Uudis

Äravahetamiseni sarnased Mupo ja riigipolitsei autod tekitavad kodanikes segadust

Vasakul politseiauto, paremal uus MuPo masin. Fotod: Madis Sinivee/Eesti Meedia, Konstantin Sednev / Eesti Meedi, Scanpix Baltics

Tallinna munitsipaalpolitsei (Mupo) ja politsei ja piirivalveameti (PPA) sõidukite sini-valge identiteet on läinud väga sarnaseks ja ainsana eristav kollane värviriba on hiljuti kolinud mupo sõidukitelt politsei omadele. Kumbki osapool liiklejaid eksitavad välimuses probleemi ei näe.

Eelmisel sügisel sai Mupo uue välise identiteedi, mis oli äravahetamiseni sarnane politsei ja PPA omaga.

Seepeale pöörudus siseministeerium mullu oktoobris linnapea Taavi Aasa poole, kuna Tallinna Linnavalitsuse korrakaitseüksuse visuaalse identiteediga on püütud Mupo ametisõidukitel kasutatava värviskeemiga luua sarnasus Eesti politseinike vormiriietuse ja ametisõidukitega ning see on tekitanud avalikke etteheiteid. Ministeeriumi teatel on Mupo muudatused nii autode kui ka vormiriietuse osas elluviinud.

Kuid kodanikes tekitab Mupo ja PPA sarnane visuaalne identiteet endiselt segadust. Autogeenius on saanud selle kohta mitmeid lugejakirju ja fotosid.

“Kui algselt oli meil tõesti kasutuses kollased neoontriibud auto alumises servas, siis seoses visuaalse identiteedi ühtlustamisega asendasime need valgega,” lausus Tallinna munitsipaalpolitsei ameti avalike suhete peaspetsialist Meeli Hunt.

Ta lisas, et värvilahendus on vastupidine PPA sõidukite omale ja nad on kooskõlas Tallinna ühtse visuaalse identiteediga, mis on Tallinna lipu sinine ja valge.

Erinevus logos ja õlakutes

Lisaks teavitas Mupo, et politsei vormiriietust reguleerib siseministri määrus, ja see on sinine (Insignia Blue). Kohaliku omavalitsuse korrakaitseüksuse vormi värv on reguleeritud siseministri määrusega ja selles on kirjas, et vormiriietuse esemed on ühevärvilised tumedast riidest.

Mupo vormiriietus on tumesinine (Dark Navy) ja vastavalt seadusele on vormil kasutatavad elemendid selgelt eristatavad politsei sümboolikast.

“Hetkel kasutame vormil sõna “KORRAKAITSEÜKSUS” ja kohaliku omavalitsuse nime ehk “TALLINN”, kuid oleme ka seda sümboolikat ühtse linna identiteediga ühtlustamas. Tulevikus hakkab seal olema aga kirje “Korrakatseüksus”, mille all on Tallinna logo ja selle all kirje: “Tallinn”. Samuti puuduvad meil ametitunnused õlakute näol, mis politseil olemas,” rääkis Hunt välise identiteedi erinevustest.

Ta lisas, et sama on autodega – kui osadel autode ustel on veel vanad Mupo vapid, siis enamikel on need juba asendatud uue visuaalse identiteedi järgi Tallinna logoga. Täielikult uuele ühtsele visuaalsele identiteedile üleminekuks on kõigile ametitele antud üks aasta.

Mupo vormi võib osta igaüks

“Meie uus vorm soetatakse kaubandusvõrgust, seega iga inimene võib endale analoogse vormi soetada,” märkis Hunt. Amet segaduse teket ei karda, kui tavakodanikud kannavad analoogset vormi Mupo töötajatega.

“Vormile on lisatud meie ametile iseloomulikud tunnused, samuti lisandub sinna välitööde olukorras neoonvest. Tegemist on tööriietusega,” lisas ta.

Mupo uue visuaalse identiteeti maksumust on Hundi sõnul keeruline välja tuua.

“Sest seoses meie uute autode riigihankega, mille käigus vahetus kogu meie autopark, oli hankesse sõidukite kujundus vastavalt ühtsele linna identiteedile juba sisse kirjutatud. Ehk riigihanke korras anti meie autodele uue kujunduse järgne välimus,” kommenteeris ta.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.