Uudis

Arvamus: Sinu laiskus tapab elektriautosid

Foto: Tanel Meos

Elektriautode arengut takistab ilmselge muna ja kana probleem. Inimesed ei osta elektriautosid, kuna pole mugavat kohta, kus neid laadida. Keegi ei taha aga ehitada elektriautode laadijaid, kuna pole piisavalt autosid, mis neid kasutaks.

Keegi peab ühel hetkel alla andma ja oma uhkusest üle saama, ohverdama enda ning hakkama asja ajama. Ja see keegi ei saa olla vaid üks keegi, vaid neid peab olema mitu.

Elektriautosid ostetakse vähe

Olles valimas uut autot, on turul ohtralt erinevaid elektrisõidukeid. Neid ostetakse siiski kuus vaid mõni üksik, mõni kuu on hea ja neid läheb kaubaks isegi üle kümne. Seega kuigi elektriautode valikut on turul piisavalt, otsustavad inimesed teiste sõidukite kasuks ning võib julgelt eeldada, et selle taga on mugavus.

On ju palju mugavam sõita autoga, mille tankimist ei pea veidi ette planeerima. Lihtsalt keera kuskile tanklasse, lase paak täis ja mine sõida edasi. Seesama mentaliteet ongi aga see, mis pidurdab elektriautode massidesse minekut.

Inimloomuseks on end esikohale seada. Küll keegi teine ostab selle elektriauto ja paneb revolutsiooni töösse. See keegi ei pea ju olema mina.

Las keegi teine ostab neid

See näib aga olevat kõikide mentaliteet. Need mõnedsajad elektriautode omanikud, kes Eestis on, on sellest mugavusfaktorist üle saanud, kuid teised istuvad endiselt oma bensiiniautodes ning keerutavad pöidlaid, oodates et elektriautod populaarsemaks muutuks, et need siis osta.

Kuni aga rohkemad inimesed ei saa oma ülbusest ning laiskusest üle, see revolutsioon kohale ei jõuagi. Muidugi, abi oleks riigi toest, mis toimiks katalüsaatorina ja paneks mingi boonuse abil inimesed elektriautodesse tõsisemalt mõtlema, kuid ka see üksi ei suuda probleemi lahendada.

Ainsaks viisiks, kuidas elektriautod saavad ka Eestis jõuda tasemeni, mis on näiteks Norras, on see, kui mingi kriitiline mass juhte surub alla inimloomuse ning piinab end mõned aastad tüütustega nagu laadimiskoha otsimine ning aeglaste laadijatega tegelemine.

Kui see aeg üle elatud ning taristu nõudluse tõttu järgi jõudnud, on parem kõigil.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.