Minister allkirjastas elektriautode ostutoetuse määruse, taotlusi saab hakata esitama jaanuarist

Oluliselt uuendatud

Foto: Paula Johanna Adamson

Artikli sisu uuendatud kell 13:40.

Elektriautode ostutoetus, millest on juba üle aasta räägitud, sai täna keskkonnaministri Rene Koka allkirja. Ministri allkirja järgselt käivitus ametlik protsess, mis päädib sellega, et 30 päeva pärast vooru väljakuulutamist saab hakata taotlusi esitama.

Määruse sisu jäi ministri allkirja saamise ajal suures plaanis samaks, kui see on varem olnud. Suurimaks erandiks on see, et toetust jagatakse ka neile elektriautodele, mis on ostetud mujalt Euroopa Liidust ehk toetusega saab osta ka Teslasid.

Ostutoetusest huvitatud peavad arvestama, et riik maksab toetust vaid nende elektriautode pealt, mis on soetatud pärast määruse jõustumist ehk 5000 eurost huvitatud peaksid praegu veel auto ostmisega ootama. Määrus jõustub kolm päeva pärast selle avaldamist Riigi Teatajas.

Autot ei tohi veel ära osta

Elektriautode ostutoetusega tegeleb keskkonnainvesteeringute keskus (KIK), mis ootas veel täna hommikul, et minister Rene Kokk allkirjastaks määruse, mille järgselt saaks keskus käivitada ametliku protsessi toetuse pakkumiseks. Oodatud allkiri tuligi mõned tunnid pärast seda, mil Geenius kirjutas, et keskus ootab ministri allkirja.

Toetuse eest vastutab KIKis Aive Haavel, kelle sõnul peab toetuse väljakuulutamise järgselt taotluse esitamiseks ootama veel 30 päeva, mille järgselt saab KIKi veebikeskkonnas ära täita taotlusvormi. Ootamine on tingitud KIKi soovist, et taotlejatel jääks aega oma soovid ja võimalused rahulikult läbi mõelda.

Kuigi teoreetiliselt võib elektriauto ära osta juba pärast määruse jõustumist on toetusest huvitatud isikul siiski mõistlik ära oodata, milline vastus talle KIKi poolt antakse. Maksimaalselt võib KIK taotlustele vastata 70 päeva jooksul.

“Huvilistel tasub tähele panna, et auto ostmiseks ei sõlmitaks lepingut enne, kui määrus on jõustunud, sest sellisel juhul ei saa toetust anda. Taotleda saavad nii ettevõtted kui eraisikud. Enne taotluse esitamist peab iga huviline kaaluma, kas ta suudab täita toetuse saamisega kaasnevad nõuded: näiteks nelja aasta jooksul peab auto läbisõit olema vähemalt 80 000 km ja sellest omakorda vähemalt 80% peab läbima Eestis, auto tuleb kindlustada kaskokindlustusega,” ütles Haavel.

Lisaks peavad eraisikud arvestama veel sedagi, et toetusest peetakse tulumaksuseaduse kohaselt kinni tulumaks 20% ning liisingupakkumuse küsimisel tuleks arvestada, et liisingu esimene sissemakse oleks vähemalt 5000 eurot.

Toetust saab ka Teslale

“Kui ettevõte soovib taotleda toetust rohkem kui kahe elektriauto ostuks, peab taotleja kolme viimase majandusaasta keskmine müügitulu põhi- või kõrvaltegevuses olema vähemalt 75 000 eurot aastas, või kui taotleja on tegutsenud vähem kui kolm majandusaastat, peab tema müügitulu põhi- või kõrvaltegevuses olema kogu tegutsemisaja jooksul vähemalt 150 000 eurot. Ettevõtjast taotleja peab kontrollima, kas tal on piisavalt vähese tähtsusega abi jääki, sest määruse järgi antakse elektriauto ostutoetust vähese tähtsusega abina,” lisas ta.

Elektriautode ostutoetuse taotlust saab esitada KIKi veebikeskkonnas e-toetus, kus taotleja ID-kaardi või mobiil-IDga keskkonda sisse logima ning esitama kõik vajalikud andmed ja dokumendid, siis taotluse allkirjastama ja pärast seda saab KIK hakata taotlust kontrollima. KIK menetleb taotlusi nende saabumise järjekorras.

Algsed toetustingimused nägid ette auto soetamist ainult Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) tunnustatud automüüjatelt. Sellest nõudest loobuti ning nüüd saab ostutoetust küsida ka neile autodele, mis on soetatud Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist, kuid seejuures elektriauto valmistajalt, ametlikult esindajalt või valmistaja ja ametliku esindaja tunnustatud edasimüüjalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.