Uudis

Eestlaste entusiasm uute sõiduautode ostmisel juunikuus jahenes

AMTEL: vanad diiselautod tähendavad Ida-Euroopale CO2 heitmete suurenemist

Foto: Scanpix/Eero Vabamägi.

Eestis müüdi esimese kuue kuuga 13 933 uut sõiduautot ehk möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 1,8% võrra vähem, teatas AMTEL. Kuigi maikuus tõusis uute sõiduautode müük märgatavalt, langes juunis ostutrend 2424 müüdud autoga 5,5% võrra võrreldes 2018. aasta juuniga.

Populaarseimad sõiduautod olid juunis väiksemad keskklassi autod, mis moodustasid kogumüügist 26,4% ehk veidi üle veerandi. Kuhugi ei ole kadunud ka keskmiste maasturite ostmise trend: juunis oli nende osakaal 23%. Automarkidest jätkas ka juunis edetabeli tipus Toyota, mille mudeleid müüdi 457. Järgnesid Škoda ja Renault vastavalt 316 ja 255 müüdud sõiduautoga.

Top viis populaarseimat sõiduautot juunis:

  1. Toyota Corolla – 193
  2. Toyota RAV4 – 126
  3. Škoda Octavia – 111
  4. Renault Clio – 103
  5. Kia Cee’d – 103

AMTEL: vanad diiselautod tähendavad Ida-Euroopale CO2 heitmete suurenemist

Diiselautod moodustasid juunikuu kogumüügist umbes viiendiku, samas kui kasutatud sõiduautode impordis oli diiselautode osakaal ligi kolmveerand. Hübriidautosid müüdi kokku 268 ja elektriautosid 18.

„Bensiinimootoriga sõiduautode osakaalu tuntav kasv uute autode müügis on ka EU üldine trend,“ kommenteeris AMTELi tegevjuht Arno Sillat. „Seda hoolimata faktist, et diiselmootor täna veel kõige efektiivsem jõuallikas ja ka heitgaaside osas praktiliselt puhas. Euroopas leviv vanemate diiselmootoriga sõiduautode liikumise piiramine piirkonniti ja ajaliselt on andnud oma negatiivse mõju ka uute müügile.”

“Paraku on see viinud CO2 heitme üldise taseme suurenemiseni,” sõnas ta. “Ida-Euroopale tähendab see kasvavat vanade ja läbiaetud diiselmootoriga sõiduautode sissevoolu ning täiendavat tõusu CO2 heitmete osas regioonis. Kuna Eesti on võtnud riigina kohustuse 2030. aastaks CO2 heidet muuhulgas ka transpordis tuntavalt vähendada, siis tuleks juba täna selles osas samme astuda. Inimeste teadlikkust võib kasvatada, kuid nende rahakoti suurendamine on keeruline.“

Tarbesõidukitest olid populaarsemad prantslased

Juunis langes ka tarbesõidukite müük – 596 müüdud sõidukit on 6,3% vähem kui mullu. Poolaastaga on tänavu läinud kaubaks 3310 uut tarbesõidukit, mida on 7% vähem kui eelmise aasta samal perioodil.

Markidest oli edukaim Peugeot 86 sõidukiga ning teise koha haaras rohkelt busse ja veokeid müünud Scania 82 sõidukiga. Kolmandaks enim eelistasid tarbijad Citroeni, mille mudeleid osteti 70.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses