Uudis

Juriidilises lõksus: autojuht müüs auto maha, kuid uus omanik ei võtnud seda oma nimele ja korjab trahve

Foto: Sander Ilvest/PM/Scanpix

Geeniuse autoportaali poole pöördus murelik lugeja Mati, kelle sõnul müüs ta aasta eest auto maha, kuid uus omanik ei ole seda ümber vormistanud ja sõidab nüüd autoga ringi ning saab ka kiiruskaameratelt trahve. Asja on aga raske parandada, kuna ostu-müügileping on kadunud.

“Müüsin auto maha, kuna mootor oli kokku jooksnud ja sõita ma enam sellega ei saanud,” ütles anonüümseks jääda soovinud Mati (nimi toimetusele teada) ning lisas, et auto müüs ta maha möödunud aasta sügisel.

“Nüüd mõne nädala eest tuli esimene trahviteade kiiruskaamerast,” rääkis Mati. “Tundub, et uus omanik on vist auto korda saanud ja nüüd ületab sellega kiirust, ilma, et ta oleks selle oma nimele võtnud,” ütles ta ja lisas, et siiani on ta küll saanud vaid ühe 9 euro suuruse trahvi.

“Aga iva on selles, et mul pole enam seda ostu-müügi lepingut, kuna olen selle kuskile osavalt ära pannud ja ei leia üles. Seega ei saa ma ka kuidagi kuskil näidata, et auto on maha müüdud ja ma ei tea enam, mida teha,” sõnas ta.

Kui müügileping kadunud, siis oled jamas

Maanteeameti sõidukite registriosakonna peaspetsialist Märten Surva selgitas Geeniuse autoportaalile, et sõiduki eelmisel omanikul on säärase situatsiooni tekkimisel võimalik teatada maanteeametile sõiduki võõrandamisest, mille tulemusel ei ole auto enam kuidagi inimesega seotud.

Selleks tuleb vastavale teatele tõendina lisada sõiduki müügileping. Maanteeamet teeb seepeale registrisse sõiduki juurde vastava märke ning sõidukit ei seostata seejärel enam eelmise omanikuga.

Kui pärast võõrandamisest teatamist ei ole sõiduki uus omanik endiselt sõidukit enda nimele vormistanud, kustutab maanteeamet sõiduki ajutiselt registrist, siinkohal siis enam mitte kaheks aastaks, vaid kuni omaniku kande muutmiseni ehk kuni uus omanik välja ilmub.

Kui müügileping aga kadunud on ja müüki kuidagi tõestada ei saa, on ainust viis kohtusse pöörduda.

Sa ei tohi ise oma müüdud autot registrist kustutada

Siiski, säärasesse olukorda sattunud inimesel võib esmapilgul tekkida mõte auto ajutiselt registrist kustutada, kuid maanteeameti sõnul seda teha ei tohi, kuna endine omanik pole ümberkirjutuse puudumisest olenemata enam selle auto valdaja.

Surva märkis, et kirjeldatud situatsioonis ei ole sõiduki ajutine registrist kustutamine lubatud, sest sõiduki omanik on muutunud ning sõiduki eelmisel omanikul seega puudub sõiduki käsutusõigus, kuigi tehniline võimalus selleks iseteeninduses on olemas. Selle asemel tuleks edastada võõrandamisteade.

Sõidukit on võimalik kuni kaheks aastaks registrist kustutada. See vabastab sõidukiomaniku kohustustest, mis sõiduki kasutamisega seonduvalt talle on pandud, näiteks maksud või liikluskindlustus. “Ajutiselt registrist kustutatud sõiduki kasutamine liikluses ei ole lubatud,” ütles Surva.

Kes maksab kinni kogutud trahvid?

Kui enne võõrandamistoimingute sooritamist on aga uus omanik juba suutnud trahve koguda, siis saab nüüd vaidlustada politsei juures.

Surva ütles, et nagu igas menetluses, on ka siin oluline roll tõenditel ja nende hindamisel. “Maanteeametile teadaolevalt arvestab PPA kirjalikus hoiatamismenetluses näiteks kirjalikku müügilepingut,” sõnas ta.

Kui aga kirjalikku lepingut sõiduki müügi kohta mingil põhjusel ei ole, on olukord loomulikult keerulisem.

Omanikuvahetus viie päeva jooksul või väärteomenetlus on tulemas

Surva selgitas, et sõiduki uue omaniku kohustus on taotleda omanikuvahetuse viie tööpäeva jooksul andmete muutumisest ehk näiteks müügilepingu sõlmimisest. Ümber vormistamata sõiduki juhtimine on keelatud, selle eest on ette nähtud ka väärteokaristus.

“Tegemist on seadusest tuleneva kohustusega, mille täitmine on kohustuslik ning mille täitmist saab loomulikult ka nõuda,” ütles ta. “Nagu samuti mainitud, saab sõiduki eelmine omanik juhul, kui uus omanik kõnealust kohustust ei täida, teatada Maanteeametile sõiduki võõrandamisest.”

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.