Uudis

Elektrilevi oli võimalikust piirangust teadlik juba ELMO erastamise ajal, trahvi maksmist peab firma jaburuseks

Elektrilevi logo hoonel.Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Lugu ilmus esmakordselt 29. novembril

Artikli pealkirja ja sisu sõna “jaburus” osas täpsustatud 5. veebruaril 2020

Geenius kirjutas eile Euroopa Liidu direktiivist, millest tulenevalt peab konkurentsiameti kinnitusel Elektrilevi müüma maha elektriautode laadimistaristu ELMO, mille omanikuks nad alles värskelt said. Seda tehes terendab neid aga majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi sõnul trahv.

Võimaliku trahvi maksmist peab firma esindaja jaburuseks, sest Elektrilevi kavatseb järgida kõiki seadusi ja lepingulisi kohustusi.

Firma kinnitusel olid nad direktiivist, mis võib neile piiranguid seada, teadlik juba ELMO erastamise ajal, kuid eeldas, et see osa kõrvaldatakse direktiivi lõplikust tekstist.

Elektrilevi juhatuse liige: leiame olukorrale mõistliku lahenduse

Geeniuse eilses artiklis mainitud võimaliku trahvi kohta ütles Elektrilevi juhatuse liige Taavo Randna, et kuna Elektrilevi kavatseb täiel määral täita kõiki seadustest ja lepingulistest suhetest tulenevaid kohustusi, siis ei ole mistahes trahvide üle arutlemine hetkel kohane.

Trahvi osas on juhatuse liikmega ühel meelel ettevõtte pressiesindaja Peeter Liik.

“Lisaks on see trahvi maksmine üks suur jaburus. Miks me peaksime trahvi maksma, kui me kavatseme järgida kõiki seadusi ja lepingulisi kohustusi,” ütles ta.

“Enampakkumisel osaledes lähtusime kehtivast seadusandlusest. Jah, pakkumise koostamise hetkel olime teadlikud, et selline säte direktiivi võib tulla, kuid selles faasis ei olnud arengud nii kindlad, et seda tegutsemise aluseks võtta. Pigem nägime ette, et kui need arengud ka seadustes lõpuks kajastuvad, leiame omalt poolt olukorrale mõistliku lahenduse,” ütles Randna.

Juhatuse liikme sõnul on nad endiselt kindlad, et leiavad olukorrale mõistliku lahenduse ja erinevad võimalikud stsenaariumid töötatakse välja hiljemalt järgmise aasta kevadeks.

“Ükskõik milline stsenaarium ei takista meie plaane võrku praegu arendama hakata. Näeme siin elektrivõrguga vajalikku sünergiat, elektrivõrku tuleb tulevikus suuri võimsusi vajava laadimisvõrguga igal juhul sünergias kavandada. Seega jätkame laadimisvõrgu arendamise elluviimist,” lisas ta.

Elektrilevi oli direktiivist teadlik

Elektrilevi pressiesindaja sõnul oli firma ELMO enampakkumise ajal teadlik, et töös on direktiiv, mis võib neile teatud piiranguid seada. Samas oli tema sõnul sel hetkel antud osale direktiivist vastu suur hulk Euroopa jaotusvõrguettevõtteid, kaasa arvatud Elektrilevi, ning eeldati, et antud osa ei jõua direktiivi lõpliku versiooni.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ametnik Indrek Gailan kinnitas eile Geeniusele, et lepingust tuleneb trahv kohaldub ka juhul, kui seadusest tulenevalt on Elektrilevi kohustatud ELMO müüma. ELMO müüki paiskamine on konkurentsiameti sõnul kindel.

Konkurentsiamet lisas veel sedagi, et Elektrilevi tohib ELMOt edasi omada juhul, kui keegi ei ole selle ostmisest huvitatud. Kui peaks nii minema on Elektrilevil kohustus iga viie aasta tagant uus müük korraldada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.