Arvamus: Alles nüüd saan ma aru, kui tihti ma olen autos nõmedalt käitunud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Teadus ja karmid faktid koos emotsioonidega, sekka näpuotsaga mängulisust ja endassevaatamist. Raputa kõvasti, lisa veidike võistlusmomenti ja serveeri. Valmistamise aeg keskmiselt üks tund.

Kokteili nimega “Olen süüdi” serveeriti mulle Premia kontoris. Valmistajateks ei olnud mitte külmtoodete spetsialistid, vaid maanteeamet ja koolitaja Kerli Tallo.

Öelda tuleb otse ja võimalikult valusasti

Koduses elus olen ma rohkem sellise vits-on-vilets-oksakene koolkonna esindaja. Mis puudutab aga sotsiaalkampaaniaid, siis leian, et mida valusamalt lüüa, seda paremini kõnetab.

“Hei, sõber! Ära kõnni raudteel, määrid rongi ära!” kiri ei tööta ilmselt nii hästi kui majasuurune plakat raudtee servas vedelevast laibakotist, küljes nimi, vanus ja täitmata unistused.

Nüüdseks juba aastaid täiesti suitsuvabana tunnen kaasa nikotiinikutele, kes enne iga päästvat sigaretti peavad nägema kärbunud kopse ja lugema, mis nendega kohe juhtub.

Vaja oleks koputada igale uksele

Seetõttu kiidan heaks maanteeameti “Kui juhid, siis juhi” kampaania, mille tugevaim sõnum on, et kõrvaliste tegevuste tõttu toimub Eestis keskmiselt viis liiklusõnnetust päevas. Just nimelt, viis õnnetust päevas.

Ideaalis võiks maanteeamet jehoovatunnistajate või tolmuimejamüüjate kombel koputada poeparklas iga autojuhi uksele, tutvustada voldikuid ja valusat statistikat, aga alguseks on hea lahendus ka kampaania raames toimunud koolituste läbiviimine suurettevõtetes ja riigiasutustes. Premia oli üks nendest 16st, keda 2018. aastal külastati ja mind lubati ka osalema.

Koolitus oli mänguline, Kuldvillaku formaadis. Kõigepealt tutvustas Kerli karme fakte, statistikat ja seda, kui palju mõjutab kõrvaline tegevus juhtimist. Seejärel kinnistati kõik telemängu stiilis ära. Meeskonnad, punktid ja auhinnad.

Ära valeta endale

Kas koolitus aitas? Muidugi, sest teemaks pole midagi hüpoteetilist või hoomamatut. No näiteks, et ebapiisav liikumine võib põhjustada südamehaigusi.

Kindlasti põhjustab, aga iga inimene suudab oma liikumise mõelda enda peas piisavaks ja vaadata sugupuus kuni muistse vabadusvõitluseni välja ning tõdeda, et südamehaigused pole tema peres levinud.

Aga kui rääkida tund aega asjast, mida KÕIK teevad, siis on see üks valus aga vajalik kuulamine. Sa ei saa ennast sellest olukorrast eemaldada või tunda, et sind see kuidagi ei puuduta, sest ma olen alati 100% roolis.

Mõtle kõige hullemale

Kõik juhid tegelevad aeg-ajalt millegi kõrvalisega ja kõik juhid peaksid teadma, mitte seda, et “see on vale”, vaid seda, mitu meetrit auto liigub või kui kiiresti võib juhtuda õnnetus sel ajal, kui laigid sõbra Facebooki pilti või otsid istme alt joogipudelit. Faktid ja teadus.

Tagajärg? Mulle oleks justkui autosse pandud see suitsupaki pilt. Vastik tunne on iga kord, kui kipud midagi muud tegema, kui juhtima. Ja kui on vastik tunne, siis ainuke viis sellest üle saada on mitte teha.

Võib olla koputab maanteeamet peagi parklas teie uksele ja soovib tutvustada mõnd brošüüri ja pildiraamatut. Kuniks seda pole juhtunud, mõelge iga kord enne telefonihaaramist roolis sellele, mitte trahvile, mida võib saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.