Uudis

Eestlased panid sõitma Kreeka esimese isejuhtiva bussi

Eestis loodud ja terviklikku teenust pakkuv isejuhtiv buss, Iseauto, mis möödunud suvel teenindas reisijaid Tallinnas, Ülemiste Citys, alustas tööd Kreekas, Lamia linnas. Tegemist on esimese tänavalegaalse isejuhtiva sõidukiga Kreekas.

Paljuski võtsid kreeklased loa väljastamisel õppust Eesti maanteeameti praktikast, mistõttu on eestlased kõnealuse projekti puhul lisaks tehnoloogiale aidanud panustada ka isejuhtivatel bussidel põhineva ühistranspordi teenuse seadusandluse väljatöötamisele.

Eesti suursaadik Kreekas Priit Pallum avaldas Lamias toimunud Iseauto liinile saatmisel heameelt Eesti ja Kreeka tulevikku suunatud koostöö üle.

“Eesti ettevõtted testivad täna siin Lamias tehnoloogiat ja teenust, mis kümne aasta pärast on normaalsus,” ütles Pallum.

Testperioodil tuleb Auve Techi ehitatud bussidel kohanduda tavaliiklusega, arvestada autojuhtide ja jalakäijatega, aga samuti hoida püsivat sidet juhtimiskeskuse ning nutikate bussipeatustega. Turvalisemaks liiklemiseks sõidab testperioodil bussiga kaasas sõidukit tundev ekspert ning sõiduki kiirus on piiratud 25 km/h peale.

Väike osa suuremast süsteemist

FABULOS projekti juhtpartneri Modern Mobility esindaja Tanel Talve sõnul on Ülemiste ja Lamia pilootprojektid justkui ettevalmistus, et isejuhtivad sõidukid saaksid ühel päeval hakata täitma oma rolli meie igapäevases transpordisüsteemis.

Nutikas ühistranspordisüsteem sisaldab lisaks isejuhtivatele bussidele nutikaid bussipeatuseid ning tarkvaraplatvormi, mis võimaldab kõik süsteemi osapooled panna suhtlema nii omavahel kui ka tulevikus tavapärase ühistranspordiga.

Nii lubavad Modern Mobility poolt loodava nutika ühistranspordi platvormiga seotud nutikad bussipeatused reisijatel peatuses olles seal asuvalt ekraanilt või oma telefonis olevas rakenduses teada anda sõidusoovist ja võimalikest erivajadustest (ratastool, lapsevanker vms). Sellega saavad bussid vältida väljaspool tipptundi tühjade sõitude tegemist, kuid olla reisijate jaoks mugavalt valmis.

Projekti teadusliku poole ja uudsete lahenduste arenduse ning testimise eest vastutab TalTech, kellega koostöös valmis ka mõned aastat tagasi esimene Iseauto prototüüp.

Kasutatakse Kreeka päikest

Kuigi paljuski on Kreeka projekti aluseks Ülemiste City kogemused, on opereerimise keskkond seekord erinev. Kasutamaks ära Lamia päikest ja sealt tulevat energiat, paigaldati busside katustele koostöös Solaride tiimiga päikesepaneelid. Paneelid toimivad bussidel täiendava energiaallikana ja annavad testtulemusi hariduslikule tudengiprojektile, Solaridele, kes plaanib tuleval aastal sõita läbi Austraalia, kasutades vaid päikeseenergiat.

Projekti FABULOS rahastab Euroopa Liit ja koordineerib Forum Virium Helsinki. Tallinna ja Lamia piloote viib läbi Mobile Civitatem Consortium, kuhu kuuluvad Modern Mobility, TalTech, Auve Tech ja Fleet Complete ning koostööpartnerina Bercman Technologies.

Toimetas Tarmo Tähepõld

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.