Uudis

Eksperdi hävitav hinnang: Gonsiori tänav on vale ja rikub seadust

Gonsiori ja Kreutzwaldi tänava ristmiku lahendus, mis eksperdi arust muudaks olukorra ohutumaks.Foto: liiklusohutusaudit.ee

Liikluskorralduse ekspert Raul Vibo on leheküljel liiklusohutusaudit.ee teinud valmis väga põhjaliku analüüsi Gonsiori tänava uue liikluskorralduse kohta. Vibo sõnul on olukord Gonsiori tänavaga väga tõsine.

Kuigi esimese kuu ajaga pole keegi viga saanud, toob ta näite, et ka Rohu ja Telliskivi tänava ristmikul ei tekkinud probleemid kohe peale uue lahenduse ellu viimist. Ometi on tänaseks paigaldatud sinna tankitõrjebarjäär.

Arvestamata jäetud soovitused ja puudulik audit

Enne ehitamist tegi tänavale analüüsi Taani konsultatsioonifirma COWI, kelle ettepanekuid ei ole eriti arvestatud ja osaliselt on need ka aegunud, kuna muutsuunaraja lahendusega oleks pidanud ka kogu jalgrattateede lahenduse uuesti üle vaatama.

Linna poolt tellitud liiklusohutuse audit, mille koostas Stratum, tuvastas kokku 14 probleemi, millest esimesed kuus puudutavad Kunderi ja Türnpu tänavate projekti, mida ei ole veel realiseeritud.

Kumb tuli on õige, kas roheline või punane? Kaubikujuht ühissõidukirajal eiras punast foorituld.Foto: liiklusohutusaudit.ee

Jalakäijate ja jalgratturite soovijooni ning konflikte ei ole analüüsitud. Samuti ei ole analüüsitud muutsuunaraja võimalikku mõju, arusaadavust ja toimivust ning sellest tulenevaid riske.

“Audiitor peab analüüsima projektlahendusest tulenevaid konflikte lähtuvalt eeldusest, et inimesed on ekslikud, nad võivad nende ette pandud lahendusest mitte aru saada või valesti aru saada ja teha tahtmatult otsuseid, mis viivad avariini,” kirjutab Vibo.

Laagna tee ja Gonsiori ristmik on väga ohtlik

Mitmed puudujäägid on väiksema riskitasemega, aga eriti probleemne on Laagna tee ja Gonsiori tänava ristmik, kus pärastlõunasel ajal on suur tõenäosus laupkokkupõrgeteks, külgkokkupõrgeteks ja tagant otsasõitudeks. Tagajärjeks võivad olla rasked vigastused.

Siinkohal on hea teada, et kui mujal maailmas vastutab ka tellija ohutu liiklemise eest, siis Eestis vastutab selle eest peamiselt liikleja ise. Kui juhtub liiklusõnnetus, ei tule keegi selle peale, et selles võib osa süüd lasuda kehvalt planeeritud tänaval.

Pimedal ajal, fooride mitte töötades on Gonsiori tänav kui kiiruskatse. Jalakäijate ja ratturite jaoks on teeületused kõigis suundades pikad ja kaitseta.

Ekspert ei jää oma analüüsil vaid vigade loetlemise juurde, vaid pakub alternatiivseid lahendusi nii sõnas kui pildis.

Ka ministeeriumi soovitustest “sõideti üle”

Kuna Gonsiori tänavat remonditi euro-rahade eest, siis on projektile teinud oma ettepanekud ka Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Ministeeriumi ettepanekuid arvestas linna valikuliselt. Geeniuse käsutuses on dokumendid, mis näitavad, et kümnest ettepanekust kuue peale vilistas linnavalitsus ja neid ei ole tänava ehitamisel täielikult arvestatud.

Loe Raul Vibo analüüsi SIIT.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses