Uudis

Dramaatilise Sardiinia ralli kokkuvõte ja parimad fotod Timo Anise kaamerast

Fotod: Timo Anis

Autoralli MM-võistluste viies etapp kujunes mõneti kaks nädalat varem sõidetud Portugali ralli korduseks, vahe oli ainult selles, et teeolud olid veel karmimad ja Ott Tänaku kiirus veel võimsam. Samas vedas eestlast taas alt Hyundai kehv töökindlus. 

Tänak alustas rünnakut ralli võidule kohe stardist, võitis viis kiiruskatset järjest ja haaras kindlalt liidrikoha. Punktitabeli liidrina avapäeval esimesena rajal olnud Sébastien Ogier oli taas „teepuhastaja“ rollis, kuid näitas sellest hoolimata igati konkurentsivõimelist kiirust ja lõpetas päeva Dani Sordo järel kolmandana.

Sardiinia karme ja kiviseid teid jäid juba avapäeval kiruma mitu tippsõitjat, nende hulgas mõlemad Fordi sõitjad, mõned WRC2-klassi parimad, aga ka eestlased Egon Kaur ja Georg Linnamäe. Neljandat ja viiendat kohta hoidnud Elfyn Evans ja Thierry Neuville kaotasid Tänakule juba enam kui minutiga ning nende minekus oli tunda teatud ebakindlust.

Siis saabus saatuslik laupäev. Tänak alustas päeva taas katsevõiduga ja vahe teiseks tõusnud Ogier’ ees oli juba 40 sekundit. Kätte jõudis 12. kiiruskatse, kus tee servas turritav paraja suurusega kivi ootas oma ohvrit, kelleks osutus Tänak. Vedrustus katki ja ralli pooleli ning 2019. aasta maailmameister pidi oma kommentaarides ettevaatlikult vihjama Hyundai kehvale töökindlusele, kiites samas auto kiirust.

Paraku ongi autospordis üldjuhul (harvade eranditega) sedaviisi, et töökindlus on pöördvõrdeline  kiirusega: ehitades auto kiiremaks, kannatab töökindlus, ja vastupidi. Teisalt jäi ühest Ogier’ kommentaarist kõlama lause „Ott ongi iseenda suurim vaenlane“. Mida prantslane selle all mõtles?

Kas ta vihjas Tänaku kõik-või-mitte-midagi suhtumisele või millelegi muule? Igatahes on selge, et Hyundai vedrustuse peab saama vastupidavamaks, eriti veel teadmises, et eelseisvate etappide hulgas on kaks veelgi karmimate teeoludega rallit, Safari ja Akropolise etapid.

Märganud Tänaku katkestamise järel tema lähima jälitaja Sordo ebakindlust, vajutas Ogier veidi rohkem gaasi, võitis mõned kiiruskatsed ja kasvatas edumaa Sordo ees 24 sekundile. Sellest survest piisas, sest 15. kiiruskatsel keeras Sordo Hyundai üle katuse ja jäi tee äärde. Vahe teiseks ja kolmandaks kerkinud Evansi ja Neuville’iga oli piisav, nii et ralli lõpuni jäänud viiest kiiruskatsest ei tarvitsenud Ogier võita ühtegi.

Viimasel võistluspäeval mängis olulist rolli vaid punktikatse, mille võitis Neuville tiimikaaslase Tänaku ees. Ogier lisas enda kontole kaks punkti ja kasvatas punktitabelis edumaa Tänaku ees juba 57 punktile. Muidugi pole see vahe järele jäänud seitsme etapiga ületamatu, aga raske on seda tasa teha kindlasti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.