Alan Vaht: 10 aasta pärast uut bensiinimootoriga autot enam osta ei saa

Alexela saab oma biolisandi nõude täidetud biometaani tootmise ja müümisega, seega kütustele ta praegu lisandit panema ei pea.

Autotunni podcastis käis külas Alexela juhatuse liige Alan Vaht, kes selgitas kütusemüügi telgitaguseid ja rääkisime ka autotööstuse tulevikust.

Alan Vaht selgitas, miks Eestis on kütuse hind alati kõrgem kui Lätis-Leedus, isegi kui aktsiise mitte arvestada. Erisus tuleb peamiselt biokütusega seotud nõuetest, mis teistes Balti riikides on erinevalt lahendatud, samuti on kütuse toomine Leedu tehasest Eestisse kallim.

Küsimusele, et miks ikkagi kõik suured tanklaketid Eestis peaaegu samaaegselt hindu tõstavad ja langetavad, vastas Alan Vaht, et kliendid on niivõrd hinnatundlikud, et tanklapostidel olev hind mõjutab väga oluliselt ostja eelistusi. Puudub kliendilojaalsus ja pigem pööratakse sinna tanklasse, kus näiteks 1,199 asemel 1,179, kuigi 50-liitrise paagipealt võidab natuke üle ühe euro.

See sunnibki hinnalangusega koheselt kaasa minema. Samuti ka hinnatõusuga. Kui keegi on ajanud näiteks nädalavahetuseks hinna alla, kuigi kasumit sealt ei teeni, siis kohe kui keegi murdub ja tõstab, tulevad teised ilmselt kaasa. Surve on lihtsalt nii suur, nagu kauboifilm, kus kõik seisavad käsi kabuuril ja siis oodatakse, kes esimesena relva tõmbab.

Autotööstuse tulevik on Vahti sõnul igal juhul alternatiivkütustes ning tema julge hinnang on, et kuigi see tundub uskumatu, siis aastal 2030 autopoodi sisse astudes, on bensiini- ja diiselmootoriga töötavat auto võimatu leida.

Kuula intervjuud täispikkuses SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.