Uudis

Brabus: “See on meie esimene superauto!”

Tuuningufirma Brabus ehitab 45. sünnipäeva puhul seeria erilisi maastikusõidukeid, millel kapoti all 900 hobujõudu. Vähemalt võimsuse poolest annab see superauto mõõdu välja vist küll?

Halvad uudised sedapuhku kõigepealt. Brabus 900 Crawleriga tänaval sõita ei tohi, selliseid valmistatakse ainult 15 ning sedagi tasapisi, viis autot aastas. Hinda pole niisuguse väikeseeriamängu­asja puhul kombeks arvustada, olgu see siinkohal lihtsalt ära mainitud: täpselt 898 800 eurot.

Miskipärast nimetab Brabus endale tehtud sünnipäevakinki järjekindlalt firma esimeseks superautoks, kuigi pigem on tegu bagi või vähemalt keskmisest tublima maastikuautoga. Samuti tekib küsimus, et mis kõik need 900-hobujõulised sedaanid ja maasturid neil siis on olnud?

Väline sarnasus G-klassi Mercedesega on kõigest sarnasus, sest Crawler ehitatakse terastorudest kandmikule ning kaetakse süsinikplastist kerepaneelidega. Uksi selle raha eest ei saa, aknaid samuti mitte ning turvapuurile toetuv katusepaneel pakkuvat kaitset peamiselt kõrbepäikese eest.

900 hobujõudu ja 9 käiku

Mugavuste asemel pandi põhirõhk tehnikale. Portaalsillad (ees õõtshoobadega sõltumatu, taga talaga ja sõltuva keerdvedrustusega) ja Maxxise 40-tollise läbimõõduga maastikurehvid Brabuse 20-tollistel sepisvelgedel annavad bagile 53-sentimeetrise kliirensi. 16 cm käiguga vedrustuses saab juht otse rooli tagant reguleerida amortisaatorite nelja parameetrit.

Istmekatted, turvavööd … punaseks anodeeriti ka kõik kergmetalldetailid pedaalidest roolinuppudeni.

Crawleril on pidev nelikvedu, kolm lukustatavat diferentsiaali ja 9-käiguline automaatkäigukast, mille käike saab soovi korral vahetada ka käsitsi. Kõige uhkem on Brabus siiski mootori üle. Mercedes-AMG biturbo-V-8 on puuritud natuke suuremaks (töömaht 4,4 liitrit), turbokompressoridki on natuke suuremad (laaderõhk 1,4 baari), kolvid ja väntvõll tehti sepismetallist jne.

Tänu ise tehtud juhttarkvarale arendab V-8 6200 p/min juures 900 hj ja 2900 p/min juures 1250 Nm, kuid suurim pöörde­moment on päriselus ilmselt käigukasti tervise huvides piiratud 1050 Nm peale.

Istmekatted, turvavööd … punaseks anodeeriti ka kõik kergmetalldetailid pedaalidest roolinuppudeni.

Sellised musklid lennutavad üle kahe tonni kaaluva džiibijuraka 0–100 km/h vaid 3,4 sekundiga, aga tippkiirus on väidetavalt rehvide vastupidavuse tõttu piiratud üsna tagasihoidliku 160 km/h peale.

Kiivrid ja sidesüsteem

Crawleri neljapunktiturvavöödega süsinikplastistmed kaeti kärtspunase tehismaterjaliga, millega Brabusel on kombeks viimistleda mootorpaate, sest see on päikese-, vee- ja liivakindel. Juhi ja kolme kaassõitja omavahelise suhtluse eest hoolitseb nelja süsinikplastkiivri sidesüsteem, sest mürglit on autos omajagu, kui sa roostevaba väljalaset ei taha just lülitada vaiksesse kojusaabumisrežiimi.
Tõelise kõrbeseiklusautona saab Crawleri kaardilugeja endale värvilise ekraaniga plotteri, mille jaoks Brabus soovi korral tarnib tarviliku sõidupiirkonna detailse kaardi.

Sel ja kahel järgmisel aastal valmistab Brabus viis Crawlerit. Pole välistatud, et kõik 15 on juba ette ära müüdud, sest Araabia maades pole teatavasti puudust rahast ega kõrbetest.

Brabus 900 Crawler

Hind: 898 800 €
Mootor: V-8 otto, 4407 cm3, biturbo
Võimsus: 900 hj
Pöördemoment: 1050 Nm
Jõuülekanne: 9 käiku, nelikvedu
Pikkus/laius/kõrgus: 4,62/2,1/2,34 m
Kliirens: 53 cm
Tühimass: 2065 kg
Kütusepaak: 100 l
Aeg 0–100 km/h: 3,4 s
Tippkiirus: 160 km/h

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.