Uudis

Autovabal päeval suletakse autodele Tallinnas oluline tuiksoon ning toimub rohkelt erinevaid üritusi

Kuvatõmmis peatänava projektivideost.

Autovaba päeva peetakse Tallinnas tänavu 22. septembril (kl 10-17) Balti jaama ümbritseval alal. Päeva eesmärgiks on kutsuda üles inimesi aktiivsemalt ja keskkonnasäästlikumalt liikuma, propageerides selleks keskkonnasõbralikke liikumisviise, nagu jalgrattasõitu, jalgsi liikumist ja ühissõidukite kasutamist.

Kõigile Tallinna linna ühistranspordi kasutajatele, kes valideerivad oma sõiduõiguse Ühiskaardiga või mõne muu piletimüügisüsteemis registreeritud andmekandjaga, on sõit 22. septembril tasuta ja validaator neile piletit ei müü.

“Autovaba päeva raames on Euroopa linnades tavaks saanud, et autodele alternatiivsete liiklusvahendite propageerimiseks suletakse autoliiklus mõnel linna peamagistraalil või terves linnaosas ning näiteks Brüsselis suletakse 22, septembril autoliiklusele terve linn, ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Liiklus suletakse Põhja-Tallinnas ja Vanalinna ääres

“Tallinnas valisime ürituse läbiviimiseks ühe liikluse tuiksoone – Balti jaama piirkonna, kus mootorsõidukitele liikumiseks on suletud pühapäeval, 22 septembril ajavahemikus kella 10st kuni 17ni Nunne tänav (Toompuiestee kuni Suur-Kloostri tn), Põhja pst (Suurtüki tn kuni Kesk-Kalamaja tn) ja Kopli tn (Vana-Kalamaja tn-Kotzebue tn),” selgitas Klandorf

“Viimase aja suundumused on sellised, et autoliiklus peaks olema maa all ja jalakäijate alad avatud taeva all, teeme Nunne tänava ja Toompuiestee ristmikule ajutise ülekäigu, et näidata inimestele, milline võiks olla sealne maapealne ülekäik.”

Päeva jooksul toimuvad erinevad ekskursioonid, mängud, arutelud, võistlused jpm.

Kell 12.00 antakse start populaarsele orienteerumisvõistlusele ühistranspordiga. Kella 15.00-st saab Balti jaama endises ootepaviljonis alguse suurejooneline rulavõistlus “Balta Session” ning kl 10.00-17.00 tutvustab Balti jaama trammipeatuse juures populaarseid e-liikureid ettevõte Fortunati Group EU).

EKA tootedisainis valminud tõukerataste testimine

Autovabal päeval toimuvad eesti- ja venekeelsed ekskursioonid Eesti Kunstiakadeemia uues hoones ning jalgsimatk ja jalgrattaretk ümbruskaudsetel aladel. Lisaks EKA-s toimuvatele ekskursioonidele on kella 11-st kuni 15-ni võimalik õppehoone (Põhja pst 7) ees tutvuda ülikooli tootedisaini osakonnas valmistatud tõukerataste prototüüpide ja mudelitega. Kõikidel huvilistel on võimalik tõukerattaid vaadata ja proovida.

Kella 12-st kuni 15-ni toimub Nunne tänaval foorum „Tuleviku Tallinn“, kus lapsed ja noored räägivad kolmes paneelis (kooli hoov, kodu hoov ja linnatänav) sellest, milline võiks olla tuleviku linnaruum. Kolme paneeli kokkuvõtteid esitletakse autovaba päeva pealaval kl 14.30. Samuti tutvustatakse esitluse käigus Vana-Kalamaja tänava pikendamise projekti.

Peaesinejaks Curly Strings

Autovaba päeva pealava koos põnevate tegevustega asub Tornide väljakul. Muuhulgas sisaldab mitmekesine lavaprogramm akrobaatika, jõu- ja korvpallishow’d, MyFitness’i näidistreeningut & soojendusvõimlemist, Tallinna huvikoolide õpilaste kontserti jpm. Päeva lõpetab ansambli Curly Strings kontsert.

Huvitavaid tegevusi Tornide väljakul toimub veelgi. Kella 10-st 14-ni toimuvad liiklusohutusega seotud tegevused politsei- ja piirivalveameti ning maanteeameti ühistelgis.

Samuti on avatud uuskasutus-rattalaat, kus igaüks võib müüa, vahetada või osta kasutatud rattaid. Tornide väljaku lastealas pakutakse pere noorematele liikmetele erinevaid mänge ja tegevusi (batuut, ponisõit, ronimissein, maskott „Snupsi“ tegevused jm). Kohapeal pakutakse tervislikku toitlustust.

Vanaaegne tramm, kus esinevad muusikud

Autovabal päeval sõidab Tallinna trammiliinidel eritramm T-11 (1936. a trammi mudel), mille järelkärul esinevad noored kodumaised muusikud. Balti jaama peatusesse on oodata trammi ca kl 12.15. Kuna T-11 eritramm ei sõida tavapärasel kiirusel ja ei peatu kõikides peatustes, on Balti jaama saabumise kellaaeg ligikaudne.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.