Autogeeniuse suur indeks: millised on selle hooaja parimad talverehvid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Paul Williams, flickr.com/photos/pcw/

Talverehvi valimine on väga keeruline ülesanne, sest ise neid proovima minna ei saa ja kõiki olukordi läbi katsetada ammugi mitte. Seepärast tulebki lähtuda testidest, mida suuremad autoväljaanded iga hooaja alguses läbi viivad.

Koondasime kokku nelja erineva autoväljaande selle hooaja naast- ja lamellrehvide testid ning arvutasime nende põhjal välja Geeniuse rehviindeksi, mida kavatseme nüüdsest edaspidi nii suve- kui talverehvide puhul kasutama hakata.

Talverehvidega on Eesti kliimas olukord natuke keerulisem, kui suverehvidega, sest kõik rehvimüüjad kinnitavad, et Kesk-Euroopa teste pole meil mõtet lugeda. Eesti külmas kliimas kasutatavad rehvisegud on pehmemad, kui soojema kliimaga riikides ning seetõttu käituvad just talverehvid meie teedel väga erinevalt.

Nelja ajakirja testid

Seetõttu valisime oma indeksi aluseks nelja meie piirkonnas rehve testinud ajakirja tulemused. Seekordne Geeniuse talverehvide indeks koosneb Tehnikamaailma, Autolehe (nad kasutavad tegelikult Venemaa ajakirja Avtorevju testi), Tuulilasi ja Za Ruljomi testidest (sellest on esindatud vaid lamellrehvide test).

Koondasime need kokku, leidsime üles vähemalt kahes erinevas ajakirjas testis olnud mudelid, arvutasime nende hinnete põhjal keskmise ja teisaldasime protsendisüsteemi, mis ongi Geeniuse indeksiks. Seega, meie indeks on hinne rehvidele 100 palli süsteemis või 100 protsendi süsteemis, kuidas keegi soovib seda vaadata.

Tulemused on esinduslikud. Naastrehvide indeksis on 11 erinevat rehvimudelit ja lamellrehvide indeksis 7.

Tallinna linnavalitsus on valmis teinud reklaami, kus soovitavad kasutada naastrehvide asemel lamellrehve.

Mõned märkused veel.

Kahjuks on lamellrehvide indeksist välja jäänud Bridgestone, kelle rehvid olid küll kõigi nelja ajakirja testides olemas, kuid igas ajakirjas oli täiesti erinev mudel. Seetõttu ei saanud me ühtegi Bridgestone’i rehvi oma indeksisse panna.

Indeksist on välja jäänud ka muid rehve, mis küll ühe ajakirja testis said küll häid tulemusi, kuid mida teised ei testinud. Siia kuuluvad näiteks tootjad nagu Sava, Vredestein, Yokohama, Cordiant ja Nordman.

Autogeeniuse naastrehvide indeks

Autogeeniuse naastrehvide indeks 2017. aasta hooajaks on selline:

KohtRehvIndeksKommentaarid
1.Continental IceContact289,00Suurepärane pidamine jääl ja juhitavus lumel, leiavad kõik. Tehnikamaailm ütleb, et märjal ja kuival asfaldil on tegu asjaliku keskmisega.
2.Nokian Hakkapeliitta 9 87,67Tipptasemel nii lumel kui jääl. Tehnikamaailm toob välja, et kuival asfaldil võiks tulemused paremad olla. Autoleht kurdab valju rehvimüra üle.
3.Hankook Winter I*Pike RS85,25Tavalistes talvistes oludes väga hea, aga Autolehe testis kurdetakse hakkamasaamisega paksus lumes, samuti on rehvimüra suur, millega nõustub ka Tehnikamaailm.
4.Nokian Nordman 7 SUV84,25Nokiani odavbränd kasutab eelmiste hooaegade Nokiani tehnoloogiaid ning tänu sellele saavutab üle keskmise tulemusi.
5.Bridgestone Noranza 00184,00Tehnikamaailm kiidab ülihead pidamist jääl ja lumel. Kuid nii märjal kui kuival asfaldil on tunduvalt kehvem. Ka Tuulilasis tulevad kõige kehvemad punktid märjal teel pidurdamise eest.
6.Gislaved NordFrost 20083,83Sõiduomadustelt igas asjas enamvähem keskmine. Tehnikamaailma testi kõige vaiksem rehv. Autoleht kiidab rehvi universaalset sobivust erinevatesse tingimustesse
7.Pirelli Ice Zero83,25Autolehe hinnangul pigem linnarehv, sest kipub suurema kiirusega kurvides külglibisema. Tehnikamaailm hindab keskmiselt aga toob välja kehvema pidamise märjal asfaldil.
8.Goodyear Ultragrip Ice Arctic82,00Suurim probleem Autolehe arvates on äkilise külglibisemise tekkimise võimalus ja suur müra.
9.BF Goodrich G-Force Stud81,25Nii Autolehe kui Tuulilasi järgi võttes pigem linnarehv, sest jääl on tulemused oluliselt kehvemad kui lumes või asfaldil.
10.Michelin X-Ice North 377,00Taaskord pigem linnainimesele sobiv rehv. Vähe naaste ja peenike muster jätab hätta nii jääl kui ka paksus lumes.
11.Nexen Winguard Winspike72,00Autolehelt saab Nexen lausa soovituse mitte osta. Ka Tuulilasi katsed nii jääl kui lumel ei anna paremaid tulemusi.

Autogeeniuse lamellrehvide indeks

Autogeeniuse lamellrehvide indeks 2017. aasta hooajaks on selline:

KohtRehvIndeksKommentaarid
1.Continental ContiVikingContact 686,05Autolehe hinnagul linnainimesele parim rehv. Rasketes oludes natuke kesisem. Tehnikamaailm kiidab rehvi universaalset headust kõigis oludes.
2.Nokian Hakkapeliitta R285,73Tehnikamaailma sõnul üllatavalt hea jääl kuid märjal asfaldil kesine. Kiita saab vaiksuse eest. Autoleht kiidab universaalsust. Za Ruljomis tegu testivõitjaga.
3.Goodyear Ultragrip Ice 282,90Tehnikamaailmal jagub kiidusõnu rehvi vaiksuse kui ka pidamise kohta eri oludes. Autoleht hoiatab, et raskema auto puhul võib külglibisemine ootamatult kiiresti tekkida. Za Ruljomi testis esines see rehv keskpäraselt.
4.Hankook Winter I*cept IZ282,45Rahulik, kindel ja vaikne rehv, ütleb Tehnikamaailm. Za Ruljom kiidab pidurdusvõimet jääl.
5.Pirelli Ice Zero FR80,93Ülidne konsensus on, et sobib kõige paremini linna. Tehnikamaailma testis kehvad tulemused jääl ja ka Za Ruljomis on testis viimaste hulgas.
6.Michelin X-Ice XI379,50Tehnikamaailm ütleb, et rahulik rehv erinevates oludes. Tuulilasi arvates on tugevaim külg lumised teed.
7.Nankang Ice Activa Ice-170,50Tehnikamaailma arvamus on ühene - meie talves ei tööta ja ka märjal asfaldil nõrk. Lisaks väga lärmakas. Tuulilasi testis natuke paremad tulemused aga siiski tabeli lõpus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.