Uudis

Circle K selgitab, miks nad kütust tasuta ära anda ei saa

USA-s nafta tulevikutehingute hetkelisest miinushinnast hoolimata tuleb mootorikütuse eest edaspidigi maksta, sest toornaftat pole Circle K Eesti peadirektori Kai Realo sõnul võimalik mootorites põletada ning riigile tuleb tasuda maksud.

“Kaubad, ilma milleta me igapäevaselt toime ei tule, ei muutu väärtusetuks ka siis, kui majanduskriisi tingimustes nende toorainete hinnad börsil korraks nulli lähedaseks või lausa miinusmärgiliseks langevad,” selgitas Kai Realo.

“Mootorikütuste tooraineks on nafta, mille hind mõjutab ka valmistoodete hindu, kuid tegemist on siiski eraldi kaubeldavate toodetega, mistõttu tuleb tanklates hinnalangetuse eel ära oodata mootoribensiini ja diislikütuse ostuhindade muutumised.”

Realo sõnul tuleks isegi siis, kui rafineerimistehased mingil põhjusel peaksid tooteid tasuta ära andma, teha kulutusi tasuta bensiini ja diislikütuse rafineerimistehasest tanklatesse vedamiseks ning samuti tuleb nende toodete eest tasuda aktsiisi- ja käibemaksu.

Alla 67 sendi liiter maksta ei saa

“Näiteks, jättes arvesse võtmata kütuste tarnekulud ja müüja marginaali, siis ka nullhinnaga sisse ostetud bensiiniliitrilt tuleb jaehinnas tasuda vähemalt 67 senti makse,” märkis Realo.

“Hüpoteetiliselt võiks ette kujutada olukorda, kus rafineerimistehased võiksid lausa peale maksta, et valmistoodangust vabaneda. Ehkki ka rafineerimistehase sugemine ei ole odav, kujuneb see kahtlemata kordades lihtsamaks ja odavamaks kui naftapuurtorni tegevuse peatamine,” rääkis Kai Realo. “

Kui valmistooteid ehk bensiini ja diislikütuseid peaks valmistatama liiga palju, siis kahtlemata on rafineerimistehastel ühel hetkel mõistlikum tegevus ajutiselt peatada, selle asemel, et lõputult kahjumiga toodet toota ja edasi müüa.”

Euroopas hind ei langenud

Eilne uudis nafta hinna miinusesse jõudmisest oli seotud USA turgudega. Aasia turgude tänasel avanemisel naasis nafta hind plusspoolele, mis näitas, et kauplejatel õnnestus liigsetest varudest siiski vabaneda. Euroopas kaubeldava Brenti nafta hinnaindeks langes eilse päeva jooksul väga vähe, jäädes kõrgemaks hinnatasemest 25 dollarit barreli eest.

“Ka valmistoodete ehk bensiini ja diislikütuse hinnad jäid eelmise nädalaga võrreldes sarnasele tasemele. Lähipäevad näitavad, mil moel mõjutab USA-s nafta hinnaga toimunu Euroopa ja Aasia turgudel kaubeldavate toodete hindu,” lisas Realo.

Alates 2020. aasta algusest kuni tänaseni on diislikütuse jaehinnad Circle K teenindus- ja automaatjaamades alanenud 25 senti liitri kohta. Kui Riigikogus kolmanda lugemise läbinud lisaeelarve seadus välja kuulutatakse, langeb diislikütuse jaehind aktsiisimaksu ajutise vähendamise tõttu maikuust veelgi 14,5 senti liitri kohta, jõudes praeguselt hinnatasemelt 1,199 eurot tasemele 1,054 eurot liitri eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.