Uudis

Arvamus: 1900 hobujõudu ei ole elektriauto müümiseks enam piisav argument

Tesla Roadster

Mina olen vägagi elektriautode poolt. Kuhugi me peame kogu selle autondusega liikuma. Nagu kehalise kasvatuse tunnis – hüppab elekter, valmis panna vesinik või Aatomik.

Insenerid vehivad nagunii juba täisvõimsusel aina paremaid akusid ja elektrilahendusi teha, nendele tubli pats õlale ja motiveeriv jõulupreemia.

Raskeks läheb elu hoopis turundusrahval. Sama kelguga on juba paar aastat liugu lastud aga ega mägi lõputu pole. Kohe tuleb nöör kätte võtta ja vaeva nägema hakata.

Ammu juba on igav

Millega üritatakse peamiselt hetkel tähelepanu tõmmata? Kolm numbrit – kiirendus, sõiduulatus ja laadimise kiirus.

Tesla pereauto vs Lamborghini Aventador S. Kumb võidab? Muuseas, selles videos võitis vana kooli mootor.

Jama on, et see muutub juba tapeediks. Me ei viitsi ammu enam netis jätkuvalt levivaid “Tesla Model S vs <sisesta siia superauto nimi>” videoklippe jagada. Kõik teavad, et Tesla lüpsab algul korralikult ja lõpuks teeks dinosauruse küttel sõitev auto ära, aga enne saab veerandmiil läbi.

Kõikidel tava-elektriautodel on sõiduulatus 400-600 kilomeetrit ja laadimine “kuni 80% mahuni 15-30 minutit”. Sellele järgnevad alati pikad täpsustused, et mis tüüpi laadija, millises plaanitavas võrgustikus ja veel mitmed välistused.

Pininfarina PF0, mille kohta teame mõnda raju numbrit ja kunstilist arvutijoonistust.

Sama asi on superautodega. Viimane uudis, mis täiesti külmaks jättis, oli Los Angelese autonäituselt, kus Pininfarina tutvustas oma kontsepti PF0. Millest räägiti? 1900 hobujõudu, igal rattal oma elektrimootor ja kiirendus alla 2 sekundi sajani. Sarnaseid numbreid anti Tesla Roadsteri kohta juba enam kui aasta tagasi.

Arvutimängu autosid ei ole ka vaja

See on igav. 1,9 või 2,1 sekundit sajani, vahet pole, see ei ole enam mingi argument. 1500 hobujõudu või 1900, samuti suva.

Ainuke, mis sellisel juhul natukenegi huvi pakub, on disain. Kas on selline, et võiks ka seeriasse jõuda või arvutirenderdus, mis eal teoks ei saa? Autosid promotaksegi juba sellega, et meie kontseptauto on Gran Turismo arvutimängu järgmises paketis. Tore, mul on Rain Priski renderdatud shooting brake Bugatti Divo pilt taustapildiks, sama reaalne.

Mis saab olema turundussõnum?

Ega ma ei arvagi, et see kerge ülesanne on. Vastupidi, väga rets töö, Heraklese vägitegu number 19.

BMW iNext – huvitav välimus, sõiduulatus 600 kilomeetrit.

Elektriauto oma olemuselt ongi nii lihtsakoeline lahendus, et seal on tehnoloogiliselt raske muud revolutsiooni teha, kui numbrites. Aga seniks, kui Nissan Leafi või veelgi odavamas hinnaklassis ei pakuta 1000 km sõiduulatust või 2,5 sekundit sajani, ei ole enam ammu uudist.

Lugude jutustamise kunst

Eeldusel, et autod ei muutu niipea renditavateks anonüümseteks valgeteks külmkappideks, siis edulugude aluseks peaksid olema lood. Need, mida autode juurde rääkima hakatakse, numbrite asemel.

Vegan-interjöör on juba kohal. Täielikult taaskasutatud materjalid, õnnelikud tehasetöötajad, võimalikult ökoloogiline tarneahel. Auto, mille disainisid otsast lõpuni Taagepera robodisaini huviringi lapsed. Ma väga loodan, et kuivade numbrite asemele tulevad huvitavad lood. Ma armastan lugusid.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.