Arvamus: vormelis on vaja üks loll reegel kiiresti ära muuta

Start määras paljuski ka Hispaania GP tulemuse – Hamilton ees, Verstappen tema kannul ning Bottas võitlemas hea stardi teinud Strolliga. Foto: LAT / Mercedes
Foto: LAT / Mercedes

Möödunud nädalavahetuse vormelietapp Saudi Araabias jäi meelde väga mitmel põhjusel. Kaos kvalifikatsioonis, kaos F2 soojendussõitudes ja olgem ausad, kohati kaos ka F1 enda sõidus. Kuid ennekõike jäi silma reegel, mida FIA peaks kindlasti muutma.

Keda ja kui palju süüdistada kahe punktitabeli liidri Hamiltoni ja Verstappeni omavahelistest kemplemistes mind väga ei huvitagi. Kohati kasutati natukene küsitavaid sõiduvõtteid, kuid milline mitmekordne vormel 1 maailmameister poleks seda kunagi teinud?

Ambitsiooni ja tahtejõu seier on sellise klassiga sõitjatel nendel hetkedel punases ja tahest tahtmata võib aegajalt nii mõnigi manööver olla kahtlase väärtusega. Kas FIA võiks lasta sõitjatel arveid klaarida rajal ja mitte jagada karistusi? Vastuseid on erinevaid, olenevalt millise puki otsas istud ja kumba sõitjat eelistad. Pühapäeval torkas silma aga üks FIA vormel 1 reeglites olev punkt, mis on mulle suureks küsimärgiks olnud juba pikalt. Pärast natukest uurimist sain aru, et ma pole ainuke.

Reegel, mis ei tundu õiglane

Jeddah grand prix sõidul ilmus kahel eri korral punane lipp. Seejärel siirduvad kõik autod stardisirgele sirgele ja võidusõit katkestatakse ajutiselt kuniks rada on puhastatud ebavajalikust. Reeglina on selleks seisev või barjääri sõitnud auto või selle tükid, mida muul moel turvaliselt teisaldada ei saa.

Pean siinkohal tõdema, et enamus minu autospordi vaatamisi langeb kestvussõitudele. Le Mans ja selle erinevad seeriad (European Le Mans Series, World Endurance Championship, IMSA) Nürburgringil toimuvad VLN sõidud ja ka puhtalt GT-klassidele mõeldud kestvussõidud.

Kui nendes sarjades tuleb sarnane olukord, peatatakse autod ja igasugused tööd nende kallal on keelatud. Vormel 1-s see nii aga pole. Seega pärast esimest punast lippu vaatasin suurte silmadega, et milleks Vestappenil ja paljutel teistel sõitjatel äkitselt uued rehvid on?

Kui autod seisavad, siis las nad seisavad

Meenus, et tõepoolest, F1 reeglites pole punase lipu ajal rehvide vahetus keelatud. See lisab aga ebavõrdsuse. Kui keegi tegi oma boksipeatuse vahetult enne punast lippu ja kaotas sellega keskeltläbi 25 sekundit, siis kahe ringi pärast, kui autod kõik seisavad saavad ülejäänud konkurendid teha sama, täiesti tasuta.

Ei mingit aja kaotust ega negatiivset mõju – palun, siin on sulle uued rehvid pane alla ja võitsid ühe boksipeatuse jagu aega. Kui võidusõit on peatatud, peaks olema kõik tegevused, mis mõjutavad autosid, nende tehnilist olukorda või sõidutulemust, samuti peatatud.

Muidugi on ka virtuaalse või füüsilise turvaauto puhul boksipeatustega pisut sama seis, aga kuna tempo on palju aeglasem siis ajakaotus konkurentidele pole nii suur, kui täis tempos sõidu ajal ja oluline on siinkohal see, et mingisugune kaotus on ikka. Pead aega viitma boksi sõitmisele, -peatusele ja sealt ka väljumisele.

Osa taktikast?

Arvestades, kuidas Saudi Araabia GP harjutus- ka kvalifikatsioonisessioonid möödusid, olen üsna kindel, et Red Bull panustas faktile, et millalgi tuleb kas turvaauto või punane lipp. Verstappeni peainsener pidi lihtsalt pöidlaid hoidma, et see juhtub enne, kui tema sõitja rehvid hakkavad otsi andma.

Oleks aeg, et punane lipp tähendab ka päriselt seisakut. Ärge näppige neid autosid ja kehtestagem parc fermé reeglid. Kui rehvid on kulunud, siis võib ka nendega seal oodata, vahetuse saab ära teha siis, kui sõit on uuesti jätkunud.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.