Uudis

Autoprojekti lõpparuanne: Porsche 911 eeldab veidike küll kulusid, aga unistuste auto on seda väärt!

Auto ostes ja nüüd. Muudatused ei ole siiski vaid kosmeetilised. Fotod: @911hamlet

Autor: Rainer Olbri

Kevade hakul Porsche Tallinna esinduse ja Inbank Eestiga koostöös käima tõmmatud Porsche 911 996 projekt on valmis! Autoprojekt: 911Hamlet videopäeviku viimane kaheksas episood on YouTube’is üleval, auto vead on kõrvaldatud, masinat on originaali piirides täiendatud, lisaks värvi vahetus ja alla kruvitud restaureeritud ning värvitud veljed. On tagumine aeg kõik õppetunnid ja erinevad numbrid kokku lüüa.

Projektiauto on selline huvitav nähtus, et suuremas osas võiks see olla sõnaraamatus sõna “poolik” või “lõpetamata” sünonüüm. Väga suur hulk ette võetud projekte ei saa mitte kunagi valmis. Seda imelikum on praegu oma autot vaadata ja nentida, et ehkki alati saab midagi teha, laias laastus on autoga sõites ikkagi tunne, et uskumatu, aga saigi valmis.

Oma eelmise BMW E30 kohta ma seda öelda ei saanud. Ehkki auto oli enne maha müümist oma parimas seisus, ei olnud projekt kaugeltki valmis. Porsche puhul on teekond olnud märksa lühem – auto oli 12 aastat uuem ja ostes mõistlikumas seisus – ent selgelt viljakam.

Valida tuleb jõukohane projekt

Võibolla see ongi minu esimene õppetund, et ette tuleb võtta teekond, mis on jõukohane. Eks seda pikkust on auto ostmise tuhinas raske hinnata – kui ikka hakkab selle 7 aastat võsas roostetanud 500€ rimaka peale silm särama, siis ennast tagasi hoida on keeruline.

Silme ees läigib värskelt keraamilisest tulnud õhkvedrustusel pill, mille poole Ülemiste parklas kõik telefonikaamerad suunatud on. Kui suudad selles esimeses faasis ratsionaalsuse säilitada, oled juba suure sammu lähemal edukalt lõpetatud projektini.

Tagasivaadates on minu jaoks kindlasti üheks oluliseks faktoriks eelnevalt fikseeritud eesmärgid. Mul oli lõplik auto kavand arvutis valmis sirgeldatud enne kui ma teadsin, kas mul üldse idee teostamiseks raha on. Visioon oli paika tuunitud ja teise etapina hakkasin kokku ajama vahendeid visiooni elluviimiseks.

Loomulikult tuleb jätta ruumi spontaansusele, sest elul on alati oma plaanid. Sellegipoolest tunnen, et suurimaks eduvõtmeks oli selgelt eesmärgistatud ja etappidesse jaotatud visioon. Enne kevadet leida auto, kontrollida üle, kevadel eemaldada vead, enne suve tehniliselt korda, suve hakul võtta ette välimus (kleepimine + veljed) ja südasuveks rullida ringi lõpliku masinaga.

Hea idee tõi ka toetajaid

Suuresti toimis asi minu jaoks tänu sellele, et suhtusin sellesse projekti, kui oma igapäeva tööst tuttavasse loovprojekti. Nagu reklaamiagentuurides ikka – kogu asi algas idee presentatsiooni kujundamisest, selle käigus loksusid juba etapid ja eesmärgid paika. Presentatsiooniga käisin 2020. aasta sügisest kuni 2021. kevadeni otsimas koostööpartnereid, kes näeks sellise projekti toetamises mingit väljundit.

Õnneks hüppasid paati enamvähem kõik ettevõtted, keda algusest peale partneritena nägin. Projekt selgelt eesmärgistatud, koostööpartnerid leitud, raha elluviimiseks olemas – ja võiski lumepalli veerema lükata.

Rahast üldiselt projektiautode puhul ei räägita. Mitte keegi ei taha teada, kuidas ta on oma 2000€ autost 10 000€ eest teinud 5000€ maksva auto. See siin aga pole projektiauto, vaid autoprojekt, eksole. Natuke ebatraditsiooniline või nii. Kuna kõik toimus pigem lühikese aja jooksul ja väga fokusseeritult, oli kulutustel lihtsam sõrme peal hoida.

Mis see siis maksis?

Taaskord võrreldes mu eelmise BMW E30, mida remontisin ja parandasin 4-5 aasta jooksul, seda nii lihtne teha ei olnud. Porsche ostu hind oli 20 000€, igasugused remonditööd ja täiendused 6 kuu jooksul ametlikus esinduses ainult OEM juppidega ümmarguselt 15 000€. Velgede restaureerimine ja auto täielik üle kleepimine kõik kokku umbes 3000€.

Läbipaistvuse huvides ei katnud ma kõiki kulusid loomulikult ise. Selleks olidki projekti kaasatud turunduslike huvidega partnerid, kes aitasid asju finantseerida, andsid soodustusi ja tegid allahindlusi. Minu poolt vastutasuks poole aasta jooksul ööd ja päevad filmimist, pildistamist, kujundamist, sotsaalmeedia sisu planeerimist, kirjutamist ja postitamist.

Kui lööksin kõik oma töötunnid kokku ja võrdleksin selle töö maksumust projekti käigus saadud raha, soodustuste ja allahindlustega, siis tegin oma tööd väga suure allahindlusega. Samas kogu seda teekonda ei ole võimalik numbritesse panna, nii et 911 Hamletisse maetud töötunnid pole võrreldavad minu igapäeva tööde ja projektidega.

Erinevad disainikontseptsioonid, mis töö käigus sai valmis joonistatud.

Kulukad tehnoloogilised lisad

Üks kulukamaid asju oli Porsche kommunikatsioonisüsteemi lisamine, mis oli minu jaoks oluline eemärk juba enne auto soetamist. Ka üks põhjuseid, miks eelistan 996 näiteks E46 M3 või mõnele muule käredamale sama ajastu pillile. PCCM+ on Porsche enda väljatöötatud raadio vanadele autodele ja see tõi mu autosse täiesti uue hingamise. Tänaseks ei suuda ma ette kujutada igapäeva autot, kus puudub Apple CarPlay ja muud mugavused.

Süsteemi maksumus oli 1884€, navigatsiooni tarkvara 103€, juurde kinnitusraam 58€ ja kõik seotud tööd kokku 400€. Kas see summa on tulemust väärt – rohkem kui kindlalt. Interjööri disain ja auto kasutusmugavus liikus ühe elemendiga järgmisse aastakümnesse. Parim investeering kogu masina juures. Lisaks sai 600€ eest külge originaal püsikiirusehoidja, mis taaskord tõstis sõidumugavust kordades.

Mis saab edasi?

YouTube’i videopäevik lõppes kaheksanda episoodiga, aga Instagram @911hamlet töötab täistuuridel edasi. Suurematest asjadest tahaks kindlasti teha täiendusi auto helisüsteemis. Selle konkreetse auto helipakett on minusugusele muusikasõbrale natuke vähe.

Alates 2022. aastast liigitub Porsche klassikute alla 911 järgmine generatsioon 911 997. Kui täiesti aus olen tunnen kuskil sügaval tõusmas pisikest soovikest kunagi millalgi äkki oma 996 järgmise generatsiooni vastu vahetada. Kas, millal ja kuidas see juhtub, seda näitab aeg.

Kokkuvõttes osutus esimene poolaasta 18 aastat vana Porsche seltsis ootuspäraseks. Tunnetuslikult on kulutused, energia, stress eelmise projektiauto BMW E30 täiesti võrreldavad. Erinevate tööde summad on olnud samas suurusjärgus, lihtsalt lühema aja peale jaotatud. Asjaajamine ametliku esindusega on olnud hoomamatus koguses lihtsam kui sõpru ja tuttavaid taga ajada.

Lisaks olen 996 omamisest saanud selgelt rohkem sõidurõõmu, emotsiooni, lehvitavaid ja pildistavaid inimesi ja kõiki neid asju numbritesse ei pane. Mu abikaasa ütles enne Porsche ostu midagi sellist, et: “Peaasi, et see auto toob sulle rõõmu rohkem kui stressi.” Õnneks on Porsche toonud majja kordades rohkem rõõmu, nii et jääb siia veel mõneks ajaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.