“Eluaegne õli” on väga kallis vale, mida uskuda

Rubriiki toetab

Juba mitukümmend aastat on erinevad sõidukitootjad kasutanud oma sõlmede õlitussüsteemide hoolduse juures klauslit „filled for lifetime“ ehk maakeeli „õli ei vaheta, sõida kuni sureb“.

Aga kui pikk aeg on nimetatud eluiga? Kas tõesti võib muretult sõita 20+ aastat ja poolt miljonit kilomeetrit ühe ja sama õliga, seda vahepeal vahetamata?

Vastus on EI

Sõiduki tootjate jaoks on sõiduki eluaeg täpselt nii pikk, kui on temale antud grantii. See tähendab, et kui garantii lõppeb peale 100 000 km läbimist, siis oleks õige aeg ka õli vahetada.

Kahjuks keskmine klient sõuab „filled for life“ lainel edasi ja 250 000 km läbimise järel kirub ja vannub, et käigukast otsad on andnud ning kasti remont on sama kallis kui pool sõiduki turu väärtusest.

Võtame konkreetse näite

Võtame vaatluse alla viimase aja ühe levinuma automaatkäigukasti, tootjalt ZF pärinev verisoon 8HPxx.

Antud käigukasti on alates 2012. aastast valmistatud kolme generatsiooni jagu ning Wikipedia andmetele toetudes paigaldatud 19nele erinevale margile, nende hulgas BMW, Audi, Maserati, Toyota jpt.

Eluaegseid ja hooldusvabasid käigukaste ei ole olemasFoto: Eneli Riim

Antud sõidukite tootjate poolseid hooldusvälpasid vaadates pole kuskil kirjas käigukasti õli vahetusintervalli. Esindusest küsimise peale öeldakse „lifetime“.

Eluaegne tähendab kuni 120 000 km

Ka autoremondilukseppade täiendprogrammi hooldusmanuaalis on kirjas, et õlivahetus ei ole antud käigukastil ette nähtud. Nii jõuabki see informatsioon ka sõidukite kasutajateni.

Õnneks ei pidanud käigukasti tootja poolset hooldusmanuaali antud käigukastile pikalt otsima, tulemus oli lausa Google’i esimesel lehel olemas.

Manuaalist nähtub, et tootja poolt on soovitatav õlivahetus tavarežiimil 80 000 ja 120 000km vahemikus või 8 aasta järel. Palju suurtel kiirustel sõitmise, haagise vedamise või sportrežiimil kasutamisel, tuleks seda teha pigem sagedamini.

Miks on vaja ikkagi õli vahetada?

Sest õlide omadused muutuvad.

Esimese asjana tekkivad õlisse jäägid, peamiselt peenike metallitolm, mis on loomuliku kulumise tulem. Eriti palju tekib metallitolmu just uutel detailidel, kui erinevad sõlmed alles „töötavad ennast sisse“. Samuti ladestub käigukasti sisemusse tahkeid õlijääke.

Õlides on väga palju erinevaid lisaaineid õli omaduste parandamiseks, säilitamiseks ning indikaatoriteks ja osad neist ainetest lenduvad nii ajapikku kui ka temperatuuri tõttu minema või muudavad oma keemilist struktuuri.

Tulemuseks on õli, mis pole enam õige viskoossusega, vajab kõrgemat temperatuuri edukaks töötamiseks, on kehvemate määrimisomadustega ja muidugi räpane.

Ka müra võib tekkida kehvast õlist

Halb/vana õli lühendab oluliselt käigukasti eluiga, suurendab sisepindadel veeretakistust, halveneb käigukasti töö ning võib suureneda üldine kasutusjärgne müratase. Mürataseme erinevust uue ja vana õli vahel on eriti hästi tajuda sõiduautode mootorite puhul.

Kui sa omad autot, mille käigukastis on „eluaegne“ õli, viimasest hooldusest pole halli aimugi ja käigukast veel trikke ei tee, siis oleks viimane aeg õli vahetada. Ehk õnnestub käigukasti eluiga õli vahetusega pikendada. Sõidumugavusele annab õlivahetus kindlasti palju juurde.

Kartmine on odavam kui kahetsemine

Nende käigukastide puhul, millele ametlikke juhendeid saada ei õnnestu, võiks õli vahetatada 100 000 km või 5 aasta järel. Kerge kasutusmustri puhul võib isegi 150 000 km edukalt tööd teha või kuni 8 aastat, kuid üldiselt 150 000 km on absoluutne ülempiir ja 200 000 km hoolduseta läbimisel on juba väga kriitiline olukord tekkimas.

Asi ei ole küll katki, kuid õli on paksult friktsioonmaterjali täis (nagu liivatolm) ja kulumine on kordades, kui mitte kümme korda kiirem.

Kui on läbitud juba 300 000 km, siis pole enam suurt mõtet õli vahetada, arvatavasti tuleb niikuinii kapitaalremont ette võtta.

Tehtav kulutus tuleb hiljem tagasi

Kui vana õli oli kulunud kasti jaoks piisavalt paks, et täita kõiksugused tühimikud ja hoida õlisurvet üleval, siis uue ja vedela õli peale valamisel võib ilmneda kiire puudujääk õli paksuses ja surves ning käigukastis olevad sidurid hakkavad läbi libisema, mis viib käigukasti kiire surmani.

Lisaks annab dokumenteeritud korraline õlivahetus kaugemas minevikus sõiduki hinnale kõvasti juurde- näitab uuele ostjale, et sõiduki eest on hoolt kantud, ning võimalik rike käigukastiga on vähetõenäoline.

Kui õlivahetus on tehtud hiljuti ja mõned tuhanded kilomeetrid tagasi, siis see võiks ostjale ka küsimusi tekitada, et miks õlivahetus üldse ette võeti? Tavaliselt võetakse õlivahetus ette siis, kui probleemid on juba ilmnema hakanud. Seega usaldage, aga kontrollige.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.