Uudis

Arvamus: algaja autojuht hoidku automaatkastist ja sõiduabidest eemale!

Alles hiljuti kirjutas kolleeg Tarmo Tähepõld arvamusloo, milles tõi välja, et algaja autojuht peaks eelistama automaatkasti ja parkimisabisid. Sellist arvamust lugedes hoidsin peast kinni, nalja teete? Arvan just vastupidi, algaja autojuht hoidku automaatkastist ja abidest võimalikult kaugele.

Mida teed, kui ulatatakse manuaalkastiga auto võtmed?

Minagi olen suhteliselt algaja autojuht ja auto ostul oli esimeseks kriteeriumiks käigukast, mis pidi ilmtingimata manuaal olema. Just seetõttu, et saaks selle käiguvahetuse võimalikult ideaalselt selgeks veel enne, kui ostan elektriauto, mis ei saa manuaalkastiga ollagi.

Jah, juba peagi sõidame me kõik elektri- või vesinikautodega ja manuaalkastid on möödanik. Aga kujutage nüüd ette, et kui peaks sõda algama või toimub suur looduskatastroof ning elektrit ja vesinikku enam ei ole?

Küll seda fossiilkütust ikka kuskil leidub ja keegi suudab ulatada ka vana manuaalkastiga auto võtmed. Mida ma peaksin seal roolis tegema, kui ma ei oska autot käsitleda? Selliseid olukordi võib olla igasugu ja need ei pea ilmtingimata olema väljakistud mõnest ulmežanri teosest.

Mis juhtub vigastuse korral?

Mis sa teed siis, kui metsavahel on sinu auto jäänud kinni aga näed, et silmapiiril on teinegi auto, mille juht on autost väljudes jalaluu murdnud ehk ei saa ise sõitu jätkata? Kujutame ette, et kiirabiauto sinna ei pääse ja helikopterit ei hakka sul keegi sinna ühe luumurru pärast lennutama.

Vigastus ei ole küll otseselt eluohtlik, aga vajab ikkagi võimalikult kiiret arstiabi. Jalaluu murdnud autojuht ulatab autovõtmed, aga sina totu tegid vaid automaadi load ja ei oska isegi kohalt võtta. Kutsud sõbra, kes ei leia teid üles, kuna telefonil sai aku tühjaks ning sa ei osanud talle GPS-koordinaate edastada?

Või siis lähed uuele töökohale, millega kaasneb ametiauto, mis on manuaalkastiga. Vabandad tööandja ees ja teed kõik tööks vajalikud sõidud isikliku autoga?

Väga totter olukord. Vaevalt et tööandja hakkab sinu auto amortisatsiooni eest mingit tasu maksma, kütuse ehk veel maksab kinni, aga hakka siis neid tüütuid sõidupäevikuid täitma. Ega ma ise ka ei tea, et mis oleks antud olukorras kõige parem valik.

Anduri rike ja porine ilm on mind päästnud

Kuigi suutsin valida manuaalkastiga auto, sattus sel olema parkimisandur ja kaamera. Minu õnneks läks andur väga kiirelt rikki ja olen pidanud tagurdamisel ikkagi autokoolist õpitut rakendama ehk kasutama peegleid.

Kuna anduri parandus (tõenäoliselt piisab kaabli liigutamisest) on lihtne ja kiire tegevus, siis ma väga ei muretse selle pärast. Kaamera küll töötab, aga taaskord minu õnneks on ta ilmast tulenevalt pidevalt väga must ehk erilist kasu sellest ei ole.

See tähendab, et kuigi mu autol on mõningaid abisid, siis olen ikkagi pidanud sõitma teadmisega, et neid ei ole. Just sama asi tuleb välja ka nende autode puhul, mis on anduritest, sensoritest, kaameratest ja abidest pungil.

Aga mis sa siis teed, kui kõik eelnimetatud abid on ühel hetkel katki ja ükski neist ei toimi? Jätad siis parkimata või pargid auto suvaliselt sõiduteel?

Algaja juht on kogenud juhist ettevaatlikum

Kahjuks ei ole Eesti autokoolisüsteem nii hea, et kõik autokooli läbinud oleksid ideaalsed juhid ning oskaksid kohe ilusti parkida ja kõiki muid manöövreid teha. Las nad parem harjutavad mõne autoga, mis ei ole väga kaasaegsed ja alles siis, mil kõik on võimalikult hästi selge, ostku auto, mis on juba selline, et roolib ka autojuhi eest.

Tulen veelkord tagasi kolleegi arvamusloo juurde, milles ta toob välja, et ilma abideta hakkavad algajad juhid kaasliiklejate autosid kriipima. See küll ei saa olla algaja autojuhi tunnus. Algaja on üldjuhul väga hoolas, ettevaatlik ja pigem jääb seisma mitu meetrit enne kaasliikleja autot. Kogenud juht on see, kes teeb manöövri pimesilmi ja pärast vaatab, et ups, veidi kriipisin.

Üleskutse kõigile neile, kes plaanivad autokooli minna ning seejärel auto soetada. Vaadake automaatidest pika kaarega mööda, tehke ikka need pärisload. Kui olete manuaalkastiga piisavalt sõitnud, siis ostke auto, mis teeb teile kohvi ning röstib saia.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.