidurit kasutades oli 13,44m, kasutades ainult esipidurit 13,75m ja ainult tagupidurit oli pidurdusteekonnaks 17,57m. Täpsustuseks veel, et pidurdamine toimus ilma elektrooniliste abivahenditeta.

Seisma jäämine mõlemale jalale

Tihtipeale on inimesele sissekodeeritud ühe jäseme eelistus. Näiteks lumelauda sõidetakse üks jalg eespool. Mootorrattaga sõites on mugavam ja enesekindlam pöörata näiteks vasakule, kui paremale või vastupidi.

Seismajäämisel kasuta mõlemat jalga korraga ning vaheldumisi ka ükshaaval. Vahetult enne seisma jäämist tuleb öelda endale, et nüüd jään ainult paremale jalale seisma. Järgmise foori taga jään vasakule jalale seisma. Näiteks on see kasuks siis, kui juhtub, et vale käik on sees ja on vaja vasaku jala pealt minna paremale jalale, et vasakuga käik korrigeerida.

Jalavahetus tuleb kasuks praamide peal, kus kaile lähenemisel võib praam kummikaitsete pealt tagasi põrgata. See võib aga tulla suureks üllatuseks, kui seista mootorrattaga ühel jalal.

Kahe näpu sidur/pidur

See on vast igale ühele enda otsustada kuidas just mugavam on, kuid kindlasti soovitan proovida. Nimelt peaks moodsa aja mootorrataste sidurid olema piisavalt kerged, et proovida lahutada sidurit kahe sõrmega (nimetis- ja keskmise sõrmega). Nii jäävad kaks vasakpoolsemat sõrme ja pöial hoidma lenkstangist.

Sama kehtib ka esipiduri kohta. Proovi harjutada kahe sõrmega pidurdamist. Lisaks proovi keerata gaasirullikut mõlemas suunas nii, et kaks sõrme on esipiduri heeblil. Visuaalsel vaatlusel olen näinud, et paljudel mootorratturitel on linnas sõites kaks sõrme on piduriheeblil, et valmis olla ootamatusteks.

Suunatuli/näidikute blokk

Harjuta näidikuteblokile kiirpilku heites vaatama ka muud kui vaid kiirust. Seal võib olla kriitilisemaid hoiatustulesid ning ka seda, ega suunatuli pole näiteks Mäo ristist saati sees.

Jällegi isiklik kogemus, kui Tallinnas uusi tänavaid avastades süttis näidikute blokis punane õlituli. Mehaaniku sõnul, tuli õlipumbast hammasvõll veidikene välja ning õli ei ringelnud enam mootoris. Punase õlitule süttimisel peab aga kiiremas korras seisma jääma. Minul päästis see vaatamine kopsaka mootoriremondi või koguni uue mootori maksumuse.

Harjuta äkkpidurdust

Seda õpetatakse motokoolis, kuid enda rattaga tuleb kasuks seda harjutada. Teada saada, kuidas ratas käitub kui tagumine ratas blokeerub. Harjutada, kui tugevalt peab pidurid vajutama, et ratas oleks just blokeerumise ääre peal. Tunnetada jõude, mis su kehale mõjuvad. Kõik see aitab ohuolukorras olla valmis selleks, mis kohe-kohe on tulemas.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.