9 fakti, mida Alfa Romeost teadma peab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio

Alfa Romeo Eesti esindus Pilot Motors jagas hiljuti oma Facebooki lehel 10 fakti margi ajaloost, mida paljud ei teadnud. Miks on Alfa Romeo logol kujutatud risti ja saratseeni õgivat madu? Või mis on ühist Alfa Romeol ja Ferraril?

Kuna paljude inimeste teadlikkus sellest legendaarsest margist on viimase kümnendi jooksul pea et kadunud, siis avaldame faktid ka siin.

1. Esinumber autospordi ajaloos

1925. aastal toimus Vormel 1 eelkäija Automobile World Championshipi esimene võidusõit, mille Alfa Romeo võitis. 1933. aastal toimunud mainekal Mille Miglia rallil olid esimesed kümme finišijoone ületanud autot Alfa Romeod.

1950. aastal toimunud esimestel Vormel 1 maailmameistrivõistlustel õnnestus samuti võit saavutada just Alfa Romeol.

2. Logo on austusavaldus ajaloole

Alfa Romeo kannab oma praegust nimetust alles aastast 1920. Enne seda tunti Itaalia autotootjat A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) nime all, kuni sellele ettevõtja Nicola Romeo perekonnanimi lisati.

Firma logo stilistika aga on jäänud muutumatuks aastast 1910, mil ettevõte asutati.

Kuna teadupärast pärineb Alfa Romeo Milanost, sai vapile pandud linna lipp – punane rist valgel taustal, ning selle juurde XII sajandil valitsenud Viscontide suguvõsa sümbol – biscione.

Biscione sümbol kujutab endast saratseeni õgivat madu, mis legendi kohaselt on muudetud versioon alistatud saratseenide vapist. Punane rist ja biscione ümbritseti sinise ringiga ning saadigi ühe Itaalia kuulsaima autotootja kaubamärk, mida praegu tuntakse kogu maailmas.

Logo kontuurid ja stilistika on mitu korda muutunud – viimati täiustati sümbolit 2015. aastal – kuid need kaks põhielementi on jäänud samaks juba enam kui 100 aasta jooksul. Vaata erinevaid logosid siit.

3. Disain ja innovatsioon

1954. aasta Torino autonäitusel esitletud kontseptuaalne mudel Alfa Romeo BAT 7 õhutakistuse koefitsient oli vaid 0,19 Cd. See on saavutus isegi praegu toodetavatele autodele mõeldes, kuna paljud neist jõuavad vaevalt 0,25 või 0,30 Cd piirile.

Foto: Wikipedia

1968. aasta Pariisi autonäitusel üllatas Alfa Romeo kogu maailma oma ideeauto Carabo kontseptsiooniga: see on kõige kuulsam kiilukujulise kere ja teravate nurkadega auto ning esimene tõstetavate, käärjalt avanevate ustega mudel.

Foto: Wikipedia, nakhon100

4. Kallihinnaline ajalugu

Kõige kallimalt müüdud Alfa Romeo mudeliks on 1939. aastal toodetud 8C 2900B Lungo Spider by Touring.

2016. aastal maksti selle eest RM Sotheby‘s Monterey oksjonil 19,8 miljonit USA dollarit. See on kõige kõrgem hind, mida enne Teist maailmasõda toodetud auto eest üldse kunagi makstud.

5. Henry Ford ja Alfa Romeo

Legendaarne autotööstur Henry Ford oli suur Alfa Romeo fänn. Ta on öelnud, et kergitab kaabut iga kord, kui Alfa Romeo mööda sõidab.

“When I see Alfa Romeo go by, I tip my hat,” kõlab konveieri leiutaja täpne tsitaat.

6. Tähendused mudelite nimede taga

Alfa Romeo ajaloo esimene maastikusõidukite klassi auto on oma nime saanud Alpide mäekuru Stelvio järgi.

Seda seetõttu, et Itaalia kõige kõrgemal asfalteeritud mägiteel on 48 serpentiini ning trass sobib paremini kui mistahes muu koht selleks, et sportlikku, 50/50 veotasakaaluga Stelviot järele proovida.

7. Kiire ka tänapäeval

Alfa Romeo saavutused autospordis ei lõppenud üldsegi mitte möödunud sajandi kuuekümnendatel. Autotootja nimi kõlab ka 2018. aasta Vormel 1 MM-il ning selle kõige uuem meistriteos – linnamaastur Stelvio – on kiireim SUV Nürburgringi võidusõidurajal.

Stelvio Quadrifoglio läbis legendaarsel Nordschleife rajal ühe ringi 7 minuti ja 51,7 sekundiga. Giulia Quadrifoglio hoidis aga pikalt sedaanide rekordit ajaga 7:32.

8. Neljalehelise ristikheina tähendus

Alfa Romeo sportautosid tähistatakse neljalehelise ristikheina märgiga valge kolmnurga taustal.

Seda edu sümbolit kasutas Ugo Sivocci esimest korda 1923. aastal ning Alfa Romeo RL võitiski Targa Florio võidusõidu.

Hiljem hukkus U. Sivocci neljalehelise ristikheinaga märgistamata autot testides. Räägitakse, et sellest ajast peale kannavad antud sümbolit kõik sportlikud ja rallidel osalevad Alfa Romeo mudelid.

9. Sõprus Ferrariga

Alfa Romeo ja Ferrari on teineteisest lahutamatud. Just Alfa Romeo võidusõidumeeskonnas alustas oma karjääri Enzo Ferrari, kes hiljem omanimelise ettevõtte asutas.

Hiljem on mõlemad autotootjad osalenud mitmes ühisprojektis ning mitmed neist on käigus ka praegu.

Näiteks on Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio ja Stelvio Quadrifoglio kuulsad, 510-hobujõulised 2,9 liitrised twin-turbo V6 mootorid valmistatud Ferrari tehases.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.