BMW avaldas video ja faktid neljast CSL prototüübist, mis tootmisesse ei jõudnud

Poole sajandi pikkuse ajalooga on BMW oma M mudelitega tõestanud, et nad kuuluvad saksa tootjate seas kõrgemasse sportklassi. Eriti on selles oma rolli mänginud CSL erimudelid, mida on aja jooksul välja antud vaid kolm: 3.0 CSL, E46 M3 CSL ja värske M4 CSL. Kes lühendi CSL tähendust ei tea, siis tasub edaspidi jätta meelde sõnad competition, sports ja lightweight.

Hiljuti tuli välja, et tegelikult oli veel 4 M CSL-i prototüüpi, mis tootmiseni ei jõudnud. Millised need siis on?

BMW M3 CSL E46 V-8

Esiteks ei tohi seda mudelit ajada segamini BMW M3 GTR-ga. CSL oli ühekordne prototüüp, mis sai aluseks paljudele teistele BMW V-8 mootorit kasutavatele autodele. Tegu oli 4,0 liitrise S65VB40 mootoriga, mis toodab 430 hobujõudu ehk 321 kilovatti. E46 M3 CSL-ist kogutud info läks kasutusse teise M pere mootorite peal nagu S85 (V-10) ja S65(V-8).

BMW M5 CSL E60 V-10

Nagu nimekirja esimene, oli M5 CSL E60 V10 prototüüp arendatud kõrgete pööretega 5,5 liitrise V-10 mootori jaoks, mis tootis 630 hobujõudu(470 kw) ja jõudis pööretega kuni 8750 pöördeni. Selleks, et meeletu jõuga toime tulla, lõi BMW kergema M5 CSL-i, millel oli süsinikkiust katus, Recaro istmed ja mitte ühtegi tagumist istet. Sellega kaotati 150 kilo raskust.

Pärast pikemat tuunimist saavutas M5 CSL kuulsal Nürburgringil aja 7 minutit ja 50 sekundit. Auto oli mõeldud ka 25 aastat tagasi toimunud BMW M-i 25. sünnipäeva tähistamiseks.

BMW M6 CSL E63 V-10

Erinevalt M5 ja M3 CSL-i prototüüpidest, kasutati M6 CSL E64 V-10 hoopis aerodünaamika testimiseks. Lisaks kaotatud kaalule, tuli mudel automaatse tagatiivaga ja sissetõmmatava esispoileriga, mis olid auto suutlikuse arendamiseks vajalikud.

Auto juures on veel huvitav, et mudelil olid topelttoega M välised peeglid, mida kasutatakse praeguse kõige sportlikumate BMW-de peal.

BMW M2 CSL F87

Kõige karmim M2, mis siiani loodud, oli 336 kilovattine M2 CS. Samal ajal töötas BMW ka M2 CSL-i kallal. M2 Competitioni edasiseks arendamiseks loodud CSL-l oli sama palju kilovatte ja sama suur pöördemoment. Autost võis leida korvistmed, turvatalad, CFRP keskkonsooli, süsinikkiust tagatiiva ja süsinikkeraamilised pidurid.

Nii M2 CS kui ka CSL olid firma siseselt esitatud ideedena, kuid ainult CS valiti, sest sellel oli rohkem igapäeva sõitu toetavaid elemente.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.