Arvamus: kindlustus ülbitseb kõigiga, kes tahaksid sõitu jagada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

“Maailmas on hullemaid asju kui surm,” ütles Woody Allen, kelle jaoks surmahirm oli kinnisidee. “Näiteks, kas te olete veetnud õhtu kindlustusmüüjaga?” Ühes filmis määratakse Alleni karakterile vangilaagris karistuseks maksimaalne karistus: ta pannakse kartserisse koos kindlustusagendiga.

Olles optimist ja uskudes kõigi inimeste headusse, ei tekita viimased kommentaarid kindlustajatelt minus ühtegi head mõtet. Pean konkreetselt silmas Eesti liikluskindlustusfondi juhi selgitust selle kohta, miks oma autoga teist inimest sõidutades tekib järsku põhjendus sellele autojuhile kallim kindlustus määrata. Õigemini tema selgitus, et põhjendust sellele polegi.

Selle asemel et seadusnüanssides ja valemites keerutada, vaatame korra suurt pilti.

Sõidujagamine on hea, lausa hädavajalik. Kogu maailma linnastunud piirkondi närib vähkkasvajana liikluse ülekoormus. Inimeste elatustase tõuseb, autotööstus toodab üha rohkem sõidukeid ja tulemusena istume me üha pikemates ummikutes.

Kallite ühistranspordiprojektide ja keerukate autonoomsete sõidukite kõrval annab esimesena kõige otsesema tulemuse see, kui mitte iga inimene ei sõidaks oma autoga, vaid me jagaksime autosid.

Ma ei hakka väitlema teemal, kas sõidujagamist esindavad ettevõtted nagu Uber ja Taxify on head või pahad, edendavad ainult oma ärihuve või ei, on ajanud asju korrektselt või ei. Fakt on, et sõiduautode jagamisest võidab iga linn ja üldjoontes võib öelda, et Eesti on oma ühistranspordiseadusega pigem eesrindlik kui tagurlik.

Aga see, kuidas sellise sõidujagamisega tekkinud kindlustuse küsimusele vastatakse, saab ainult ärritada. Loomulikult on pidevalt päevast-päeva sõitvate juhtide risk suurem, olgu see taksoplafooniga või äpiga auto. Pikk looklev jutt taksode avariistatistikast võib uinutada ainult neid, kes ei saa asjast midagi aru.

Küsimus on ju hoopis muus. Me oleme lausa seaduse tasandil ühiskondlikult kokku leppinud, et mõistlik ja aktsepteeritav on oma sõiduautot kasutada kõigile kasulikul viisil: mul on vaba õhtu nädalas või vaba päev ja ma panen oma autos äpi tööle, et teised inimesed saaks ära sõidutatud, mina saaks selle eest kompensatsiooni ja rohkem autosid poleks vaja.

Selliste sõidujagajate ühte patta panemine elukutseliste juhtidega ei tundu mingi eksitus või segadus, vaid täiesti teadlik nüke. Suureneb ju nii kindlustusandjate käive.

Nagu sellisest külma kõhuga tehtud ignorantsusest veel vähe oleks, halvustab liikluskindlustuse fondi juht kõiki sõidujagajaid öeldes, et “sõidujagajad on oma tegevust riigi, kohalike omavalitsuste, liisingfirmade ja kindlustusandjate eest varjanud”.

Kas kõigile avalikult kättesaadava äpi kaudu oma teenust pakkudes, sõitjatelt tagasiside saades ja maksutulu deklareerides sõidu jagamine on varjamine? Siin püütakse maalida pilt mustast turust, D-terminali juures “ohvreid” ootavatest piraattaksojuhtidest. Justkui oleks olnud ainult aja küsimus, millal politsei sõidujagajatel käed selja taha ja näo vastu asfalti väänab.

Saan Woody Alleni hirmudest aru – mida oodata neilt, kes tahavad sulle põhjenduseta kõige kallima teenuse müüa ja sind veel takkajärgi materdada.

Aga aeg seljatas dinosaurused, küllap saabub ka Eestisse kindlustusturg, mille üle võiks maailmas uhke olla.

PS. Lahtiütlus: registreerisin suve alguses end ühe artikli tarbeks sõidujagajaks ja tegin sellepärast mõned sõidud, kuid ei ole pärast seda sobiva sõiduki puudumisel sõidujagamisega tegelenud ja selleks luba ei oma. Kui mul aga oleks selleks sobiv auto, tahaksin kindlasti mõnel õhtul kuus sõitu jagada. Hoolimata kindlustusmüüjate ülbest suhtumisest minutaolistesse.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.