Uudis

Autogeeniuse uurimus: Kasutatud rehvide müügikohtades on täielik saast kõrvuti väga heade pakkumistega

Eriti lustliku kujundusega hiina päritolu rehv.

Kas kasutatud rehvide hulgas leidub ka häid pakkumisi või on tegemist valdavalt peetud ja ohtlike rehvidega? Külastasime Autogeeniuse eksperimendi käigus nelja erinevat kasutatud rehvide müügikohta koos MTÜ Eesti Rehviliidu juhi Kaur Kuurmega, kes aitas hinnata rehvide vanust, mustrit ning üldist kvaliteeti.

Uus odavbränd või kasutatud kvaliteetrehv?

Rehv on ainuke asi, mis autot teel hoiab, seega on tegemist viimase kohaga, kus ihnusest raha kokku hoida. Samas peame säilitama sideme reaalsusega ning ligi pooltuhat eurot tuliuue rehvijooksu eest maksta ei ole paljudel võimalik. Siis jääbki kaks valikut – kas uus odavrehv või kasutatud, aga kvaliteetbränd.

Tahaks loota, et neid, kes lähevad ostma kasutatud ja võimalikult odavat “hiinakat” on pigem vähem ning keskendusime sellele, millise kvaliteediga tuntumate tootjate rehve kasutatuna saadaval on ja mis hinnaga. Lõplikku tõde, kumb on õige valik, ei ole, sest kasutatud rehvide kvaliteet võib olla väga erinev.

Müüakse ka täiesti siledat rehvi

Müüja kohustus, vähemalt eetilises mõttes, on klienti teavitada, kas soetatud rehv on üldse sõiduks kõlblik ja ohutu või mitte. Samas ei ole keelatud müüa ka täiesti siledat rehvi, äkki tahab ostja seda kasutada lastele kiige ehitamiseks. Liiklusesse mineku osas on lõplik vastutus nende rehvide allapanekul siiski ostjal.

Seetõttu hakkas silma ka pehmelt öeldes täielikku saasta. Rattad24.ee müügikohas oli korralike rehvide vahel ka protekteeritud rehv (taastatud rehv, kus vanale rehvile on uus muster pandud), mille küljelt vaatasid vastu suured lõhed. Ühes Kadaka tee ja Mäealuse tn ristmiku kõrval asuvas väiksemas kohas jäi õues asuvatel stangedel silma eriti kummaline valik, nende hulgas ka lamellrehv, mille mustrist olid tükid väljas.

Rehvi vanust näitab pildil toodud märgistus. Rehv on toodetud 2017. aasta 6. nädalal

Terve jooksu võib saada odavamalt kui ühe uue rehvi

Ühe rehvi hind jääb valdavalt 15-80 euro vahele. Kui tahta 16-tollist rehvi, kus mustrit vähemalt ühe talve jagu ja kummisegu pole päris kiviks muutunud, siis tuleb arvestada umbes 40 euroga.

Samas võib ka vedada. Kummieksperdist leidsime tippklassi Continental rehvid 50 eurot tükk, millel mustrisügavus lubab normaalse läbisõidu korral vähemalt kaks talve kasutamist, vanuseks vaid viis aastat.

Samas poes öeldi meile ka, et kasutatud rehvide äris on väga hästi näha, kuidas majandusel läheb. Viimastel aastatel eelistavad inimesed pigem uusi või siis kallima otsa kasutatud rehve. Samuti toodi välja, et tänasel päeval aina rohkem levinud 17-tollist rehvi on kasutatuna raske leida, suurim valik on 15-16 tolli hulgas.

Ära telli netist!

Uute rehvide puhul on netist ostmine aina levinum ja täiesti normaalne tegevus. Loed teste, arutad sõpradega ja tellid ära. Kasutatud rehvi puhul on aga kohale minek rangelt soovitatav, et mitte öelda kohustuslik.

Kodulehel on valdavalt välja toodud mustri sügavus (näit 6-7 mm), rehvi mark ning mudel ja hind. Tublimates kohtades ka rehvi vanus ja korralik pilt.

Odavamate ja vanemate puhul aga on kvaliteet väga kõikuv. Mustri sügavus on suurema kulumisastme puhul juba hinnagulisem. Nägime rehve, mille keskel oli piisavalt sügavust, aga servad kehva kokkujooksu tõttu palju rohkem kulunud. Rehvil võib olla vanusega kõik korras, aga valede hoiustamistingimuste tõttu on kummisegu kõvaks tõmbunud. Kõike seda peab ise kontrollima.

Kui raha vähe, siis investeeri vähemalt aega

Paaritunnine ring näitas, et valik on väga suur ning hooaega arvestades on rehvide liikuvus tõenäoliselt suur. Seega kodulehel olev info ei pruugi olla kõige värskem ja ka see on järjekordne põhjus ise kohale minekuks.

Ei pea olema spetsialist, et teha vahet korraliku rehvi ja saasta vahel, seega kindel soovitus on ise kohale minna, rehvivirnade vahel ringi kõndida ning siis valida. Samuti võiks käia mitmes kohas, et saada parim hinna ja kvaliteedi suhe.

Majanduslikud võimalused võivad olla piiratud, aga selle võrra rohkem tuleks siis panustada oma aega. Mängus ei ole ainult teie enda elu. Kui turvavöö või -padjad mõjutavad vaid autosolijaid, siis rehvide kvaliteet on oluline ka kaasliiklejatele.

Loe siit täpsemalt, kuidas kasutatud rehve õigesti osta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.