Uudis

Diislikütuse liitrihinda ootab Eestis ees märgatav hinnatõus

1. jaanuarist hakkab kütusemüüjatele kehtima nõue, mille kohaselt tuleb süsinikdioksiidi (CO2) heitekogust vähendada 6 protsenti, nõudega tõuseb diislikütuse liitrihind hinnanguliselt 6 kuni 8 senti, kirjutab Postimees.

Uuest aastast kehtima hakkava seaduse kohaselt peab nii bensiini- kui ka diislikütuse liiter sisaldama 10 protsenti biokütust. Teise seaduse järgi peavad kütusemüüjad süsinikdioksiidi heitekogust 6 protsenti vähendama, nõude mittetäitmisel võib neid oodata igakuine kuni 400 000 euro suurune trahv.

Circle K juht Kai Realo ütles Postimehele, et süsinikdioksiidi nõue mõjutab eelkõige diislikütuse hinda. 1. jaanuarist kohustusliku 10-protsendilise biolisandiga bensiiniliiter katab CO2 vähendamise nõude ära. Diisli puhul aga 10-protsendiliselt biokomponendi osakaalust CO2 emissiooni vähendamiseks ei piisa ja biolisandi hulka tuleb suurendada 12-14 protsendini liitri kohta.

Diislikütus muutub palju kallimaks

“Diislikütus muutub tarbijale palju kallimaks. Orienteeruv hinnalisa on 6-8 senti liitri kohta,” märkis Realo.

Tema sõnul võib uus nõue põhjustada ka piirikaubanduse tugevnemist – teadaolevalt ei plaani Läti ega Leedu süsinikdioksiidi emissiooni piirama hakata, mistõttu kasvab diislikütuse liitrihinna vahe lõunanaabritega kuni 22 sendini.

“See parandab Läti ja Leedu vedajate konkurentsivõimet koormavedudel ning ajendab Eesti vedajaid konkurentsis püsimiseks senisest suuremaid koguseid piiriülest diislikütust kasutama ka Eesti sisevedudeks. Ehk siis Eesti diislikütuse müügimaht ja aktsiisilaekumine vähenevad jätkuvalt, kuid Lätis ja Leedus need suurenevad,” rääkis Realo lehele.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.