Eestlaste ülim ringrajaauto Amper sai jõuallika ja hakkab kuju võtma

Fotod: Amper Engineering

Natuke enam kui aasta tagasi kirjutasime endise võidusõitja Tõnis Vanaselja juhitavast projektist, mille eesmärgiks on ehitada siinsamas Eestis valmis ülim ringrajaauto.

Erinevalt paljudest teistest superautode tootjatest ei ole tegijatel ärilist eesmärki ehk projekti raames valmib vaid üks auto. Tõnis Vanaselja rääkis Autogeeniusele eelmisel aastal, et kuna ta ise on sõitnud väga kõrgel tasemel ringrajasarjades, siis ta teab väga hästi, kui palju sinna kulub raha.

Ühel hetkel tuligi mõte, et mis oleks, kui ei paneks enam raha võidusõitmisesse, vaid ehitaks hoopis ise ühe auto. Ilma mingi muu eesmärgita, kui teha valmis ülivõimekas ringrajasõiduk, millega sõitu nautida ja siis vaadata, mis edasi saab.

Tohutult virtuaalseid simulatsioone

Kuna Vanaseljale kuulub ka oma tehnoloogiaettevõte Amper Engineering, mis tegeleb muu hulgas ka 3D skännerite, modelleerimise ja CNC tarkvara ning riistvaraga, siis väga palju asju saab arendusfaasis ise ära teha.

Samas rääkis ta, et sellisel tasemel rajaautode ehitamine on võidusõidus tõeline teadustöö. Ta tõi näiteks, et Le Mansis võistlevad tippklassi autode võimalikud tulemused on juba aasta varem simulatsioonides katsetustel.

Või siis rehvid, mille puhul sageli arvatakse kõige keerulisemaks osaks pidamist, aga tegelikult on need väga oluline aerodünaamiline faktor samuti.

Mootoriks tuleb Judd DB seeria jõuallikas

Arenduse käigus otsustasid nad esialgu loobuda süsinik-monokokist. Peamine põhjus on see, et kui see on valmis joonistatud ja tegemisse saadetud, siis peale seda enam midagi muuta ei saa. Isegi, kui tekib edasise arenduse käigus soov midagi muuta. Sellise lahenduse arendus umbes 300 000 eurot. Selle asemel kasutatakse süsnikplaatidega kaetud raami.

Eelmise aasta intervjuus ütles Vanaselja, et auto on arvutis juba ammu väga hea, aga nagu selliste asjadega ikka – tahaks aina paremini.

Nüüd avaldas Amper autost uued arvutifotod ning avaldas ka jõuallika. Kui eelmisel aastal oli veel mitmeid valikuid, siis nüüd on otsustatud Judd DB seeria võidusõidumootori kasuks, millel on tehaseseades 670 hobujõudu ja pöörded ulatuvad 10 000ni.

Toona tõi Vanaselja ka välja, et auto ehitamise eesmärk ei ole üheski sarjas osalemine vaid puhtalt sellise auto loomine, millega saaks väga kiiresti sõita.

Kui kiiresti sõidaks auto Pärnus?

Mingitki võrdlust paludes, ütles Vanaselja, et auto võiks sõita Auto24ringil aja alla ühe minuti. Hetkel on ringraja kodulehe andmetel sõidetud ametlik rajarekord Formula Scandic sarjas ajaga 1:11.579 (keskmine kiirus 159,432 km/h) Formula Renault FR2000 autoga.

Võite ise ette kujutada, kui kiire saab olema Amper, kui see jõuab kohale 11 sekundit varem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.