Uudis

Eesti kõige õnnetuserohkemat ristmikku riik lähiaastatel korda ei tee

Avariid Lõunakeskuse juures.

Tartu Riia tänava eritasandilise ristmiku rajamine on uues teehoiukavas lükatud aastaisse 2024–2025, kuigi kehtivas dokumendis oli see kavandatud aastaiks 2020 ja 2021 ehk peaks juba käima või kohe peaks algama ehitaja otsimine, kirjutab Tartu Postimees.

Tartu linnapea Urmas Klaas on kooskõlastusringil teehoiukava kohta saatnud märgukirja, kus palub leida võimaluse lisada Riia eritasandiline ristmik teehoiukava 2020–2030 objektide nimekirja nii, et ehitust saaks alustada hiljemalt 2021. aastal.

Kõige õnnetusterohkem liiklussõlm Eestis

Klaas ütles, et linnavalitsus on ka varem juhtinud tähelepanu sellele, et Riia ringi ajakohastamise edasi lükkamine tekitab muret. Nüüdses kirjas kordab ta mõtet, et praegune Riia ringristmik on Tartu linna ja Lõuna-Eestit ühendav olulisim liiklussõlm, kus liikluskindlustusfondi 2018. aasta andmetel juhtus aga kõige rohkem liiklusõnnetusi Eestis.

Klaas nimetab kurvastavaks ka seda, et teehoiukava eelnõus ei kajastu Jõhvi-Tartu-Valga maantee Tartu lähiümbruse objektid, kuid Tartu peab vajalikuks lisada teehoiukavasse Räpina maantee ühendamise Jõhvi maanteega ehk Idaringtee viimase, neljanda etapi rajamise, mis võimaldaks juhtida transiitliikluse Tartu kesklinnast eemale. Kirjas on osutatud, et esimesse kolme etappi on linn panustanud suures mahus raha lootusega, et riik viib ringtee ehituse lõpuni ja siis moodustub terviklik transpordikoridor.

“Praeguses olukorras on lahendus poolik. Suur osa transiitliiklusest suundub linna tagasi ning jõuab Puiestee ja Narva maantee ristmikule, mille läbilaskevõime on ammendunud,” seisab kirjas.

Liiklus on vaja Tartust mööda juhtida

Veel on tähelepanu juhitud sellele, et Tartule on ka oluline Viljandi ja Tallinna poolt tuleva transiitliikluse suunamine Jõhvi maanteele Tartu põhjapoolse ümbersõidu kaudu, milleks on maanteeamet koostanud eelprojekti.

Linna märkusi majandusministeerium arvesse ei võtnud, viidates rahapuudusele.

“Kõik on kinni rahas, aga Tartu linna asi on Tartule olulisi teemasid jõuliselt esile tõsta,” nentis Klaas.

“Linna jaoks on küsimus selles, kuidas transiidist tulevat koormust linnas vähendada, see on otseselt seotud turvalisuse ja õhukvaliteediga. Me ei kujuta enam ette, mis olukorras me oleksime kesklinnas, kui meil poleks Idaringteed,” lisas ta.

Majandus-ja kommunikatsiooniministeerium on pressitalituse vahendusel varem kommenteerinud, et Riia ringi ehitus on teehoiukavas küll tulevaks ja ületulevaks aastaks kavandatud, kuid kehtiva riigieelarve strateegia rahastus erineb teehoiukavast ning uus teehoiukava ja selle finantsplaan lähtuvad kehtivast riigieelarve strateegiast.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.