Algab maanteeameti kampaania: ka ühest klaasikesest on liiga palju

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Maanteeamet alustab kampaaniat “Ka vähe on liiga palju”, mille eesmärk on liiklejatele teadvustada, et ka väike kogus alkoholi mõjutab juhtimisvõtteid ning tegeliku kainenemiseni kulub arvatust rohkem aega.

2016. aastal toimus Eestis 165 liiklusõnnetust joobes juhi osalusel, kus hukkus 7 ja sai vigastada 216 inimest. “Uuringud näitavad, et Eesti elanikud peavad joobes juhtimist väga tõsiseks liiklusohuks, kuid paradoksaalsel kombel on liiklejate teadlikkus alkoholi mõjust suhteliselt madal,” kirjeldab Maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand olukorda. “Inimesed alahindavad alkoholi toimet ning sõidukijuhid ei adu, et juba 0,2 mg/g alkoholi veres ehk pokaal veini või väike pudel õlut mõjutab juhtimisvõtteid. 0,5-promillise joobe puhul kasvab fataalsesse liiklusõnnetusse sattumise risk autojuhil kaine juhiga võrreldes juba viis korda.”

Külmast dušist ja kohvist ei piisa

Sõidukijuhid ei ole ka teadlikud, kui palju aega kulub täielikuks kainenemiseks ning ekslikult usutakse, et inimene saab seda protsessi kiirendada. 95% alkoholist väljub organismist valdavalt tänu maksa tööle, nii et näiteks värske õhk, külm dušš või kohvi joomine ei kiirenda tegelikkuses kainenemist. Kainenemise kiirus oleneb näiteks kehakaalust, pikkusest, tervislikust seisundist, füüsilistest eripäradest ning kui palju on enne alkoholi tarbimist söödud.

PPA juhtivkorrakaitseametniku Kalmer Tikerpe sõnul põrkavad politseinikud ikka ja jälle kokku alkoholi puudutavate eksiarvamustega. “Suur osa inimesi teab, kuidas alkohol kehale mõjub. Kuid on ka neid, kes ei mõtle, et kiiresti verre imenduv alkohol kaob sealt aeglaselt,” ütles Tikerpe. Ta soovitab, et isegi siis, kui tarbitakse väikeses koguse alkoholi, tuleks kohe loobuda mõttest hiljem rooli istuda. “Joodud koguste ja tarvitamisest möödunud aja jälgimine ei pruugi olla täpne ning inimene võib enda teadmata joobununa autot juhtida,” rääkis Tikerpe.

8% on juhtinud alko- või narkojoobes

Maanteeameti tellitud uuringu “Sõiduki juhtimine alkoholi ja narkootikumide mõju all” kohaselt on ligi 8% Eesti elanikest juhtinud sõidukit olles alko- või narkojoobes. Probleemi tõsidusele viitab ka asjaolu, et politsei- ja piirivalveamet tuvastas 2016. aastal meie teedel 7326 alkoholi piirmäära ületanud ja joobes juhti, mis on keskmiselt 20 juhti päevas. Möödunud aasta kõigist liiklusreeglite eiramistest oli 7% mootorsõiduki juhtimine alkoholi mõju all.

Kampaania raames toimuvad 9. juunil infopäevad Tallinnas Haabersti Rimi, Tartus Lõunakeskuse, Pärnus Kaubamajaka ning Rakveres Põhjakeskuse ees. Inimestel on võimalik katsetada alkokalkulaatorit, uurida alkomüütide vettpidavust ja testida väsimusprille. Maanteeameti joobes juhtimise vastane kampaania “Ka vähe on liiga palju” kestab 4. juulini ning keskendub nulltolerantsile alkoholijoobe tunnustega rooli minemisele.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.