Uudis

Arvamus: Palun kutsuge politsei, isegi kui roolis on sõbrad

Foto: Kalle Veesaar

Tundub, justkui oleks Saaremaal toimunud traagilist õnnetust pea võimatu ära hoida. Politsei tegi samal lõigul järelevalvet ja isegi üritas reageerida, käivad “Ära joo ja sõida” kampaaniad, ükski hetkel seadustes toodud karistus pole ka selline, mis läbi viinahägu võiks hirmus tunduda, näiteks poomine.

Kas tegemist ongi siis loodusõnnetusega? Force majeure, millega kohtumisel tuleb süüdistada halba õnne ja loota, et minuga seda ei juhtu? Tegelikult on veel asju, mida me kõik saame ja peame tegema ja üks kõige esimesi on kogukondlik järelevalve.

Oluline on aru saada, et ka omadele võib politsei kutsuda. Kere peale võib ka anda, aga mõõdukalt. Kui sa näed, et su sõber läks napsus peaga rooli ja sa leiad, et see pole sinu probleem, siis kahjuks muutud sa tagajärgede korral kaasosaliseks. Vähemalt moraalselt.

Minu elus on olnud vist üldse kaks episoodi, kus sõnadest on jäänud väheks ja asi on füüsiliseks läinud. Mõlemad umbes 15-20 aastat tagasi ja mõlemal korral ma keeldusin inimesele autovõtmeid andmast. Ei, ma ei soovi medalit, see oli lihtsalt konkreetne näide, kuidas saab sekkuda.

Kõik võimalused tuleb ära kasutada

Saaremaa õnnetuse süüdlane on kohalikus kogukonnas tuntud kihutaja ja roolijoodik. See pole tal esimene õnnetus, aga seekord on tagajärjed sellised, mida unustada on raske.

Ma ei tea, kas keegi “omadest” on talle kunagi politsei kutsunud, kui on näinud, et mees jälle lendab. Kas keegi on teda kunagi füüsiliselt noominud ja võtmed metsa visanud. Tema puhul on see nagunii juba tagantjärgi tarkus.

Kahjuks on selliseid tüüpe igas külas ja linnas ning sageli öeldakse, et “ah, see ongi selline vend, et laseb täis peaga ringi koguaeg.”

Omade peale ei pea kituma, kui on ülevaatus tegemata, mootorivahetus ei vasta tehnoülevaatuse nõuetele või all on valed veljed. Aga kui endal jõud peale ei hakka või muul põhjusel ei õnnestu purjus inimeselt võtmeid kätte saada ja rooli minemist takistada – palun helistage politseisse.

Jah, ta jääb lubadest ilma, võib olla peab ka mõnda aega kinni istuma, aga vähemalt mitte kolmikmõrva eest, nagu nüüd.

Sa ei ole “kits”, sa ei ole pealekaebaja, sa ei ole halb inimene – sa oled esimene ja kõige kiirem võimalus Saaremaa tragöödiate ennetamiseks. Sõprade ja kogukonna roll on väga-väga oluline, sest nendel on esimesena võimalus midagi ära teha.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.