6 autoteemalist saadet, mida Sulev Ladva soovitab Netflixist ja Prime Videost vaadata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Facebook, SENNA Movie

Eelmise nädala reedel jõudis Netflixi uus dokumentaalsari Formula 1: Drive to SurviveSellest inspireerituna võtsin ette nii Netflixi kui ka Amazoni Prime Video voogedastusteenused, et leida erilised autoteemalised saated või filmid, mida autosõber võiks vaadata.

Oleks paslik ka märkida, et traditsioonilised The Grand Tour ja Top Gear, on sihilikult välja jäetud – neid teavad ju kõik. Samuti ei leia siit ühtegi Fast and the Furious filmi.

Üritades ennast piirata, noppisin nii Netflixi kui ka Prime Video poolt kolm huvitavamat valikut, mida kindlasti tasuks autohuvilisena vaadata. Rohkemat head vaatamist jagub mõlema valikust veel küllaga.

Kindlasti jagage Autogeeniuse toimetusega ka enda soovitusi, et saaksime oma “neid sarju või filme pean kindlasti vaatama” nimekirja pikendada. Nüüd aga soovituste juurde.

APEX: The Story of the Hypercar (Netflix)

Hüperautod on lihtsurelikele valdavalt täiesti kättesaamatu sõidukiliik. Vahest õnnestub neid küll näha, kuid väga harva juhtub tavaline autofänn nendesse istuma, veel vähem juhiistmele.

APEX näitab, milleks tänapäeva hüperautod võimelised on. Kuigi dokfilm ise on pärit 2016. aastast on tegemist siiski praeguse hüperautode põlvkonnaga. Filmis kohtab näiteks Ferrari LaFerrarit, Pagani Huayrat, Koenigsegg ONE:1’i, Porsche 918 Spyderit ja McLaren P1’te.

Antud autode järgmine generatsioon on jala juba ukse vahele pistnud, seega on viimane aeg tutvust teha nende imeliste masinatega, mida me kutsume hüperautodeks.

Senna (Netflix)

Paljute võidusõitjate ja ajakirjanike poolt peetakse maailma parimaks Vormel 1 sõitjaks varalahkunud Ayrton Sennat. Aastad tagasi vändati temast dokfilm, mis on nähtaval ka Netflixis.

Senna nimeline dokfilm käsitleb küll enamasti Vormel 1 sarjas veedetud aega, kuid eks see oli ka võidusõitja karjääri tipp. Igat detaili tema lapsepõlvest ja karjääri algusest seega teada ei saa.

Imola ringrajal hukkunud Vormel 1 kolmekordne maailmameister on jäänud pea kõikide võidusõitate hinge ja antud film näitab, miks ta niivõrd hinnatud oli.

Filmis on kõike – superstaariliku elustiili,  kuumaverelist temperamenti ja kohati surma trotsivat sõidustiili.

Formula 1: Drive to Survive (Netflix)

Viimane Netflixi valik on kahjuks ajanappuse tõttu täielikult vaatamata. Kuid esimese osa ja treilerite põhjal on tegemist järjekodse kvaliteetse doksarjaga Netflixi poolt.

Minu maitse jaoks rõhub antud sari pisut liialt palju õnnetustele ja võidusõidu ohtlikkusele, kuid ega turvalise spordiga ilmselgelt tegemist ju pole. Samas võib see hetkel olla vaid esmamulje, mille on jätnud treiler, ja sari tervikuna on palju balansseeritum.

Igale võidusõidu, ja eriti veel vormel 1, fännile on antud 10-osaline doksari kohustuslik vaatamine.

/DRIVE (Prime Video)

Olen seda Prime Videos saadaval sarja juba soovitanud, aga vahepeal on juurde lisatud ka neljas hooaeg ja Ameerika mandril on juba viies hooaeg väljas, mis loodetavasti peagi meie Prime Video valikusse jõuab.

/DRIVE on välja kasvanud samanimelisest YouTube’i kanalist, mis praeguseks on töö peaaegu, et lõpetanud. Kaasa teevad Mike Spinelli, Alex Roy, The Smoking Tire YouTube kanali Matt Farah ja muidugi interneti üks lemmikumatest autoajakirjanikest Chris Harris.

Kui The Grand Tour tundub liialt odavate ja etteaimatavate naljadega, sobib /DRIVE kui rusikas silmaauku. Kuigi produktsioon ei ole nii peen, kui tippkvaliteediga The Grand Tour, tagavad saatejuhid head ülevaated autodest ja parajalt huumorit.

The 24 Hour War (Prime Video)

Dokumentaalfilm Fordi ja Ferrari vahelisest duellist Le Mans’i linna lähistel teedel, mis ühtlasi on kord aastas ka kuulus ringrada. Dokfilm valmistati Fordi naasmise puhuks Le Mans’i kestvussõidule 2016. aastal.

1960-ndate alguses oli Ferrari automark, mis domineeris sportautode võistlusi ja ennekõike Le Mans’i 24-tunni sõitu. Henry Ford II otsustas aga Ferrariga rinda pista ja tulemuseks oli üks legendaarsemaid duelle mitte vaid Le Mans’i vaid kogu autospordi ajaloos.

Natuke Fordi ja Ferrari ajalugu ning palju sportautode võidusõidu, eesotsas Le Mans’i, ajalugu annab väga hea ülevaate ajastust. Näidatakse, mida pidid võidusõitjad ja kogu nende taga seisev meeskond taluma, et võita üks kurnavamatest võidusõitudest.

Kiire vahemärkusena peab mainima, et häid Le Mans’i teemalisi dokfilme on Prime Videos veel mitmeid. Kui tundub huvitav, siis kindlasti tasub Prime Video otsingusse trükkida Le Mans ja nautida vaatamist.

Gymkhana Files (Prime Video)

Kes meist poleks vaadanud vähemalt ühte Ken Blocki Gymkhana videot? Või on see praeguseks juba pigem lühifilm? Igatahes on mees kogunud globaalset kuulsust oma hulljulgete ja jaburalt täpset autokontrolli vajavate trikkidega.

Doksari Gymkhana Files lahkab kõike seda, mis läheb vaja nende ägedate videote tegemiseks. Võib kindel olla, et iga perfektse drifti taga on tegelikult kümmekond nihu läinud võtet, mis polnud ikka päris nii head.

Isegi kui Gymkhana videod ei pruugi sinu adrenaliini tõsta, on doksarja vaatamine soojalt soovituslik. Juba selle raske töö nägemine, mis iga video tegemisele kulub, võib sind Gymkhana videoid täiesti teise pilguga vaatama panna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.