Aston Martin sai F1 tiimi omanikult suure rahasüsti – mida see autotootjale kaasa toob?

Suurbritannia sport- ja luksusautode tootjast Aston Martin omab 16,7% nüüd Lawrence Stroll, kes on samuti üks Racing Point F1 tiimi omanikest. Uued rahad toovad briti autotootja tulevikku ka uued tuuled.

Kanada miljardär Lawrence Stroll tegi esimese suure sammu automaailma ühena Force India Vormel 1 meeskonna omanikest. Uue omaniku all vahetus ka nimi, mis on nüüdseks Racing Point F1 ja üks kahest meeskonna sõitjast on ärimehe enda poeg Lance Stroll.

Eelmisel nädalal selgus, et järgmine samm automaailmas Strollile on 16,7%-lise osaluse ostmine Aston Martinis. Kanadalasele läks jupike Aston Martini ettevõttest maksma umbes 213,8 miljonit eurot.

Huvitatud oli ka Volvo ja Lotuse omanik Geely, kuid Aston Martini juhtkond otsustas Strolli kasuks. Suure investeeringu tasuks on Stroll nüüd ka Aston Martini juhatuse esimees, kuhu saab ta lisada ise valitud uue juhatuse liikme.

Esimeste uudiste kohaselt on uute rahadega tekkinud ka mõningad plaanimuudatused. Mis kõige tähtsam – Aston Martin Valkyrie hüperauto tuleb igal juhul ja mingeid hilinemisi ei tohiks tulla.

Tere tulemast keskmootoriga sportautod, head aega elektrisõidukid!

Üldine suund on näis olevat rohkem keskmootoriga sport- ja superautode poole kaldu. Peale Valkyrie’d jätkab Aston Martin oma Valhalla arendamist, millest saab nö. beebi-Valkyrie. Pisut lahjem, kuid siiski kindlasti pöörane keskmootoriga superauto.

Samuti jätkatakse hiljuti välja kuulutatud Aston Martin V12 Speedster erimudeliga, mis peaks müügile jõudma 2021. a. esimeses pooles.

Ainukesed teada olevad hilinemised on hoopis kõikvõimalikud elektriautode projektid. Kuigi see võib tunduda tänapäeva automaailma trendidele vastuvoolu ujumine, usutakse, et Aston Martin keskendub järgnevad 5 aastat puhtalt sportautodele.

Teatavasti on Aston Martin planeerinud nii elektrilist sportsedaani RapideE, mis on nüüdsest pooleli jäetud, teadmata kas see üldse jätkub. Teine ja pisut suurem ettevõtmine oli Lagonda brändi tagasi toomine.

Nii mõnelgi autonäitusel demonstreeris briti autotootjat uut elektrilist luksusbrändi Lagonda. Esitati nii Vision luksussedaani kui ka All Terrain maasturit.

Esimene Lagonda nimeline sõiduk pidi ilmuma 2022. aastaks, mis on praeguseks kindlasti edasi lükatud. Nüüd on Lagonda brändi taaselustamise plaanid nihkunud vähemalt 2025. aastani.

Kuid siiski jätkatakse elektrifitseeritud jõuallikate arendamisega. Juba töös olev V6 bensiinimootoriga hübriidajam püsib siiski graafikus, mis peaks mõne aasta pärast varustama kõiki “tavalisemaid” Aston Martin mudeleid.

Lagonda Vision kontseptauto

Aston Martin Vormel 1-s

Lawrence Stroll kavatseb tuua Aston Martini nime ka Vormel 1-te. Kuigi see hooaeg jätkab tema meeskond veel Racing Point F1 nime all, siis järgmisest aastast võtab tema tiim ametlikult Aston Martini nime.

Vormel 1 fännid teavad kindlasti, et natuke aega tagasi alustasid Red Bull Racing ja Aston Martin koostööd, millega oli seotud ka juba mainitud Valkyrie hüperauto.

Sidemed Red Bulliga kestavad, kuniks Valkyrie on ilmunud ning sellega kahe grupi koostöö ka piirdub. Valhalla, samuti keskmootoriga sportauto, arendamisel Red Bull Racing kaasa ei löö.

Kas ja kui palju hakkab Aston Martin ka tehniliselt uut Vormel 1 meeskonda toetama, pole veel kindel. Tegemist võib olla ka osaliselt brändinguga, kui et täiesti uue tehasemeeskonnaga.

Pisut vähem otseselt autodega seotud muudatuste osas on siin-seal oodata ka kõrgemate juhtide liikumist firma sees. Kindel on aga see, et Andy Palmer püsib Aston Martini tegevjuhina.

Andy Palmer kinnitas intervjus Auto Expressile, et Lawrence Stroll on hingelt Aston Martini austaja ja jagab autotootja põhiväärtusi luksusest ja sportlikusest. Palmer lisas, et “Stroll pole passiivne investor, vaid ta on liitunud Aston Martiniga, et neid aidata.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.